تونر صورت چیست و چه تاثیراتی بر پوست میگذارد؟

تونر صورت چگونه عمل می‌کند؟تونر چه مزایایی برای پوست دارد؟چطور از تونر صورت استفاده کنیم؟چرا برخی از پزشکان استفاده از تونر صورت را توصیه نمی‌کنند؟بهترین تونرهای موجود در بازار کدام تونر های صورت هستند؟آیا تونر پوست را از آلودگی پاک‌سازی می‌کند؟چه کسانی و با چه نوع پوستی می‌توانند از تونر صورت استفاده کنند؟آیا تونر صورت پوست را از آلودگی پاک‌سازی می‌کند؟تونر صورت چه ترکیباتی را باید و چه ترکیباتی را نباید داشته باشد؟آیا تونر صورت با پیری پوست مبارزه می‌کند؟آیا تونر صورت برپایه آب پوست را آب‌رسانی می‌کند چیست؟تونر صورت چگونه pH پوست را متعادل می‌کند؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه ما باشید.

تونر صورت محصولی آرایشی بهداشتی و به‌شکل مایعی رقیق است. این محصول مزایای زیادی برای پوست دارد. تونرها معمولا بر پایه آب یا الکل هستند و بسته به نوعشان، می‌توانند حاوی اسیدها، گلیسیرین،آنتی اکسیدان ها و ضدالتهاب‌ها باشند.در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا،ابتدا درباره تونر و مزایای آن صحبت می‌کنیم و سپس چند نمونه از تونرهای موجود در بازار ایران را بررسی خواهیم کرد.

تونر صورت چگونه عمل می‌کند؟

درواقع استفاده از تونر گام میانی بین شستن صورت و استفاده از محصولاتی مانند سرم یا مرطوب کننده پوست صورت است. تونر با انواع محصولات آرایشی و مراقبت از پوست روزانه سازگار است. تونر خیلی سریع در پوست نفوذ می‌کند و می‌تواند تا حدودی سلول‌های مرده پوست را از سطح آن بزداید.

البته تونر را نباید جایگزینی برای شستن صورت بدانید. این محصول در اصل مانند یک مکمل پاک‌کننده می‌تواند مواد آرایشی، آلودگی‌ها و حتی باکتری‌هایی را از بین ببرد که پس از شستن و تمیزکردن صورت به‌ جا مانده است.

چه کسانی و با چه نوع پوستی می‌توانند از تونر استفاده کنند؟

حقیقت این است که همه می‌توانند از تونر استفاده کنند. تونرها برای انواع پوست طراحی شده‌اند. برخی از آنها برای انواع پوست خشک مناسب‌اند و برخی دیگر برای پوست‌های چرب؛ اما تونرهایی هم هستند که برای پوست‌های آکنه‌دار و پرجوش کاربرد دارند. برخی از تونرها حتی می‌توانند با پیری پوست مبارزه کنند. بنابراین با هر نوع پوستی می‌توانید از مزایای تونر بهره‌مند شوید.

به‌عنوان مثال، پوست خشک به تونرهای دارای مرطوب‌کنند‌ه‌های قوی مانند هیالورونیک اسید نیاز دارد، درحالی‌که برای پوست چرب باید نوعی از تونر را بخرید که سبک باشد و نرم‌کننده کمتری در بافت آن به کار رفته باشد.


حتما بخوانید » ویتامین E برای پوست،مو و سلامتی 13 خاصیت مهم


تونر چه مزایایی برای پوست دارد؟

تونر صورت - مزایای تونر برای پوست

تونرها مزایای زیادی برای پوست دارند. برخی از این مزایا را در ادامه بررسی می‌کنیم.

تونر پوست را از آلودگی پاک‌سازی می‌کند

گفتیم که تونرها یا بر پایه آب یا بر پایه الکل هستند. ازآنجاکه الکل با وجود مزایای زیادی که دارد، پوست را خشک و ملتهب می‌کند، امروزه بیشتر تونرها را بر پایه آب تولید می‌کنند؛ اما چطور تونر بدون الکل می‌تواند باکتری‌های ایجادکننده آکنه را پاک‌سازی کند؟


حتما بخوانید » آموزش درمان لکه های قهوه ای صورت


تونرهای بر پایه آب با روش‌های دیگری آکنه و جوش را پاک‌سازی می‌کنند. برای نمونه، تونرهایی که در آنها از عصاره بره موم (یا پروپولیس که محصولی از زنبورعسل است و خاصیت ضدباکتری دارد) یا بابونه استفاده شده است، می‌توانند به‌طور طبیعی و بدون اینکه pH پوست را تغییر دهند، با باکتری‌ها مبارزه کنند. البته اگر آکنه فرد آن‌قدر شدید است که تونر توانایی کافی برای ازبین‌بردن باکتری‌های آن ندارد، می‌توان تونر مخصوص پوست آکنه‌دار را برای پاک‌سازی استفاده کرد. همچنین می‌توان از محصولات دیگری هم برای ازبین‌بردن باکتری‌ها کمک گرفت.

تونر می‌تواند تمام ناخالصی‌ها و آلودگی‌هایی را پاک کند و از بین ببرد که حتی بعد از تمیزکردن پوست روی آن باقی مانده است.

تونر صورت با پیری پوست مبارزه می‌کند

تونر صورت - تونر با پیری پوست مبارزه می‌کند

تونرها در اصل خودشان برای پیری پوست تأثیری ندارند، اما باعث فعال‌شدن ترکیبات اصلی سایر محصولات مراقبت از پوست، ازجمله کرم‌های ضدپیری پوست می‌شوند و به جذب بهتر آنها کمک می‌کنند.


حتما بخوانید » اسکراب مناسب پوست پرفروش‌ترین برندهای ایرانی و خارجی اسکراب


تونر برپایه آب پوست را آب‌رسانی می‌کند

تونرهای بر پایه آب سرشار از ترکیبات آب‌رسان پوست هستند. در این تونرها، ترکیباتی مانند عصاره جلبک‌دریایی، آب‌معدنی، اسیدآمینه، هیالورونیک اسید، روغن دانه انگور و روغن ریشه هویج به کار می‌رود.

پوست مانند اسفنج است. وقتی بیش ‌از حد خشک شود، رطوبت‌رسانی به آن کمی دشوار می‌شود. بنابراین استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، سرم‌ها و ماسک صورت تأثیر چندانی نخواهد داشت. دلیلش این است که این محصولات درست روی لایه‌ای از سلول‌های مرده پوست می‌نشینند. الکل هم به این مشکل بیشتر دامن می‌زند؛ اما زمانی‌ که پوست شما بعد از استفاده از تونرِ بر پایه آب، آب‌رسانی شده است و pH متعادلی دارد، سایر محصولات می‌توانند به‌ درون پوست نفوذ کنند و بهتر جذب شوند.

تونر pH پوست را متعادل می‌کند

pH طبیعی پوست حدود ۵٫۵ است. بااین‌حال آلودگی‌ها، چربی، مواد آرایشی و الکل می‌توانند حالت پوست و pH آن را تغییر دهند؛ به ‌همین ‌دلیل تونرها را طوری طراحی می‌کنند که pH طبیعی پوست را حفظ کنند. pH تونرها معمولا بین ۵ تا ۵٫۵ است.

اگر پوست pH متعادل نداشته باشد، بیش ‌از حد خشک می‌شود. برای جبران خشکی، پوست باید چربی بیشتری تولید کند یا شما باید از محصولات مرطوب‌کننده بیشتری استفاده کنید؛ اما آنها هم دوباره pH را تغییر می‌دهند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.

حتی pH آب خالص هم ۷ است. بنابراین صرفا تمیزکردن و پاشیدن آب شیر به صورتتان می‌تواند pH آن را از حالت تعادل خارج کند. بنابراین استفاده از تونر برای متعادل‌کردن pH پوست ضروری به نظر می‌رسد.

چطور از تونر صورت استفاده کنیم؟

تونر صورت - چطور از تونر صورت استفاده کنیم

ابتدا با استفاده از یک پاک‌کننده آرایشی صورتتان را تمیز کنید. سپس با یک پد پنبه‌ای، تونر را با ملایمت روی پوست‌تان بکشید و آن را پاک کنید. می‌توانید به‌جای پنبه از کف دستتان استفاده کنید. صبح و شب این کار را انجام دهید. البته اگر پوست‌تان حساس است و به‌راحتی تحریک می‌شود، یک بار در روز یا یک روز در میان، این کار را تکرار کنید. یادتان باشد که تونرها ترکیباتی قوی دارند. اگر از تونرهای مخصوص پوست چرب یا مستعد آکنه استفاده می‌کنید، پیشنهاد ما هر دو روز یک ‌بار است.

چرا برخی از پزشکان استفاده از تونر را توصیه نمی‌کنند؟

برخی از متخصصان پوست و زیبایی به‌دلیل وجود الکل در برخی از تونرها، استفاده از این محصول را توصیه نمی‌کنند. تونرهایی که بر پایه الکل هستند، برای ازبین‌بردن باکتری‌های ایجادکننده آکنه بسیار مفیدند اما رطوبت پوست را هم از بین می‌برند و آن را خشک می‌کنند. این خشکی پوست می‌تواند آکنه را از آنچه هست، بدتر کند.

بااین‌حال، این را باید در نظر داشت که همه تونرها بر پایه الکل نیستند. تونرهایی که بر پایه آب تولید می‌شوند، هیچ‌یک از مشکلات مربوط به تونرهای الکلی را ندارند.


حتما بخوانید » کره کاکائو تقویت پوست و مو و 12 خاصیت دیگر+طرز استفاده


تونر صورت چه ترکیباتی را باید و چه ترکیباتی را نباید داشته باشد؟

هر نوع تونری که برای پوست‌های خاصی طراحی شده است، حاوی مواد و ترکیبات مشخصی است. بااین‌حال، برخی از مفیدترین ترکیباتی که در تونرها به کار می‌روند و وجود آنها اشکالی ندارد، عبارت‌اند از:

 • گلاب یا عصاره گل رز، برای آبرسانی به پوست؛
 • عصاره گیاهانی مانند بابونه برای پاک‌سازی و تسکین پوست یا روغن درخت چای برای مبارزه با چربی و باکتری‌ها؛
 • ویتامین‌هایی مانند ویتامین B، ویتامین E، ویتامین C
 • سلول‌های بنیادی گیاهی، برای تأمین آنتی‌اکسیدان‌ها و خواص ضدپیری در پوست.

برخی از ترکیباتی که نباید در تونر وجود داشته باشد، عبارت‌اند از:

 • الکل که پوست را خشک و ملتهب می‌کند؛
 • پارابن که برای پوست خطرناک است؛
 • روغن‌های معدنی که مشکوک به سرطان‌زایی هستند.

فراموش نکنید که گاهی ممکن است در فهرست ترکیبات تونر، به‌جای کلمه الکل از کلمات اتانول، اتیل الکل، متانول، بنزیل الکل، ایزوپروپیل الکل و نظایر آنها استفاده کرده باشند. همه اینها الکل هستند. آنها را به خاطر بسپارید. به‌طورکلی، بهترین تونر، تونر بدون الکل و پارابن است که برای پوست صورت شما مشکلی ایجاد نمی‌کند.

بررسی برخی از تونرهای موجود در بازار

در ادامه، برخی از بهترین تونرهای موجود در بازار را بررسی می‌کنیم. برخی از آنها خارجی و برخی دیگر تولید کشورمان هستند.

تونر اسپری پاک کننده سینره مدل Cleansing Toner

تونر صورت - تونر سینره

این تونر برای انواع پوست مناسب است و حاوی عصاره‌های گیاهی مانند بابونه، اسطوخودوس و نعنا هستند. باتوجه‌به نظرات کاربران، آنها ارزش خرید این تونر را نسبت به قیمتش، «خوب» ارزیابی کرده‌اند.

تونر ضدجوش سبامد

تونر صورت - تونر سبامد

این تونر آلمانی برای پوست‌های چرب و آکنه‌ای طراحی شده است و حاوی عصاره خیار و ابریشم هیدرولیزشده، هاماملیس، گلیسیرین و آلانتوئین است اما در ترکیب آن الکل وجود دارد. بااین‌حال در تهیه آن سعی کرده‌اند تا اثرات خشک‌کننده الکل را با کمک ترکیبات آب‌رسان به حداقل برسانند. کاربران از نظر ارزش خرید نسبت به قیمتش، به آن رتبه «خوب» را داده‌اند.

تونر پاک‌کننده ایو روشه مدل Pure Calmille 2in1

تونر صورت - تونر ایوروشه

این تونر که محصول کشور فرانسه است، حاوی عصاره بابونه و فاقد پارابن است و برای پوست‌های نرمال طراحی شده است. باتوجه‌به دیدگاه کاربران درباره خرید این محصول، آنها ارزش خرید این تونر را نسبت به قیمتی که دارد، «خوب» ارزیابی کرده‌اند.

تونر پاک کننده لورآل مدل Rare Flowers

تونر صورت - تونر لورال

این تونر که متعلق به برند محبوب لورآل است، از عصاره گل رز (گلاب) و یاسمن و نیز ترکیبات مغذی دیگر برای پوست تهیه شده است. برای پوست خشک و حساس مناسب است و کاربران به آن رتبه «خوب» را داده‌اند.

تونیک پاک‌کننده صورت سی‌گل

تونر صورت - تونر سیگل

سی‌گل در اصل تونیک است. تونیک نوعی تونر خاص است که نسبت به تونر ویژگی‌های بیشتری دارد و پوست را عمیق‌تر پاک‌سازی می‌کند. تونیک سی‌گل محصول ایران است و برای انواع پوست مناسب است. در ترکیب آن از گلاب (عصاره گل رز)، عسل،ویتامین‌های گروه ب و ترکیبات ضدالتهاب استفاده شده است و بدون الکل و پارابن است. کاربران به این تونیک رتبه «خوب» داده‌اند.

تونر التیام‌بخش لاروش پوزای مدل Physiological Soothing

تونر صورت - تونر لاروش پوزای

این هم محصولی دیگر از کشور فرانسه است. تونر لاروش پوزای فاقد الکل و پارابن است. در ترکیب آن، از گلیسیرین، اسیدسیتریک، آب معدنی و روغن کرچک استفاده شده است. این تونر برای پوست‌های حساس مناسب است و کاربران به آن باتوجه‌به قیمت تقریبا بالایی که دارد، رتبه «معمولی» را داده‌اند.

شما از کدام‌یک از برندهای معرفی‌شده در این مطلب استفاده کرده‌اید؟ آیا تمام مزایای یک تونر را به شما ارائه می‌کند؟ اگرنه، آیا تونرهای دیگری را سراغ دارید که همه ویژگی‌های یک تونر خوب را داشته باشند؟


حتما بخوانید » روشن شدن پوست صورت با 24 روش خانگی


منابع » healthline womenshealthmag
ارسال شده در ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
 • اشتراک گذاری :
 • 83

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب