افزایش شانس واقعا امکان پذیر است؟ +راهکار 11:11

شانس چیست؟ چطور خوش شانس‌تر باشیم؟ ویژگی‌های افراد خوش‌شانس چیست؟ ویژگی‌های افراد بدشانس چیست؟ بهترین راهکارهای افزایش شانس کدام راهکارها میباشند؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

به‌نظرتان آدم خوش‌شانسی هستید؟ تعریف شما از خوش‌شانسی چیست؟همه ما با توجه به تجربه‌هایمان در زندگی، بارها پیش خودمان و دیگران اعتراف کرده‌ایم که خوش‌شانس یا بدشانس هستیم. افراد چیزهای زیادی را افزایش‌دهنده شانس می‌دانند؛یکی به معجزه عددی خاص باور دارد و می‌گوید فلان عدد عدد شانس من است،

در حالی که دیگری یکی از روزهای هفته را به‌عنوان روز شانسش انتخاب کرده است.خیلی از ما شانسمان را به چیزها و اتفاقات گوناگون ربط می‌دهیم و آنها را نماد شانس می‌دانیم. در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا،می‌خواهیم درباره روش‌های افزایش شانس صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

شانس چیست؟

شانس چیست؟

معمولا مردم شانس را فرصتی خاص تعریف می‌کنند که رخ‌دادنش ورای خواسته ماست، اما دانشمندان علوم اجتماعی شانس را به‌گونه دیگری تعریف می‌کنند. آنها شانس را نتیجه اعمال شخصی، تجربیات و منتظر فرصت بودن می‌دانند.

ویژگی‌های افراد خوش‌شانس چیست؟

استفان مارک، عضو انجمن علمی بریتانیا، معتقد است کسانی که خود را خوش‌شانس می‌دانند رفتار بسیار متفاوتی دارند. طبق مشاهدات مارک، همه افراد خوش‌شانس این ویژگی‌ها را دارند:

 • منظم روتین و محیط خود را تغییر می‌دهند؛
 • با گروه وسیعی از مردم ارتباط برقرار می‌کنند.

حتما بخوانید » پاکسازی ذهن ؛ ذهن خود را برای زندگی بهتر آماده کنید 11 روش موثر

به عقیده او، این مثبت‌اندیشی منجر به ایجاد تجربیات جدید و اشتیاق برای استفاده از فرصت‌ها می‌شود. او متوجه شد که هرچه روتین فرد متنوع‌تر باشد، شانس بیشتری برای قرارگرفتن در معرض فرصت‌ها و تجربیات جدید خواهد داشت. هرچه هم فرد در معرض فرصت‌های بیشتری باشد، پتانسیل بیشتری برای کسب نتایج خوب خواهد داشت و این همان چیزی است که بقیه آن را شانس می‌دانند.

حتما بخوانید » سکوت = سلامت جسم و روان 11:11

استیو جابز، بنیان‌گذار شرکت اپل، در یکی از سخنرانی‌هایش گفته است:

هرچه سخت‌تر کار کنم، خوش‌شانس‌تر می‌شوم.

بر اساس این حرف، او عامل خوش‌شانسی‌اش را اتکا به خودش می‌داند. جابز در زندگی‌اش دست به ریسک‌های شخصی بزرگی زد و این‌طوری نظریه مارک را هم تأیید کرد که افراد خوش‌شانس ریسک می‌کنند.

حتما بخوانید » حسرت چیست؟ چگونه با آن کنار بیاییم؟

ریچارد وایزمن نویسنده‌ای است که اتفاقا کارش را به‌عنوان شعبده‌باز حرفه‌ای آغاز کرد. او معتقد است در درجه اول عادت‌های فرد خوش‌شانسی یا بدشانسی او را تعیین می‌کنند. او این فرضیه را مطرح کرد که افراد خوش‌شانس تمایل دارند برون‌گرا‌ باشند و خود را وقف کارشان می‌کنند و همین باعث می‌شود پتانسیل بیشتری برای کسب نتایج مثبت داشته باشند.

عادت‌های افراد خوش‌شانس

عادات افراد خوش‌شانس

وایزمن عوامل شانس را در پروژه تحقیقاتی ۱۰ساله‌ای بررسی کرد. این پروژه تحقیقاتی شامل ۴۰۰ مرد و زن ۱۸ تا ۸۴ساله از همه اقشار جامعه بود.

طبق مشاهدات او، چند عادت مشترک بین افراد خوش‌شانس عبارت‌اند از:

 • افراد خوش‌شانس در ایجاد فرصت‌های جدید و توجه به آنها مهارت دارند؛
 • آنها به حرف قلبشان گوش می‌دهند، به شهودشان اعتماد می‌کنند و بر اساس آن عمل می‌کنند؛
 • این افراد خواسته‌هایشان را در قالب آینده‌ای مثبت ترسیم می‌کنند؛
 • نگرش انعطاف‌پذیری دارند و به‌سرعت از اتفاقات و تجربیات بد عبور می‌کنند.

حتما بخوانید » هوش احساسی چیست؟ کلید رضایت از زندگی 11:11

جالب است بدانید که این ویژگی‌ها در افراد انعطاف‌پذیر هم دیده می‌شوند. وجه اشتراک افراد منعطف و خوش‌شانس این است که هر دو سختی را می‌پذیرند، هنگام مواجهه با بحران یا ناامیدی از تجربه‌شان درس می‌گیرند و مسیر امیدوارکننده جدیدی را انتخاب می‌کنند. آنها هیچ‌وقت در اتفاقات بد غرق نمی‌شوند.

ویژگی‌های افراد بدشانس چیست؟

افراد بدشانس در مقایسه با افراد خوش‌شانس مضطرب‌تر هستند. اضطراب آنها باعث می‌شود فرصت‌ها را کمتر ببینند و در نتیجه کمتر بتوانند از آنها استفاده کنند. افراد بدشانس ممکن است ناخواسته تجربیات منفی خود را به بدشانسی‌شان ربط بدهند.

حتما بخوانید » افزایش قدرت مغز 45 روش موثر و علمی

بدشانسی

می‌دانید وقتی افراد خوش‌شانس با بدشانسی یا نتایج بد روبه‌رو می‌شوند چه اتفاقی می‌افتد؟ روان‌شناسان اجتماعی می‌گویند طبق مشاهداتشان، افراد خوش‌شانس خوش‌بین هستند که با تکیه بر مکانیسم‌های مقابله‌ای مناسب برای عبور از موانع، به مشکلات رسیدگی می‌کنند. آنها همیشه نیمه پر لیوان را می‌بینند و معتقدند شکست نردبانی برای رشد بیشتر است.

حتما بخوانید » زندگی موفق ؛ چگونه موفق شویم؟ با این 11 قدم زندگی خود را تغییر دهید

راهکارهای افزایش شانس

افزایش شانس

بگویید «چرا من نه؟»

وقتی اتفاق بد یا بدشانسی سر راه شما قرار می‌گیرد، نگویید «چرا من؟» بلکه بگویید «چرا من نه؟»

حتما بخوانید » 111 پرسش فلسفی که ذهن شما را درگیر خواهند کرد

درمان بدشانسی

شکست را به‌عنوان یکی از درس‌های زندگی بپذیرید. افراد خوش‌شانس تمایل دارند از تفکر خلاف‌واقع استفاده کنند و با این تفکر که ممکن بود اتفاقی بدتر از این رخ بدهد، از سختی‌ها و مشکلات عبور می‌کنند. دفعه بعد که با اتفاقی ناراحت‌کننده روبه‌رو شدید، شما هم این رویه را در پیش بگیرید و از آن عبور کنید.

حتما بخوانید » 111 هدف در زندگی که قبل از مرگ باید به آن‌ها برسید

دایره روابط اجتماعی‌تان را گسترش دهید

ابتکار عمل را به دست بگیرید و با افرادی که نمی‌شناسید ارتباط برقرار کنید. دوستان جدیدی پیدا کنید و در کمپین‌ها داوطلب شوید. در هر جایی مانند پارک یا فروشگاه مواد غذایی با دیگران شروع به صحبت کنید. افراد جدیدی را وارد زندگی‌تان کنید و از این طریق خودتان را در معرض تجربیات و دیدگاه‌های جدید قرار بدهید.

بیشتر بخوانید » درمان افسردگی ؛11 روش‌ خانگی +تغییر سبک زندگی

بیشتر اوقات بله بگویید

به هر تغییر و فرصتی خوشامد بگویید. چیزهای جدیدی مانند سفر به مکان‌های جدید یا آغاز ورزشی جدید را امتحان کنید. از منطقه امن خود بیرون بیایید و در را روی تجربه‌های جدید باز کنید.

حتما بخوانید » کیفیت زندگی خود را با این 11 عادت روزانه برای همیشه بهبود بخشید

لبخند بزنید

شاید از دیدن فرصت‌هایی که فقط با لبخندزدن ایجاد می‌شوند تعجب کنید. طبق مطالعات انجام‌شده، لبخندزدن شما آبشاری شیمیایی از اندورفین ایجاد می‌کند و شادی بیش از اندازه‌ای را روانه قلبتان می‌کند. لبخندزدن می‌تواند باعث ورود افراد جدیدی به زندگی‌تان شود و شادی و خوش‌بینی را افزایش دهد.

حتما بخوانید »22 فیلم الهام‌بخش که می‌توانند زندگی شما را تغییر دهند

چطور خوش شانس‌تر باشیم؟

 1. مطالعات خود را افزایش دهید.
 2. مهارت‌های مختلف و پراکنده به دست آورید، داشتن مهارت‌های وسیع و تخصصی احتمال اینکه یکی از آن مهارت‌ها باعث موفقیت شما شود را بالا می‌برد.
 3. ارتباطات خود با افراد باارزش و مختلف را توسعه دهید.
 4. تلاش کنید مهارتهایتان توسط دیگران دیده شود،‌ بدرخشید و بر سرزبانها بیفتید.
 5. خلاقیت خود را پرورش دهید، داشتن یک ایده خوب می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.
 6. زیاد شکست بخورید. هرچه بیشتر و در فاصله‌های کوتاه‌تر شکست بخورید، احتمال موفقیت شما بیشتر می‌شود. اما شکست‌های شما نباید تکراری باشد. وقتی مطمئن شدید یک راه جواب نمی‌دهد راه‌های دیگرا را بیازمایید.
 7. دید مثبت را در خود تقویت کنید. در پی دید مثبت اعتماد به نفس نیز بالا خواهد رفت، این بالا بودن اعتماد به نفس دارای تاثیر مثبت بر روابط اجتماعی و محیط‌های شغلی بوده که این اثر مثبت نیز در نهایت موفقیت شما را افزایش خواهد داد.

حتما بخوانید » زندگی بهتر 28 تکنیک ساده و مؤثر برای داشتن زندگی بهتر 2021

بدانید که زندگی با کسی سر جنگ ندارد و بدشانسی و تصادف‌های ناگوار گرچه در زمان رسیدن به هدف وقفه ایجاد می‌کند اما هرگز به نفس هدف خللی وارد نمی‌سازد.

حتما بخوانید » 33 فیلم معمایی که ذهن شما را ساعت‌ها درگیر خود می‌کند

سخن پایانی

بدشانسی, پیشرفت, شانس, مجله پیشرفت, مجله موفقیت, موفقیت, موفقیت تحصیلی, موفقیت در زندگی, موفقیت شغلی

می‌خواهم در آخر سخنی از تنسی ویلیامز نقل کنم. به‌گفته او «شانس این است که باور کنید خوش‌شانس هستید.» همین یک جمله خودش گویای همه چیزهایی است که از اول مقاله گفتیم. خوش‌‌شانس‌بودنتان را باور کنید و برای رسیدن به چیزهایی که می‌خواهید تلاش کنید.

افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس افزایش شانس

منبع psychologytoday

بیشتر بخوانید » خودشناسی چگونه می‌تواند باعث تحولات مثبت در زندگی شود؟ 2022

ارسال شده در ۱۶ اسفند ۱۴۰۰
 • اشتراک گذاری :
 • 32

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب