چطور اتاقمان را رنگ کنیم؟ آموزش رنگ آمیزی ساختمان +ویدیو

پیش از شروع رنگ آمیزی ساختمان چه کاری انجام دهیم؟چگونه رنگ موردنظرمان را برای رنگ آمیزی ساختمان انتخاب کنیم؟چطور ابزار مناسب برای رنگ آمیزی ساختمان انتخاب کنیم؟برای رنگ آمیزی ساختمان به چه مقدار رنگ نیاز داریم؟چطور رنگ را برای رنگ آمیزی ساختمان مخلوط کنیم؟در هنگام نقاشی و رنگ آمیزی از چه فنونی استفاده کنیم؟چطور اتاقمان را رنگ کنیم؟مراحل مختلف رنگ آمیزی چیست؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه ما باشید.

رنگ آمیزی ساختمان هنری تکنیکی و درعین‌حال ساده است.اگر از ترفندهای آن آگاه شوید، به‌راحتی می‌توانید حال‌وهوای دکوراسیون داخلی خانه را تغییر دهید.در تعطیلات یا زمان‌هایی که وقت کافی دارید، می‌توانید دست‌به‌کار شوید تا با رنگ کردن خانه و ایجاد تنوع،فضای اطرافتان را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنید. در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا، می‌خواهیم چند ترفند ساده را به شما درمورد رنگ آمیزی ساختمان بگوییم تا از فوت‌وفن رنگ كردن ديوار،سقف،اتاق خواب و سایر قسمت‌های خانه آگاه شوید.با مجله اینترنتی ماهتوتا همراه باشید و خودتان را برای زندگی در خانه‌ای به رنگ دلخواهتان آماده کنید.

ایده‌هایتان را پیش از شروع رنگ آمیزی ساختمان بررسی کنید

در گام اول رنگ‌کردن خانه، باید بدانید که چه طرح و ایده‌ای در ذهن‌تان است و می‌خواهید کدام‌یک از قسمت‌های خانه رنگ و طرحی نو داشته باشد. پیش از شروع، نتیجه نهایی را در ذهن‌تان تجسم کنید تا انتخاب برایتان راحت‌تر باشد. فراموش نکنید که قرار نیست هر چهار دیوار خانه یک رنگ داشته باشند. می‌توانید کمی خلاقیت و جسارت را چاشنی کارتان کنید.

مشخص کنید که برای کدام قسمت از خانه، می‌خواهید از طرح‌های برجسته در رنگ ‌آمیزی استفاده کنید و بهترین طرح موردنظرتان را در وب‌سایت‌ها و صفحه‌های اجتماعی پیدا کنید. علاوه بر رنگ کردن دیوار ، سراغ سقف هم بروید. از خودتان بپرسید آیا دوست دارید که در رنگ سقف، تنوع ایجاد کنید و متفاوت با دیوارها آن را رنگ بزنید؟

مدت‌زمان رنگ آمیزی ساختمان را محاسبه کنید

مدت‌زمانی که شما برای رنگ آمیزی ساختمان نیاز دارید، به‌اندازه فضا، روش شما در نقاشی و میزان مهارتی که در این کار دارید، بستگی دارد؛ به‌عنوان‌مثال برای استفاده از تناژ تیره‌رنگ بر روی دیوار و رنگ ‌آمیزی سقف، نیاز به زمان بیشتری دارید. همچنین رنگ‌کردن دیوارهایی که قبل از شروع، نیاز به تمیزکاری و صاف‌کردن سطوح دارند، بیشتر از رنگ‌ آمیزی دیوار معمولی طول می‌کشد.

درواقع رنگ‌ آمیزی بعضی از فضاها ممکن است فقط چند ساعت طول بکشد و بعضی دیگر به چند روز زمان نیاز دارد. حتما بیشتر از آنچه فکر می‌کنید، برای کارتان زمان در نظر بگیرید. فراموش نکنید که مقدمات شروع کار و پاک‌سازی نهایی هم زمان قابل‌توجهی را به خود اختصاص می‌دهد.

رنگ موردنظرتان را انتخاب کنید

غلطک‌های آغشته به رنگ‌ و دیوار تست شده پیش از شروع نگ آمیزی ساختمان

در قدم دوم از آموزش رنگ آمیزی اتاق و سایر قسمت‌های خانه، باید رنگ موردنظرتان را انتخاب کنید. از همان اول تصمیم بگیرید که تناژ روشن می‌خواهید یا تیره. رنگ های گرم دوست دارید یا طرف‌دار رنگ‌های سرد هستید. بنا به رنگ وسایل و مبلمان دکوراسیون خانه، تناژ موردنظرتان را انتخاب کنید. نمونه‌هایی از رنگ‌های انتخاب‌شده را روی دیوار امتحان کنید تا ببینید که در طول ساعات مختلف روز، چگونه به نظر می‌رسند.

بسیاری از شرکت‌های رنگ ‌آمیزی در سایت‌های خود، ابزاری دارند که به شما در انتخاب رنگ مطلوب خانه کمک می‌کنند؛ به این ترتیب که باید از فضای خانه و قسمتی که قصد رنگ ‌آمیزی آن را دارید، عکس بگیرید و آن را در سایت بارگذاری کنید تا رنگ‌های مختلف روی دیوارهای این فضا را پیش از اجرا ببینید.


حتما بخوانید » دکوراسیون پاییزی جذاب با 42 ایده جالب و کاربردی


البته این رنگ‌ها در شرایط واقعی کمی متفاوت هستند. به همین دلیل باز هم پیشنهاد می‌کنیم که برای اطمینان از کیفیت نتیجه کار، قبل از انتخاب رنگ نهایی، نمونه‌ای از رنگ‌های منتخب خود را روی قسمت کوچکی از دیوار بزنید تا ببینید که در شرایط مختلف نورپردازی از صبح تا شب چگونه خواهند بود.


حتما بخوانید » آموزش مدیتیشن برای تازه‌کارها با 36 نکته عملی


ابزاری مناسب برای رنگ آمیزی ساختمان انتخاب کنید

سینی، غلطک و قلمو، از ابزارهای رنگ آمیزی ساختمان

در این مرحله از آموزش رنگ‌کردن دیوار باید سراغ ابزارهای کارتان بروید. شما باید بر اساس رنگی که انتخاب کرده‌اید و وضعیت دیوارهای خانه، ابزار‌های مختلفی تهیه کنید. بسیاری از این ابزارها ضروری و اساسی هستند و باید پیش از شروع رنگ ‌آمیزی در هر ساختمانی، آنها را تهیه کنید. این ابزار مهم عبارت‌اند از:

 • رنگ ساختمانی؛
 • غلطک رنگ؛
 • قلم‌موی رنگ ‌آمیزی؛
 • مقداری پارچه بی‌استفاده؛
 • کاردک؛
 • سنباده؛
 • سینی رنگ؛
 • نوار نقاشی.

مشخص کنید که به چه مقدار رنگ نیاز دارید

آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم؛چطور اتاقمان را رنگ کنیم؟

آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم؛چطور اتاقمان را رنگ کنیم؟

طبق یک قانون کلی، برای رنگ‌زدن تقریبا هر ۳۷ متر مربع از ساختمان، چه قسمت نمای ساختمان و چه مجموع دیوارهای یک اتاق، شما به یک گالن رنگ نیاز دارید. هر گالن معادل ۳٫۷ کیلوگرم است، اما گاهی تا ۴ کیلوگرم متغیر است. البته این روش محاسبه فقط یک قانون تقریبی است و نمی‌توان به‌طور دقیق به آن استناد کرد. در مقدار گفته‌شده، غلظت رنگ باید زیاد باشد و کیفیت خوبی داشته باشد. درضمن این مقدار رنگ برای یک لایه پوشش در نظر گرفته شده است. برای تجدید لایه‌های رنگ، بی‌شک به میزان رنگ بیشتری نیاز خواهید داشت و معمولا ۲ تا ۳ بار باید رنگ را تجدید کنید.

وقتی که قرار است روی رنگ تیره را با رنگ روشن بپوشانید، شرایط کمی سخت و زمان‌بر خواهد بود و به قوطی‌های رنگ بیشتری نیاز دارید. اگر به‌جای یک سطح صاف باید قسمت‌هایی با بافت‌های برجسته و نقش‌ونگار را رنگ ‌آمیزی کنید، به مقدار رنگ بیشتری نسبت به سطوح یکدست و صاف نیاز دارید. در این مواقع، تقریبا باید ۱۰ درصد بیشتر از مقدار محاسبه‌شده برای سطوح صاف رنگ تهیه کنید.


حتما بخوانید » آموزش اعضای بدن به کودکان؛16 روش کاربردی و مفید


برای تعیین میزان رنگ موردنیاز خود، می‌توانید از ماشین‌حساب رنگ استفاده کنید. الگوریتم محاسبه رنگ ساختمان با جست‌وجوی عبارت «ماشین‌حساب رنگ» در گوگل، به‌صورت آنلاین در اختیارتان قرار می‌‌گیرد. با جای‌گذاری متراژهای خواسته‌شده، میزان دقیق رنگ موردنیاز را به‌ دست خواهید آورد.

پیش از رنگ آمیزی ساختمان، اثاثیه را جمع کنید

پوشاندن اثاث با نایلون پیش از شروع رنگ آمیزی ساختمان

پیش از شروع رنگ‌کردن خانه، باید تمام لوازم را از فضای مدنظرتان خارج کنید. این اثاثیه را به قسمت دیگر منزل ببرید تا قطره‌های رنگ به آنها پاشیده نشود. اگر فضای کافی برای جابه‌جایی اثاثیه ندارید، می‌توانید تمام لوازم را در مرکز اتاق یا سالن نشیمن جمع کنید و روی آنها را با ورقه‌های چندمتری پلاستیک بپوشانید. همین کار را باید در کف اتاق هم انجام بدهید و پیش از رنگ‌کردن اتاق، تمام قسمت‌های کف را با کمک نایلون بپوشانید. هرگز در انجام این کار کوتاهی نکنید و تمام لوازم خانه و کف اتاق را بپوشانید. شک نکنید که هرقدر هم دقت کنید، باز هم قطرات رنگ به اطراف پاشیده می‌شوند.


حتما بخوانید » رنگ سبز در دکوراسیون خانه چه تأثیری بر روحیه ما خواهد داشت؟


یک کاور رنگ تهیه کنید و لبه‌های پنجره، قرنیزهای دیوار، پایه‌های لوازم و چهارچوب در را با آن بپوشانید تا قطره‌های رنگ ظاهر آنها را خراب نکنند. قاب کلید و پریزها را بردارید و با کاور رنگ روی آن را بپوشانید.

بهتر است پیش از رنگ‌ آمیزی، دیوار را با اسفنج آغشته به آب و صابون بشویید تا چربی‌ها و گرد و غبار آن از بین برود.
پیش از شروع رنگ آمیزی ساختمان هم تمام حفره‌ها و قسمت‌های خراش‌برداشته دیوار را ترمیم کنید تا نتیجه کار صاف و یکدست شود.

رنگ را مخلوط کنید

به‌هم زدن رنگ با تکه چوب پیش از شروع رنگ آمیزی ساختمان

یکی دیگر از مراحل آموزش رنگ‌کردن دیوار ، اتاق خواب، سقف و… به‌هم‌زدن مداوم رنگ است. این کار را با یک تکه چوب انجام دهید. در طول مدت‌زمان رنگ آمیزی ساختمان به‌طور مداوم آن را به هم بزنید. اگر بیش از یک گالن رنگ استفاده می‌کنید، حتما همه را در یک سطل بزرگ بریزید و با هم مخلوط کنید؛ این‌گونه اختلاف بسیار ناچیز و احتمالی رنگ‌ها باهم بر اثر مخلوط‌شدن از بین می‌رود.


حتما بخوانید » آموزش روبان دوزی به افراد مبتدی با 17 گره ساده


در هنگام نقاشی، برای خودتان فنونی داشته باشید

رنگ آمیزی ساختمان با غلطک به شکل حرف w

رنگ شما مخلوط‌شده و آماده است، غلطک کنار دست‌تان است، کف اتاق و تمام وسایل پوشیده شده‌اند و همه‌چیز برای شروع رنگ آمیزی اتاق آماده است؛ اما قبل از آنکه دست‌به‌کار شوید و غلطک را رنگی کنید، باید ترفندی در نحوه رنگ‌کردن خانه برای خودتان در نظر بگیرید؛ مثلا برنامه ریزی کنید که رنگ‌کردن دیوار را از بالای اتاق به‌سمت پایین انجام ‌دهید یا قبل از دیوار، رنگ آمیزی ساختمان را از سقف شروع کنید.

یکی از نکات مهم در آموزش رنگ‌کردن دیوار، شروع از دیوارهای رنگ روشن و اتمام کار با دیوار کانونی و پررنگ است. ابتدا از دیوارهایی شروع کنید که می‌خواهید آنها را با رنگ روشن بپوشانید. نگران سرایت رنگ روشن به دیواری کانونی نباشید. پوشش پررنگ و نهایی این دیوار اثری از رنگ روشن باقی نخواهد گذاشت. بعد از خشک‌شدن دیوارهای رنگ روشن، حاشیه آنها را در مرز دیوار کانونی با چسباندن کاور رنگ بپوشانید تا رنگ تیره به آنها سرایت نکند.

چطور اتاقمان را رنگ کنیم؟آموزش رنگ آمیزی ساختمان+ویدیو


حتما بخوانید » مسائل احساسی را به کودکان آموزش دهیم؟چرا و چگونه؟


از گوشه‌های یک دیوار شروع کنید و مسیرتان از بالا به پایین باشد. با غلطک فضای بیشتری را می‌توانید رنگ ‌آمیزی کنید، اما برای نقاطی که کمی نیاز به دقت دارند یا در زوایا هستند، می‌توانید از قلم‌مو استفاده کنید.

در هنگام استفاده از غلطک، بهتر است که دست‌تان در مسیری طولانی به‌شکل حرف W حرکت کند. با این روش، فضای بزرگ‌تری را می‌پوشانید و اثرات مزاحم به‌جای‌مانده از غلطک روی دیوار، کمتر خودش را نشان می‌دهد. بعد از خشک شدن لایه اول، لایه بعدی را شروع کنید.

تهویه را فراموش نکنید

آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم؛چطور اتاقمان را رنگ کنیم؟

پنجره‌ها را باز و پنکه‌ها را روشن کنید تا در تمام مدت‌زمان رنگ‌ آمیزی ساختمان، تهویه خوبی داشته باشید و رنگ‌ها زودتر خشک شود. اگر آب‌وهوا در زمان رنگ‌کردن خانه مرطوب باشد، دیوارها دیرتر خشک می‌شوند.

باز گذاشتن پنجره‌ها، باعث ورود حشرات و گردوغبار به داخل خانه و نشستن آنها بر ‌روی رنگ می‌شود؛ بنابراین بهتر است پنجره‌‌‌ها را با توری محافظ بپوشانید.
بخارات و بوی رنگ ساختمان در بعضی از افراد، می‌تواند باعث سرگیجه، تنگی نفس، سردرد و حالت تهوع شود. اگر هریک از این حالت‌ها را داشتید، حتما از خانه خارج شوید و به فضای باز با هوای تازه بروید. بعد از مدتی که بازگشتید، مجدد تهویه اتاق را بررسی کنید.


حتما بخوانید » ثبت نام آزمون GRE جنرال 2020 آموزش+و کسب آمادگی برای آن


تمیزکاری را فراموش نکنید

آموزش رنگ آمیزی ساختمان در 9 قدم؛چطور اتاقمان را رنگ کنیم؟

چطور اتاقمان را رنگ کنیم؟

با اتمام رنگ‌کردن خانه، اکنون زمان آن رسیده است که از نتیجه کارتان لذت ببرید. بعد از اتمام کار، کاورهای رنگ را از قسمت‌هایی که خشک‌شده‌ جدا کنید و روپوش‌ها و پارچه‌های رنگی‌شده را جمع کنید. قلم‌مو‌های رنگی را با حلال روغنی تمیز کنید. اگر رنگ‌ها لاتکس و بر پایه آب بوده است، می‌توانید از آب و صابون برای تمیزکردن آنها استفاده کنید.


حتما بخوانید » بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه‌های کوچک 31 ترفند کاربردی


به‌نظر شما چه ترفندهای دیگری برای رنگ‌ آمیزی خانه مؤثر خواهد بود؟ اگر از فوت‌وفن‌های رنگ‌کردن خانه آگاه هستید، حتما اطلاعات خود را در اختیار دیگر همراهان چطور قرار دهید.

انواع رنگ های ساختمانی

رنگ آمیزی ساختمان

رنگ آمیزی ساختمان

پس از انتخاب رنگ نوبت به تعیین نوع رنگ می رسد. انواع رنگ های ساختمانی شامل ویژگی های خاص خود می باشند که بایستی در زمان انتخاب به آنها توجه کرد.


حتما بخوانید » آموزش درمان لکه های قهوه ای صورت


رنگ روغن

این نوع رنگ بر پایه روغن بوده و یکی از پرطرفدارترین رنگ ها می باشد. رنگ های روغنی همانطور که مشخص است بر پایه روغن بوده و قابلیت انحلال در آب را ندارند که این بدان معنی است که پس از رنگ آمیزی قابلیت شستشو داشته و براحتی تمیز می شوند. اما در مجموع این نوع رنگ مزایا و معایب خاص خود را دارد و بر اساس اولویت های شما بایستی مورد بررسی قرار گیرند. از جمله ویژگی های این نوع رنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محلول در نفت و تینر
 • غیر قابل انحلال در آب
 • قابلیت شستشو به دلیل ضد آب بودن
 • عایق
 • مناسب در و پنجره ها
 • پوشش دهی مناسب
 • بوی شدید رنگ
 • مدت زمان خشک شدن طولانی
 • طولانی بودن پروسه رنگ کاری و اجرا

رنگ پلاستیک

رنگ آمیزی ساختمان

رنگ آمیزی ساختمان

این نوع رنگ به سبب قابلیت انحلال در آب محدودیت های بیشتری داشته اما با این حال بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل نیز رنگ های پلاستیک بیشتر در سقف خانه ها که تماسی با آب ندارند استفاده می شوند. از دیگر ویژگی های این نوع رنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت مناسب
 • قابلیت انحلال در آب
 • بوی تند ندارد
 • سرعت بالای خشک شدن
 • دوام کمتر
 • سهولت انجام رنگ آمیزی
 • غیر قابل استفاده برای فلز و پنجره ها
 • برخی انواع آن غیر قابل شستشو هستند
 • مناسب برای سقف و مکان های دور از آب

مراحل مختلف رنگ آمیزی

بسته به اینکه دیوار مورد نظر دارای چه پوششی باشد مراحل ابتدایی رنگ آمیزی متفاوت خواهد بود اما در مجموع می توان روال زیر را برای فرایند رنگ کردن دیوار ها در نظر گرفت.

 • سمباده زدن دیوار ها و از بین برن برجستگی ها
 • زدن روغن به عنوان زیرکار
 • بتونه کاری و از بین بردن منافذ
 • کشیدن مجدد سمباده پس از اتمام بتونه کاری و خشک شدن آن
 • تمیز کردن دیوار از گرد حاصل از سمباده
 • آماده کردن رنگ مورد نظر
 • زدن آستر یا به عبارتی دست اول رنگ
 • لکه گیری دیوار با کمک بتونه مخصوص بعد از خشک شدن آستر
 • سمباده زدن قسمت های لکه گیری شده و گرد گیری آن
 • زدن دست دوم رنگ
 • زدن دست سوم رنگ(رنگ اصلی و رویه)

  حتما بخوانید »  در خانه روغن بنفشه تهیه کنید+آموزش


نکات طلایی برای رنگ کردن ساختمان

نکات طلایی برای رنگ کردن ساختمان

نکات طلایی برای رنگ کردن ساختمان

 • از ابزارهای جدید و مناسب برای راحتی کار استفاده کنید.
 • برای رنگ آمیزی دیوارها از بالاترین قسمت شروع کرده و به سمت پایین بروید.
 • در زمان رنگ آمیزی از تهویه مناسب استفاده کنید و در صورت امکان در و پنچره ها را باز کنید.
 • در نور کافی رنگ آمیزی و مراحل مختلف آنرا انجام دهید.
 • رنگ های براق برجستگی ها و معایب را بیشتر نمایان می کنند، لذا در انتخاب آنها دقت کنید.
 • با انجام هر مرحله از رنگ آمیزی مدتی فرصت دهید تا لایه قبلی کاملا خشک شود.
 • از قلم مو هایی با ابعاد و جنس مناسب استفاده کنید.
 • در زمان استفاده از حلال های نفتی، علاوه بر تهویه مناسب از ماسک استفاده کنید.
 • محلول های آتش زا را از گرما و حرارت دور نگه دارید.

در ادامه بخوانید » آموزش دوخت ماسک پارچه ای به 10 روش ساده همراه با الگو


منابع » wikihowarchitecturaldigest
ارسال شده در ۲۶ شهریور ۱۳۹۹
 • اشتراک گذاری :
 • 146

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب