بهترین کتاب های کمدی از نویسندگان خارجی و ایرانی که حالتان را خوب می‌کنند 2022

بهترین کتاب های کمدی نویسندگان ایرانی و خارجی کدام کتاب ها میباشند؟ بهترین کتاب های کمدی از نویسندگان ایرانی و خارجی که حالتان را خوب می‌کنند کدام کتاب ها هستند؟ جذابترین کتاب های کمدی نویسندگان خارجی و ایرانی کدام کتاب ها هستند؟ در لیست بهترین کتاب های کمدی نویسندگان خارجی و ایرانی کدام کتاب ها قرار دارند؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

طنز ژانر موردعلاقه بسیاری از افراد است. افراد زیادی برای گذراندن زمان استراحتشان به‌سراغ فیلم‌ها و سریال‌های طنز می‌روند. اما در دنیای کتاب‌خوان‌ها اوضاع چطور است؟ علاقه‌مندان به کتاب و کسانی که دوست دارند قصه‌های کمدی را نه در قالب صفحه جادویی و بلکه به‌عنوان کتاب دنبال کنند، دنبال کتاب‌هایی می‌روند که ضمن آنکه انتظار دارند طنز باشد و آنها را بخنداند، مایل‌اند با مطالب جدید اجتماعی هم آشنا شوند و تجربه‌های جذابی را کسب کنند.

بهترین کتاب های کمدی

برای همین، سراغ این معرفی رفته‌ایم تا شما را با دنیای متفاوت کتاب های کمدی آشنا کنیم. در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا ، تلاش می‌کنیم چند کتاب خوب و معروف کمدی ایرانی و خارجی را معرفی کنیم. امیدواریم از این نوشته لذت ببرید.

کتاب‌های فارسی

برای شروع شما را با 9 کتاب از بهترین کتاب های طنز فارسی آشنا می‌کنیم، کتاب های کمدی پرطرفدار و اثر نویسندگان خوش‌نام ایرانی.

آب‌دوغ‌خیار

آب دوغ خیار از بهترین کتاب های طنز فارسی

نویسنده: رضا بهرام‌پور
انتشارات: قطره (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۱۶۶

رضا بهرام‌پور، در کتاب «آب‌دوغ‌خیار؛ روایت‌هایی مضحک از سلاطین قاجار»، تاریخ را با بهره‌گرفتن از منابع معتبر به زبان طنز بیان می‌کند؛ طنزی که مخاطب را در خود غرق می‌کند و بارها می‌خنداند. در این کتاب، واقعیت‌های تاریخیِ جالبی بیان شده است؛ وقایعی که دانستن آنها خالی از لطف نیست و بر آگاهی ما تأثیرگذار است.

منتها اگر قرار باشد آنها را در قالب کتاب‌های تاریخی بخوانیم، شاید چندان جذبشان نشویم و سمتشان نرویم. این کتاب با طنز ماهرانه‌ای که نویسنده به کار برده است، همه واقعیت‌ها را در قالب طنز بیان می‌کند. گرچه گاهی به تلخیِ کلام نویسنده هم‌زمان با ذات طنز آن پی می‌بریم، بازهم مخاطب مشتاق و مشتاق‌تر می‌شود تا بداند در صفحات بعد چه می‌شود!

حتما بخوانید » بهترین رمان های جهان

یکی از جملات طنز کتاب آب‌دوغ‌خیار:

حکم می‌کنیم که من‌بعد رجال ممالک محروسه حق داشتن محاسن را ابدا نداشته و یا باید ریش خود را از ته تراشیده و شبیه زنان خویش شوند و یا مالیات سنگین و کمرشکن داشتن ریش را بپردازند!… حالا خود دانید!

رساله دلگشا

رساله دلگشا از بهترین کتاب های طنز فارسی

نویسنده: عبید زاکانی
انتشارات: اساطیر (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۳۷۶

یکی دیگر از کتاب های کمدی ایرانی رساله دلگشاست. کتابی که عبید زاکانی آن را به نگارش درآورده است. این کتاب کمدی شامل منظومات، رباعیات، مثنویات و منظومه موش‌وگربه است. ساده و روان نوشته شده است. مخاطب با خواندن این کتاب بارها و بارها می‌خندد و از جذابیت کتاب لذت خواهد برد. بهتر است بدانید در این کتاب کمدی، با انواع شعرهای طنز و حکایت‌های کوتاه و خواندنی روبه‌رو می‌شوید.

حتما بخوانید » بهترین رمان های عاشقانه

مولانا قطب‌الدین به عیادت بزرگی رفت. پرسید كه چه زحمت داری؟ گفت: تبم می‌گیرد و گردنم درد می‌كند. اما شكر كه یک دو روز است تبم شكسته است؛ اما گردنم هنوز درد می‌كند. گفت: دل خوش دار كه آن نیز در اين دو روزه می‌شكند.

دایی جان ناپلئون

دایی جان ناپلئون

نویسنده: ایرج پزشکزاد
انتشارات: فرهنگ معاصر (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۶۹۶

دایی جان ناپلئون اثر ایرج پزشکزاد از مترجمان نامدار ایرانی است. این کتاب کمدی یکی از بهترین داستان معاصر فارسی است که با زبانی طنز شکل زندگی دهه چهل ایران را نقد کرده است. شما در هر سنی که باشید، از خواندن این کتاب لذت خواهید برد! از ویژگی‌های بارز این کتاب می‌توان به نوشتار ملموس و شخصیت‌پردازی قوی و زیبای آن اشاره کرد. نظر یکی از مخاطبان این کتاب کمدی ایرانی شاید بتواند حس‌و‌حال آن را برای شما تصویر کند:

حتما بخوانید » رمان بر باد رفته

خوش‌به‌حال کسایی که هنوز این کتاب رو نخوندن، چون هنوز لذت خوندنش منتظرشونه! بهترین رمان عمرم. توصیه می‌کنم در موقعیت‌هایی این کتاب رو بخونید که از بلند‌بلند خندیدنتون دیگران اذیت نشن!

قصه‌های امیرعلی

قصه‌های امیرعلی از بهترین کتاب های طنز فارسی

نویسنده: امیرعلی نبویان
انتشارات: نقش و نگار (پیشنهاد کاربران)
تعداد جلد: چهار

کتاب قصه های امیرعلی؛ روایتی طنز از اتفاقات جامعه امروز ماست. امیرعلی نبویان اول قصه‌هایش را می‌نوشت و تک‌به‌تک در رادیو هفت می‌خواند. منتها بعد از آن برنامه تصمیم گرفت همه را در قالب کتاب گردآوری کند و نهایتا در ۴ جلد کتاب در اختیار مخاطب قرار داد.

خود امیرعلی درباره این کتاب‌ها می‌گوید: «این قصه‌ها، شکر خدا، اتوبیوگرافی [= خودزندگی‌نامه] نیستند و تمامش ساخته این ذهن مشوش ژولیده است.» اگر شما هم به طنز اجتماعی علاقه دارید و اگر فضای بررسی و نقد جامعه خودمان برایتان جالب است، حتما این کتاب‌های جذاب را در فهرست خود قرار دهید.

حتما بخوانید » بهترین رمان های کلاسیک

در بخشی از جلد اول این کتاب کمدی می‌خوانیم:

همه اینها یک طرف، آن سرکوفت مذکور یک طرف، که قطعا تا لحظه ملاقات با حضرت ملک‌الموت ول‌کن بنده نبود. خلاصه، مبهوت و شاد، دست پدر و روی مادر را بوسیدم و بابت آن‌همه محبت و زحمات بی‌دریغ و البته غرهای بی‌پایانی که در طول تحصیل سر بنده زدند و تشویق‌های همیشگی‌شان که «تو اول و آخر هیچی نمی‌شی» تشکر کردم!

چقدر خوبیم ما

چقدر خوبیم ما از بهترین کتاب های طنز فارسی

نویسنده: ابراهیم رها
انتشارات: مروارید (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۹۴

همه ما به وجود برخی از خلقیات نادرست خودمان آگاهیم. در کتاب چقدر خوبیم ما، ابراهیم رها فرهنگ و خلقیات نادرست جامعه ایرانی‌ را به چالش کشیده است. کتابی که بیان طنز دارد و مخاطب از خواندن آن لذت می‌برد. البته که هدف نویسنده نقد بوده؛ اما بسیار خوب و روان این نقد را در قالب طنز جای داده تا کتاب چقدر خوبیم ما به‌عنوان یکی از بهترین کتاب های کمدی ایرانی شناخته شود.

در بخشی از این کتاب کمدی می‌خوانیم:

می‌گویند که ما مردم احساساتی هستیم، مردم مهمان‌نوازی هستیم، مردم عاطفی هستیم، مردم… نمی‌خواهم بگویم کدامشان هستیم؛ اما باور کنید که ما بیشتر از تمام اینها مردم جوگیری هستیم. یعنی یک بازیگری می‌رود خارج از کشور ساکن می‌شود، در فلان فیلم در بهمان منظور، یک بخشی از ابعاد بدنش را رونمایی می‌کند، بعد ما معلوم نیست چرا یک عده‌مان عکس فیس‌بوکمان را عوض می‌کنیم، عکس آن بازیگر را می‌گذاریم؛ معلوم نیست برای چی.

کتاب‌های خارجی

تا اینجا شما را با 9 کتاب از بهترین کتاب های طنز ایران آشنا کردیم. مطمئناً می‌دانید که مترجمان موفق ایرانی نیز کتاب های کمدی خارجی بسیار خوبی را در اختیار ما قرار داده‌اند. از این جهت، شما را در ادامه با 9 کتاب معروفِ کمدی خارجی آشنا می‌کنیم. لطفا تا پایان این بخش هم با ما همراه باشید.

حتما بخوانید » کتاب‌های مورد علاقه ثروتمندان

مغازه خودکشی

مغازه‌ی خودکشی از بهترین کتاب های کمدی خارجی

نویسنده: ژان تولی
مترجم:
احسان کرم‌ویسی (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: چشمه (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۱۱۴

شکست و بعد از آن پیروزی پروسه‌ای آشنا برای همه انسان‌هاست، البته همچنان بدیع و درک‌ناشدنی! شاید چون پذیرش شکست را یاد نگرفته‌ایم. ژان تولی در کتاب کمدی مغازه خودکشی به همین چالش رو کرده است. بازی با قصه با نیت پذیرش شکست آن هم با قلمی طنز!

حتما بخوانید » بهترین کتاب‌ها برای زنان

این کتاب به‌جرئت یکی از بهترین آثار ژان تولی و البته ادبیات کمدی جهان است. در این کتاب با مرگ، امید و زندگی، و شدن و نشدن‌ها روبه‌رو می‌شویم. منتها زبانِ نویسنده طنزی است تکان‌دهنده و البته جذاب برای خواندن. The Truth about Books درباره‌ی این کتاب گفته است:

بدیع و به‌شکل غیرمنتظره‌ای گزنده؛ کتاب مغازه خودکشی یک اثر کلاسیک جاودان است.

تو نخ بابام

تو نخ بابام

نویسنده: جاستین هالپرن
مترجم:
سیمین آزمون (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: قطره (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۱۲۶

کتابی با درون‌مایه طنز که روایتی خنده‌دار و زیبا از تقابل گفت‌وگوی پدری با فرزندش است، در محیط‌های متفاوت و با اهداف جالب. این کتاب یکی از بهترین کتاب های کمدی ادبیات جهان است و اگر شما هم به ژانر کمدی علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را در فهرست کتاب‌های سرگرم‌کننده و خواندنی خودتان بنویسید.

بهترین کتاب کمدی

حتما بخوانید » درمان افسردگی

در بخشی از این کتاب جالب می‌خوانیم:

همین‌طور که دودل بودم و از صندلی کناری‌اش با احتیاط بهش نزدیک می‌شدم گفتم: «راستی بابا! می‌خوام تو رو با یه چیز جالبی آشنا کنم.» جواب داد: «چیز جالب. هان؟ این چیه که این‌قدر جالبه؟» من گفتم: «خوب. یه چیزی که بهش می‌گن توییتر.» – می‌دونم این توییتر لعنتی چیه. جوری حرف می‌زنی انگار نمی‌دونم این مزخرف چیه. می‌دونم چیه. برای اینکه به توییتر وصل شی باید اینترنت داشته باشی. وقتی داشت جمله «باید اینترنت داشته باشی» رو ادا می‌کرد، با دستش علامت جهانی اینترنت اکسپلورِر رو بهم نشون داد.

مادربزرگت رو از اینجا ببر!

مادربزرگت رو از اینجا ببر! از بهترین کتاب های کمدی خارجی

نویسنده: ديويد سداريس
مترجم:
پيمان خاکسار (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: چشمه (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۱۵۰

این کتاب کمدی اثر یکی از مشهورترین طنزنویسان معاصر آمریکاست. در این کتاب، با داستان‌های ادامه‌دار به‌هم‌پیوسته روبه‌رو می‌شویم که بخش زیادی از آن بر اساس تجربه خود نویسنده است. این کتاب در آمریکا به فروش فوق‌العاده‌ای رسید و بسیاری آن را در صدر کتاب های کمدی آمریکا می‌دانند.

حتما بخوانید » چکیده کتاب 1984

در قسمتی از این کتاب کمدی می‌خوانیم که:

مادرم پیشنهاد داد تا بچه را بفروشیم، به‌عنوان شغل پاره‌وقت همگی برویم برگ تنباکو بچینیم ــ هر کاری که بشود آن‌قدر پول درآورد که هزینه خانه سالمندان تأمین شود ــ ولی حتی گربه‌مان هم می‌دانست که پدرم نمی‌تواند مادرش را در آسایشگاه بگذارد. این برخلاف مذهبش بود. یونانی‌ها چنین کارهایی نمی‌کردند. خیلی خسیس بودند، به همین خاطر بود که پیوندهای خانوادگی‌شان هیچ‌وقت گسسته نمی‌شد.

سرباز خوب شوایک

سرباز خوب شوایک از بهترین کتاب های کمدی خارجی

نویسنده: یاروسلاو هاشک
مترجم:
کمال ظاهری (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: چشمه (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۸۸۷

اگر بخواهیم یک کتاب کمدی سیاه قوی را به شما معرفی کنیم، بدون شک سرباز خوب شوایک انتخاب خوبی است؛ کتابی که وضعیت جامعه چک را مورد هدف قرار می‌دهد و گرچه شما را می‌خنداند، کاملا در حس و فضای ناب آن غرق خواهید شد. شوایک سربازی ساده و آرام است و دنیای متفاوتی را از مردم چک به شما نشان خواهد داد.

حتما بخوانید » چکیده کتاب پنج قدم فاصله

در قسمتی از این کتاب طنز می‌خوانیم:

«کدوم فردیناند خانم مولر؟ من دو تا فردیناند می‌شناسم. یکی نوکر پروشای دوافروش، می‌دونین همون که یه دفعه عوضی یه شیشه دوای موریزش خورده بود. یکی هم کوکوشکا فردیناند. اونی که نجاست سگ‌ها رو از خونه‌ها جمع می‌کنه. واسه هیچ‌کدومشون هم نمی‌تونم بگم حیف شد!»

اتحادیه ابلهان

اتحادیه‌ی ابلهان

نویسنده: جان‌کندی ‌تول
مترجم:
پیمان خاکسار (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: چشمه (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۴۶۷

ایگنیشس پسری در میان‌سالی که به‌خاطر آرمان‌گرابودنش هرگز ازدواج نکرده و سرکار هم نمی‌رود. این شخصیت بانمک و البته متفاوت محور قصه را شکل داده است. ژان تولی در کتاب اتحادیه ابلهان به‌راستی دست به خلق شاهکاری طنز زده است. این کتاب بیشتر منتقدان را هم عاشق خود کرده! با خواندن آن به دنیای ایگنیشس می‌رویم و از دیدگاه او تمام ناملایمات احتمالی اجتماعی را تجربه می‌کنیم، عصبانی می‌شویم و می‌خندیم!

حتما بخوانید » اروهان پاموک

در بخشی از این کتاب کمدی می‌خوانیم:

«می‌فهمی، این‌قدر از وقاحت این رئیس قلابی شوکه شده بودم که وسط یکی از پرگویی‌های احمقانه‌ش از دفترش دویدم بیرون و با عجله رفتم توی نزدیک‌ترین دست‌شویی که مال اساتید از آب درومد. در هر صورت، توی یکی از اتاقک‌ها نشستم و کتم رو انداختم روی در. یکهو دیدم که یکی کتم رو قاپید. صدای پا شنیدم. بعد در دست‌شویی بسته شد. چون توی اون لحظه نمی‌تونستم دزد بی‌شرم رو دنبال کنم شروع کردم به فریادکشیدن.

امید هرگز نمی‌میرد

امید هرگز نمی‌میرد

نویسنده: اندرو شیفر
مترجم:
عبدالحسین صبوری (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: روزگار (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۲۹۲

داستانی کمدی با حال‌وهوایی کاملا متفاوت! کتاب‌های شرلوک هولمز را خوانده‌اید؟ دست‌کم به‌نظر باید نام او را شنیده باشید. شرلوک هولمز و همکارش واتسون، در کنار یکدیگر به حل معماهای جالب می‌پردازند. در کتاب امید هرگز نمی‌میرد، قهرمانان داستان باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا و دستیارش جو بایدن، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا هستند و مانند شرلوک هومز و واتسون تلاش می‌کنند تا معماهای هیجان‌انگیز را حل کنند. این کتاب هم یکی از کتاب های کمدی جذاب و خواندنی است که می‌تواند لحظات نابی را برایتان بسازد.

حتما بخوانید » کتاب شب های روشن

این دنیایی است که ما در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم. دیگر هیچ‌کس نمی‌خواهد مسئولیت چیزی را به گردن بگیرد، حتی در بین بالاترین سطوح دولتی.

کالیپسو

کالیپسو از بهترین کتاب های کمدی خارجی

بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی

نویسنده: دیوید سداریس
مترجم:
سولماز دولت‌زاده (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: خوب (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۲۲۳

کالیپسو نیز مانند کتاب مادربزرگت را از اینجا ببر اثر سداریس است. بازهم کتابی طنز و جذاب با قصه‌ای گیرا و متفاوت. نشریه‌ گاردین درباره‌ کالیپسو و دیوید سداریس نوشته است: «بی‌شک دیوید سداریس پادشاه طنز است… کالیپسو هم خنده‌دارتر و هم دردناک‌تر از نوشته‌های دیگر اوست.» اگر شما هم مایل به خواندن کتاب کمدی با فضای واقعیت‌های تلخ هستید تا جامعه را بهتر و بیشتر لمس کنید، این کتاب پیشنهاد ما به شماست.

حتما بخوانید » بیل گیتس 5 کتاب که به توصیه‌ی بیل گیتس باید بخوانید

در بخشی از کتاب کالیپسو می‌خوانیم:

ولی بعد اضافه کرد که در این پرواز چند مسافر خاص داریم. با خودم گفتم: وای خدا،‌ نه. تو رو خدا شرمنده‌ام نکنید. در این فکر بودم که مسافرهای خاص بعدی، یعنی غیر از خودم چه کسانی هستند که مهماندار گفت: «امروز افتخار همراهیِ اعضای تیم فوتبالِ…» بعد اسم دبیرستانی در تری‌اَنگل اِریا را برد و حرفش را این‌طوری تمام کرد: «به افتخارشون!»

مرگ در می‌زند

مرگ در می‌زند از بهترین کتاب های کمدی خارجی

بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی بهترین کتاب های کمدی

نویسنده: وودی آلن
مترجم:
نگار شاطریان (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: بیدگل (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۱۰۹

با مرگ باید چطور مواجه شد؟! نظر شما چیست که رویارویی با مرگ را از زبان یکی از بهترین‌های دنیای کمدی بخوانید؟ وودی آلن، کارگردان و فیلمنامه‌نویس و نمایشنامه‌نویسی که بارها جایزه اسکار را گرفته و بیشتر در ژانر کمدی کار می‌کند، کتاب مرگ در می‌زند را با زبان طنز در وصف مرگ نوشته است. این کتاب مجموعه‌ای از چندین نمایشنامه، مقاله و داستان کوتاه است و خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر کتاب های کمدی را دوست دارید.

حتما بخوانید » تغییر سبک زندگی

بهترین کتاب کمدی جهان

در بخشی از این کتاب جالب می‌خوانیم:

اگر ناغافل مچ متجاوزی را در حین سرقت از منزلتان گرفتید، اصلا نترسید. به یاد داشته باشید که او هم درست مثل شما وحشت‌زده است. پیشنهاد خوبی که دارم این است که شما از او سرقت کنید. موقعیت را مغتنم بشمارید و ساعت و کیف پول سارق را بزنید و سپس بزنید به چاک.

کلام آخر

در این مقاله، شما را با چند کتاب نامدار طنز آشنا کردیم. شما چقدر با کتاب های کمدی آشنا هستید؟ آیا تجربه خواندن کتاب های کمدی این فهرست را داشته‌اید؟ لطفا نظرتان را درباره آنها برایمان بنویسید. البته اگر کتاب طنز دیگری را می‌شناسید که جایش را در فهرست ما خالی می‌دانید، در بخش «ارسال دیدگاه» با ما و مخاطبان مجله اینترنتی ماهتوتا در میان بگذارید. قطعا برایمان ارزشمند خواهد بود.

حتما بخوانید » بهترین رمان های داستایوفسکی

ارسال شده در ۲۰ شهریور ۱۴۰۰
 • اشتراک گذاری :
 • 119

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب