ال آرژنین 11 خاصیت عجیب +عوارض ،موارد مصرف و منابع غذایی

ال آرژنین چیست؟ 11 خاصیت عجیب ال آرژنین چیست؟ منابع غذایی ال آرژنین چیست؟ عوارض ال آرژنین چیست؟ موارد مصرف آرژنین چیست؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

ال آرژنین نوعی اسید آمینه‌ی ضروری است که نقش مهمی در ساخت پروتئین‌ها در بدن دارد. ال آرژنین در بدن سنتز می‌شود. این نوع اسید آمینه فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد و از آن برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. این ترکیب ممکن است بیماری قلبی را درمان کند، فشار خون را کاهش دهد، التهاب دستگاه گوارش را کم کند، به درمان دیابت کمک کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

در مقاله‌ای که در حال خواندن آن‌ هستید، قرار است شما را با 11 نمونه از خواص ال آرژنین، عوارض جانبی و میزان توصیه شده برای مصرف آن آشنا کنیم. علاوه بر این در پایان این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا،مواد غذایی سرشار از این نوع اسید آمینه را معرفی می‌کنیم.تا پایان مقاله در کنار ما باشید.

ممکن است بیماری قلبی را درمان کند

ال آرژنین

در یک مطالعه نشان داده شد که مصرف ال آرژنین به مدت ۶ ماه منجر به بهبود علائم بیماری عروق کرونر قلب می‌شود. ال آرژنین به درمان اختلالات قلبی ناشی از سطح بالای کلسترول خون کمک می‌کند. ال آرژنین جریان خون را در عروق قلب افزایش می‌دهد. این موضوع ممکن است به درمان بیماری‌های قلبی و عروقی مختلف کمک کند.

ال آرژنین پیش‌ماده‌ی نیتریک اکسید است. مصرف خوراکی ال آرژنین می‌تواند علائم بیماری‌های قلبی و عروقی را بهبود ببخشد. نشان داده شده که مصرف مکمل ال آرژنین در کنار ورزش کردن به‌طور منظم برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مفید است. ال آرژنین خواص ضدالتهابی دارد و ممکن است به درمان بیماری قلبی و عروقی کمک کند.

حتما بخوانید » طرز تهیه روغن فلفل قرمز تند در 7 مرحله

ممکن است سطح فشار خون را کاهش دهد

پایین آوردن سطح فشار خون یکی دیگر از خواص ال آرژنین به شمار می‌رود. مصرف خوراکی ال آرژنین می‌تواند به طرز‌ چشمگیری فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش دهد. مصرف موضعی ال آرژنین هم به‌سرعت فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را در افراد سالم و بیماران مبتلا به فشار خون بالا کاهش می‌دهد.

حتما بخوانید » روغن اسطوخودوس سلامت و زیبایی موها

در یک مطالعه نشان داده شد مصرف روزانه ۴ گرم مکمل ال آرژنین می‌تواند فشار خون را در زنان مبتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری پایین بیاورد. این مکمل همچنین نیاز به مصرف داروهای کاهنده‌ی فشار خون را کم می‌کند. زنان باردار مبتلا به فشار خون بالای مزمن می‌توانند با مصرف مکمل ال آرژنین سطح فشار خون خود را کاهش دهند. مکمل ذکر شده می‌تواند از زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا محافظت کند.

حتما بخوانید » سوماتروپین یا هورمون رشد؛عوارض،مقدار و نحوه مصرف آن

التهاب را در دستگاه گوارش نوزادان نارس کاهش می‌دهد

ال آرژنین ممکن است در کاهش التهاب دستگاه گوارش نوزادان نارس اثرگذار باشد. یک مطالعه‌ی حیوانی به این نتیجه رسید که مصرف مکمل ال آرژنین رشد دستگاه گوارش را در بچه خوک‌های یک ساله بهبود بخشید و سطح التهاب را در بدن آن‌ها کاهش داد. این موضوع درباره‌ی نوزاد انسان‌ها هم صدق می‌کند، هرچند باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

حتما بخوانید » روغن ریحان برای سلامتی و پوست و مو و 22 خاصیت دیگر

ممکن است مشکلات مربوط به دستگاه گوارش را درمان کند

مطالعات حیوانی انجام شده روی موش‌ها نشان داده‌اند که ال آرژنین می‌تواند برای سلامت روده‌ی بزرگ مفید باشد. هرچند به مطالعات بلندمدت بیشتری برای تأیید این خاصیت ال آرژنین نیاز است.

حتما بخوانید » در خانه روغن بنفشه تهیه کنید + آموزش 2021

از دیابت و عوارض مرتبط با آن پیشگیری می‌کند

هل از دیابت و عوارض مرتبط با آن پیشگیری می‌کند

حتما بخوانید » روغن اکالیپتوس خانگی (طرز تهیه و مواد لازم)

ال آرژنین ممکن است به پیشگیری از دیابت و مشکلات ناشی از آن کمک کند. دیابت با کاهش سطح ال آرژنین پلاسما مرتبط است. شواهد موجود نشان می‌دهند که مصرف مکمل ال آرژنین ممکن است یک روش اثرگذار برای بهبود عملکرد اندوتلیوم در بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس باشد. علاوه بر این ال آرژنین ممکن است از آسیب دیدن سلول‌ها پیشگیری کند و عوارض بلندمدت دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.

حتما بخوانید » امگا 3 ؛ چه مقدار امگا۳ نیاز داریم؟ +نکات مهم درباره آن 2022

این نوع اسید آمینه همچنین ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد. همچنین نشان داده شده که مکمل ال آرژنین خطر ابتلا به دیابت ملیتوس را کم می‌‌کند. نشان داده شده که بیسکویت‌های غنی شده با ال آرژنین که قند کمی دارند و حاوی پروتئین هستند، عملکرد اندوتلیال را بهبود می‌بخشند و در بهبود متابولیسم گلوکز، حساسیت به انسولین و ترشح انسولین مفید هستند.

حتما بخوانید » بی‌خوابی علت عوارض و نحوه درمان بی خوابی و کم خوابی

دستگاه گوارش را تقویت می‌کند

تقویت دستگاه گوارش را هم می‌توانیم در لیست خواص ال آرژنین قرار دهیم. ال آرژنین از طریق تحریک لنفوسیت‌ها (گلبول‌های سفید) دستگاه گوارش را تقویت می‌کند. سطح ال آرژنین داخل سلولی به‌طرز مستقیم روی بقای سلول‌های T (نوعی از گلبول‌های سفید) اثر می‌گذارد که برای پاسخ‌های ضدتوموری حیاتی هستند.

حتما بخونید » درمان جوش و آکنه از زبان متخصصان پوست 19 نکته‌ی حیاتی

ال آرژنین یک نوع اسید آمینه‌ی ضروری است که برای عملکرد لنفوسیت‌های T (سلول‌های T) به آن نیاز است. بیماران مبتلا به سرطان معمولا دچار اختلال در پاسخ سلول‌های T هستند. ال آرژنین ممکن است عملکرد سلول‌های T را در افراد مبتلا به بیماری‌های التهابی مزمن و سرطان تنظیم کند. متابولیسم ال آرژنین در بیماری‌های خودایمنی و مرتبط با تومور نقش دارد. مصرف مکمل ال آرژنین از طریق بهبود پاسخ‌های ایمنی از رشد سرطان سینه جلوگیری می‌کند.

حتما بخوانید » لخته خون ؛ کنترل و درمان با انواع روشهای طبی و خانگی 2022

جریان خون را بهبود می‌بخشد

بهبود جریان خون یکی دیگر از خواص ال آرژنین محسوب می‌شود. در یک مطالعه نشان داده شد که تزریق ال آرژنین به موش‌های صحرایی مبتلا به فشار خون بالا منجر به افزایش جریان خون در بدن آن‌ها شد. ال آرژنین همچنین می‌تواند اتساع رگ‌های خونی را بهبود ببخشد و سطح فشار خون را در بیماران مبتلا به کلسترول بالا کاهش دهد.

حتما بخوانید » آبله‌مرغان ؛ علت و علائم ، درمان ، رژیم غذایی و روش‌های خانگی برای درمان 2022

ممکن است به کاهش وزن کمک کند

اگر قصد دارید وزنتان را کم کنید، از مصرف ال آرژنین غفلت نکنید. ثابت شده که ال آرژنین متابولیسم چربی را تحریک می‌کند. این موضوع ممکن است به کاهش وزن کمک کند. این نوع اسید آمینه تعادل مصرف انرژی را جهت کاهش چربی بدن تغییر می‌دهد. این ترکیب همچنین تجمع چربی‌های سفید در بدن را کم می‌کند. هرچند به مطالعات بلندمدت بیشتری در این زمینه نیاز است.

حتما بخوانید » سرما درمانی یا کرایوتراپی چیست +مزایا و معایب 2022

ممکن است به درمان زخم‌ها کمک کند

نشان داده شده که مصرف خوراکی ال آرژنین به درمان زخم‌ها در انسان‌ها و حیوانات کمک می‌کند. ال آرژنین ممکن است از طریق کاهش پاسخ‌های التهابی در محل زخم به درمان زخم کمک کند.

حتما بخوانید » ویتامین K3

اضطراب را درمان می‌کند

درمان اضطراب

اضطراب عارضه‌ای است که این روزها افراد زیادی دچار آن هستند. اگر شما هم دچار اضطراب بالایی هستید، می‌توانید از خواص ال آرژنین برای درمان اضطراب خود کمک بگیرید. مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که ال آرژنین حاوی خواص ضداسترس است و به همین علت به درمان اضطراب کمک می‌کند.

مصرف مکمل ال آرژنین ممکن است سطح هورمون استرس به نام کورتیزول را در افراد مبتلا به اضطراب کاهش دهد. هرچند تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده است.

حتما بخوانید » پرومتازین

ممکن است سوختگی را درمان کند

مصرف ال آرژنین توسط افرادی که دچار سوختگی شده‌اند می‌تواند از جابجایی باکتری‌ها پیشگیری کند. نشان داده شده که مصرف ال آرژنین طی مراحل اولیه سوختگی در درمان سوختگی اثرگذار است.

حتما بخوانید » درمان کبد چرب

عملکرد کلیه‌ها را بهبود می‌بخشد

یکی دیگر از خواص ال آرژنین این است که عملکرد کلیه‌ها را در بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلبی بهبود می‌دهد. کمبود نیتریک اکسید منجر به بیماری قلبی و عروقی و پیشرفت آسیب کبدی می‌شود. سطح پایین ال آرژنین پلاسما یکی از علل اصلی کمبود نیتریک اکسید به شمار می‌رود.

حتما بخوانید » کلردیازپوکساید

نشان داده شده که مکمل ال آرژنین عملکرد کلیه‌ها را بهبود می‌بخشد. مصرف خوراکی ال آرژنین اثرات مفیدی روی عملکرد کلیه‌های بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلبی دارد. در یک مطالعه نشان داده شد که افزایش متوسط مصرف مکمل ال آرژنین به‌طرز قابل‌توجهی سطح فشار خون را کاهش می‌دهد‌. این نوع مکمل عملکرد کلیه‌ها را در افراد سالم هم بهبود می‌بخشد. برای فهم بهتر این خاصیت ال آرژنین به تحقیقات بیشتری نیاز است.

حتما بخوانید » مثبت گرایی سمی

عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد

در یک مطالعه نشان داده شد که مصرف مکمل ال آرژنین باعث افزایش قدرت و توده‌ی عضلانی شرکت‌کنندگان شد. یک مطالعه‌ی دیگر به این نتیجه رسید که پیاده‌روی روی تردمیل در کنار مصرف مکمل ال آرژنین از طریق جلوگیری از استرس اکسیداتیو و التهاب، فرآیند پیری را به تأخیر میندازد‌.

حتما بخوانید » رایحه درمانی

ممکن است رشد مو را بهبود ببخشد

شواهد عنوان می‌کنند که ال آرژنین ممکن است در بهبود رشد مو اثرگذار باشد. این نوع اسید آمینه ممکن است رگ‌های خونی را ریلکس کند و جریان خون را به کف سر و فولیکول‌های مو افزایش دهد‌. هرچند باید در نظر داشته باشید که تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است.

حتما بخوانید » تامسولوسین

عوارض ال آرژنین

زیاده‌روی در مصرف ال آرژنین ممکن است بعضی عوارض جانبی را به دنبال داشته باشد. این عوارض جانبی نادر هستند و به میزان ال آرژنین مصرف شده بستگی دارند. از جمله عارضه‌های ناخوشایند ناشی از مصرف زیاد ال آرژنین می‌توانیم به افزایش سطح فشار خون، بدتر شدن علائم دیابت، حساسیت، شکم درد و نفخ، عدم تعادل مواد شیمیایی در خون و افزایش خطر خونریزی در زنان باردار اشاره کنیم. اگر در طول روز بیشتر از ۱۵ تا ۳۰ گرم ال آرژنین مصرف کنید، ممکن است دچار حالت تهوع و استفراغ شوید.

حتما بخوانید » کاهش وزن سریع

مصرف ال آرژنین به اندازه‌‌ای که در مواد غذایی وجود دارد بی‌خطر است و هیچ عارضه‌ی جانبی را به دنبال نخواهد داشت. به یاد داشته باشید که زنان باردار و شیرده نباید ال آرژنین مصرف کنند. بعضی از افراد ممکن است با مصرف ال آرژنین عوارض خطرناکی را تجربه کنند. ال آرژنین ممکن است منجر به افزایش احتمال مرگ بعد از حمله‌ی قلبی شود.

حتما بخوانید » آمیلوراید

علاوه بر این ممکن است کنترل فشار خون را طی عمل جراحی دشوارتر کند. این نوع اسید آمینه ممکن است منجر به بیماری‌های جدی در نوزادان و کودکان شود. علاوه بر این ممکن است با بعضی از داروهای کنترل فشار خون تداخل پیدا کند. هرچند به نظر می‌رسد مصرف ال آرژنین به میزان کم خطری ندارد. مطالعات در این زمینه محدود هستند‌. بنابراین قبل از مصرف مکمل ال آرژنین حتما با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند‌.

حتما بخوانید » تمازپام

میزان توصیه شده برای مصرف ال آرژنین

میزان توصیه شده برای مصرف ال آرژنین

میزان مصرف مکمل ال آرژنین به سن، جنسیت و وضعیت سلامتی شما بستگی دارد. به نظر می‌رسد مصرف ۳ تا ۸ گرم مکمل ال آرژنین در طول روز برای انسان‌ها ایمن است. در ادامه دوز توصیه شده برای مصرف ال آرژنین را برای افراد مختلف آورده‌ایم.

حتما بخوانید » رژیم فستینگ

افراد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی

۳ تا ۶ گرم، دو بار در روز (صبح و شب)

افرادی که ورزش می‌کنند

۵ تا ۹ گرم، یک بار در روز

برای اینکه متوجه شوید مصرف چه مقدار از مکمل ال آرژنین در طول روز برای شما مجاز است، از پزشک کمک بگیرید.

حتما بخوانید » آمیودارون

مواد غذایی سرشار از آرژنین

در ادامه به مواد غذایی اشاره کرده‌ایم که حاوی مقدار زیادی آرژنین هستند.

گوشت بوقلمون

سینه‌ی بوقلمون حاوی مقدار زیادی آرژنین است؛ به طوری که یک عدد سینه‌ی بوقلمون پخته شده ۱۶ گرم آرژنین دارد. گوشت بوقلمون نه تنها منبع عالی پروتئین به شمار می‌رود، بلکه مواد مغذی زیادی هم دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانیم ویتامین‌های B و اسیدهای چرب امگا ۳ را نام ببریم.

حتما بخوانید » غلبه بر افسردگی

مرغ

مرغ یکی دیگر از منابع عالی پروتئین محسوب می‌شود. این نوع گوشت حاوی مقدار چشمگیری آرژنین هم است. یک عدد سینه‌ی مرغ تقریبا ۷۰ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به پروتئین را برطرف می‌کند و تقریبا ۹ گرم آرژنین به بدن می‌دهد.

تخم کدوحلوایی

محصولات حیوانی تنها منبع پروتئین و آرژنین نیستند. یک فنجان تخم کدوحلوایی تقریبا ۷ گرم از ترکیبات ذکر شده را دارد. تخم کدوحلوایی همچنین منبع بسیار خوبی از مواد معدنی مختلف از جمله آهن و زینک (روی) به شمار می‌‌رود. می‌توانید تخم کدوحلوایی را به سالاد اضافه کنید تا از خواص فوق‌العاده‌ی آن برخوردار شوید.

حتما بخوانید » آمانتادین

دانه‌ی سویا

یک فنجان دانه‌ی سویای رست شده تقریبا ۴٫۶ گرم آرژنین دارد. علاوه بر این دانه‌ی سویا منبع عالی منیزیم و پتاسیم محسوب می‌شود. می‌توانید دانه‌ی سویای رست شده را به‌عنوان یک میان وعده‌ی سالم و مقوی نوش جان ‌کنید.

حتما بخوانید » مغز انسان و اطلاعات جالبی که لازم است درباره آن بدانیم 2022

بادام‌زمینی

بادام‌زمینی از منابع آرژنین

یک فنجان بادام‌زمینی حاوی ۴٫۶ گرم آرژنین است. هرچند نباید در مصرف این نوع مغز زیاده‌روی کنید، چون مقدار زیادی چربی دارد. بادام‌زمینی همچنین پروتئین زیادی دارد و منبع خوبی از ویتامین B3، ویتامین E، فولات و نیاسین است.

اسپیرولینا

اسپیرولینا نوعی جلبک سبز آبی است که در دریا رشد می‌کند. می‌توانید این نوع جلبک را به صورت پودر مصرف کرده و آن را به اسموتی‌های مختلف اضافه کنید تا مواد مغذی بیشتری دریافت کنید. یک فنجان اسپیرولینا ۴٫۶ گرم آرژنین دارد و به بدن مواد مغذی و ویتامین‌های مختلفی می‌دهد که می‌توانیم از جمله‌ی آن‌ها کلسیم، آهن، پتاسیم و نیاسین را نام ببریم.

حتما بخوانید » پیشگیری از ریزش مو 31 نکته‌ی طلایی

محصولات لبنی

محصولات لبنی مانند پنیر، شیر و ماست منبع پروتئین هستند و به همین علت به بدن آرژنین می‌دهند. یک فنجان شیر حاوی تقریبا ۰٫۲ گرم آرژنین است. این میزان در تقریبا ۱۲۰ گرم پنیر چدار ۰٫۲۵ گرم است.

نخود

مصرف نخود یک روش عالی برای دریافت فیبر و پروتئین محسوب می‌شود؛ به‌ویژه اگر گوشت نمی‌خورید. یک فنجان نخود پخته شده حاوی ۱٫۳ گرم آرژنین، ۱۴٫۵ گرم پروتئین و ۱۲٫۵ گرم فیبر غذایی است. می‌توانید با نخود حمص درست کنید و از خوردن آن به همراه سبزیجات مختلف به‌عنوان میان وعده لذت ببرید.

حتما بخوانید » آب کردن شکم بدون ورزش با 44 روش جادویی

عدس

عدس یکی دیگر از منابع گیاهی فیبر و پروتئین است. یک فنجان عدس تقریبا ۱٫۳ گرم آرژنین دارد. علاوه بر این با خوردن یک فنجان عدس ۶۳ درصد از نیاز روزانه‌ی بدنتان به فیبر برطرف می‌شود. می‌توانید با جست‌وجو در اینترنت طرز درست کردن غذاهای مختلف با عدس را پیدا کنید.

حتما بخوانید » پیشگیری از ریزش مو 31 نکته‌ی طلایی

سایر منابع آرژنین شامل مواد غذایی زیر می‌شود.

 • بادام
 • گردو
 • کنجد
 • نارگیل
 • تخم‌مرغ

کلام آخر

ال آرژنین یک نوع اسید آمینه است که فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد. در مقاله‌ای که امروز در اختیارتان قرار دادیم، خواص، عوارض جانبی، میزان توصیه شده برای مصرف و منابع سرشار از ال آرژنین را معرفی کردیم. از جمله خواص ال آرژنین می‌توانیم کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، بهبود عملکرد ورزشی، درمان استرس و اضطراب، بهبود عملکرد کلیه‌ها در افراد مبتلا به بیماری احتقانی قلبی و‌… را نام ببریم.

این ترکیب در مواد غذایی مختلف وجود دارد‌. باید در مصرف ال آرژنین احتیاط کنید، چون زیاده‌روی در مصرف آن ممکن است منجر به بعضی عوارض جانبی شود. اگر باردار یا شیرده هستید یا بیماری خاصی دارید، قبل از مصرف مکمل ال آرژنین با پزشک مشورت کنید.

بیشنر بخوانید » ایبوپروفن ، عوارض ، موارد مصرف ،‌ تداخل دارویی و نکات مهم درباره آن 2022

این مقاله فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مقاله حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع » style craze

بیشتر بخوانید » روغن درخت چای 38 کاربرد و خاصیت شگفت انگیز

ارسال شده در ۲۶ آذر ۱۴۰۰
 • اشتراک گذاری :
 • 15

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب