حسرت چیست؟ چگونه با آن کنار بیاییم؟ 11:11

حسرت چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟ ویژگی‌های حسرت چیست؟ چه چیزی باعث حسرت خوردن می‌شود؟ مردم بیشتر به‌خاطر چه چیزهایی حسرت می‌خورند؟ نکات مهم برای کنارآمدن با حسرت کدام نکات میباشند؟ تأثیرات حسرت خوردن چیست؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

زندگی پر از تصمیم‌ها و مسیرهای انتخاب‌‌نشده است، بنابراین جای تعجب نیست که گاهی به‌خاطر تصمیم‌هایی که گرفته‌ایم یا نگرفته‌ایم حسرت بخوریم. حسرت می‌تواند احساسی فوق‌العاده دردناک باشد. این احساس دردناک معمولا ناشی از احساس گناه، ناامیدی یا پشیمانی بابت چیزهایی است که در گذشته رخ داده‌اند و می‌توانند تأثیر قدرتمندی بر زندگی امروز ما داشته باشند.

مشکل این است که وقتی از انتخاب‌ها یا اشتباهات گذشته احساس پشیمانی می‌کنیم، به‌راحتی لذت بردن از زندگی در لحظه حال را از دست می‌دهیم.در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا درباره قدرت حسرت خوردن، عواملی که باعث ایجاد آن می‌شوند و کارهایی خواهیم گفت که برای مقابله با آن می‌توانید انجام بدهید.

حسرت چیست؟

حسرت چیست؟

حسرت احساسی آزاردهنده بر مبنای این باور است که برخی از رویدادهای گذشته را می‌توان تغییر داد تا نتیجه مطلوب‌تری به دست آورد. حسرت‌‌خوردن فقط این نیست که آرزو کنیم‌ کاش وقایع به‌گونه‌ای دیگر رخ می‌دادند، بلکه می‌تواند شامل سرزنش خود و حتی احساس گناه باشد.

حتما بخوانید » سکوت = سلامت جسم و روان 11:11

دلیل آزاردهنده‌بودن احساس حسرت این است که مدام فکر می‌کنید با انجام کار دیگر یا گرفتن تصمیم دیگری می‌توانستید به‌گونه‌ای عمل کنید که اتفاق خوبی بیفتد یا از اتفاقی ناگوار جلوگیری کنید.

ویژگی‌های حسرت

 • بر گذشته تمرکز می‌کند؛
 • احساسی منفی و آزاردهنده است؛
 • منجر به مقایسه‌های آسیب‌زننده می‌شود؛
 • اغلب شامل سرزنش خود است.

حتما بخوانید » زندگی بی درد چیزی نیست جز هماهنگی با جریان زندگی 11:11

حسرت خوردن احساسی ناراحت‌کننده است، اما برخی کارشناسان معتقدند اگر به‌خوبی با آن کنار بیایید و اجازه دهید به شما برای انتخاب بهتر در آینده کمک کند، می‌تواند تأثیر مثبت نیز داشته باشد.

«نه به حسرت خوردن» برای بسیاری از افراد به شعاری محبوب تبدیل شده است که نشان‌ می‌دهد حسرت خوردن اتلاف وقت و انرژی است. این نگرش به نوعی جهان‌بینی تبدیل شده که در فرهنگ عامه تکرار شده است و بسیاری از افراد معروف آن را تبلیغ می‌کنند.

حتما بخوانید » هوش احساسی چیست؟ کلید رضایت از زندگی 11:11

به‌گفته دانیل پینک، روان‌شناس و نویسنده کتاب «قدرت حسرت»، حسرت خوردن نه‌تنها کاملا طبیعی است، بلکه می‌تواند رفتاری سالم هم باشد. او معتقد است حسرت خوردن می‌تواند همچون منبع اطلاعات ارزشمندی به کار رود و هنگامی که به‌خوبی از آن استفاده شود، می‌تواند شما را راهنمایی کند، به شما انگیزه بدهد و الهام‌بخش شما برای انتخاب‌های بهتر در آینده باشد.

چه چیزی باعث حسرت خوردن می‌شود؟

حسرت

هر وقت از شما خواسته شود تصمیمی بگیرید، در واقع فرصتی برای حسرت خوردن هم به وجود می‌آید. در این شرایط مدام از خودتان می‌پرسید:

 • تصمیم درستی گرفتم؟
 • اوضاع می‌توانست بهتر از این باشد؟
 • اگر تصمیم دیگری می‌گرفتم، الان خوشحال‌تر بودم؟

اگر فرصت تصمیم‌گیری گذشته است یا تا حد زیادی تحت‌تأثیر نیروهای خارجی قرار گرفته، احتمال دارد که کمتر بابت اتفاقات گذشته احساس پشیمانی کنید. مثلا اگر کالایی را خریده‌اید و می‌دانید که نمی‌توانید آن را پس بدهید، کمتر احتمال دارد از خریدتان پشیمان شوید.

حتما بخوانید » پاکسازی ذهن ؛ ذهن خود را برای زندگی بهتر آماده کنید 11 روش موثر

مطالعه مقالات و جستجو در اینترنت باعث افزایش اطلاعات عمومی شما می‌شود اما هیچ وقت نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای مراجعه به متخصص و دریافت مشاوره‌های تخصصی باشد.

زمانی که فرصت‌های بیشتری برای تغییر عقیده خود دارید، مثلا وقتی می‌دانید می‌توانید چیزی را تغییر بدهید و گزینه متفاوتی را انتخاب کنید، به‌احتمال زیاد آرزو می‌کنید که‌ کاش انتخاب دیگری داشتید. محققان این حالت را «اصل فرصت» می‌نامند که نشان می‌دهد فرصت بیشتر منجر به حسرت‌خوردن بیشتر می‌شود.

حتما بخوانید » افزایش قدرت مغز 45 روش موثر و علمی

به‌گفته محققان، افراد ناخودآگاه بسیاری از حسرت‌های روزانه زندگی را سرکوب یا تحریف می‌کنند و حتی متوجه نمی‌شوند که چنین اتفاقی افتاده است.

مردم بیشتر به‌خاطر چه چیزهایی حسرت می‌خورند؟

حسرت
پژوهشی در سال ۲۰۰۸ نشان می‌دهد که ۶ مورد از متداول‌ترین حسرت‌ها در این حوزه‌ها هستند:

 • تحصیلی؛
 • شغلی؛
 • روابط عاطفی؛
 • فرزندپروری؛
 • اوقات فراغت.

حتما بخوانید » زندگی موفق ؛ چگونه موفق شویم؟ با این 11 قدم زندگی خود را تغییر دهید

جالب است مردم بیشتر به خاطر کارهایی حسرت می‌خورند که انجام نداده‌اند نه کارهایی که انجام داده‌اند. دلیلش این است که ما عواقب کارهایی را که انجام داده‌ایم می‌بینیم، اما کارهای نکرده‌ را فرصت‌های هدررفته تلقی می‌کنیم.

تأثیرات حسرت خوردن

حسرت خوردن می‌تواند تأثیرات بسیاری بر جسم و ذهن شما داشته باشد. این احساس آزاردهنده می‌تواند منجر به چنین علائمی شود:

 • تنش عضلانی؛
 • اختلالات خواب؛
 • تغییر وضع اشتها؛
 • سردرد؛
 • درد عضلانی؛
 • درد مفاصل؛
 • استرس مزمن.

حتما بخوانید » 111 هدف در زندگی که قبل از مرگ باید به آن‌ها برسید

مطالعات نشان داده‌اند که نشخوار مدام حسرت‌ها می‌تواند خطر مشکلات زیر را افزایش بدهد:

 • مشکلات تنفسی؛
 • درد قفسه سینه؛
 • اضطراب؛
 • افسردگی؛
 • اعتمادبه‌نفس ضعیف؛
 • درماندگی؛
 • احساس ناامیدی.

حتما بخوانید » کیفیت زندگی خود را با این 11 عادت روزانه برای همیشه بهبود بخشید

ترس از حسرت خوردن در آینده نیز می‌تواند بر رفتار شما تأثیر بگذارد. پشیمانی پیش‌بینی‌شده یا باور به اینکه در آینده از چیزی پشیمان خواهید شد یا به خاطر آن حسرت خواهید خورد نیز می‌تواند در ریسک‌پذیری و رفتارهای مرتبط با سلامتی که امروز انجام می‌دهید نقش داشته باشد. وقتی افراد فکر می‌کنند انجام کاری منجر به حسرت یا پشیمانی در آینده خواهد شد، احتمال کمتری دارد که درگیر رفتارهای مخاطره‌آمیز شوند.

نکاتی برای کنارآمدن با حسرت

نکاتی برای مقابله با حسرت خوردن

درست است که گاهی نمی‌توانید از حسرت خوردن اجتناب کنید، اما خبر خوب این است که با اقداماتی می‌توانید این احساس را به حداقل برسانید و آن را به فرصتی برای رشد و تغییر تبدیل کنید.

حتما بخوانید »22 فیلم الهام‌بخش که می‌توانند زندگی شما را تغییر دهند

حسرت اغلب احساسی منفی تلقی می‌شود، اما گاهی می‌تواند مانند نیرویی مثبت در زندگی شما عمل کند. مثلا حسرت خوردن می‌تواند انگیزه‌دهنده باشد و شما را به غلبه بر اشتباهات گذشته یا اقدامی برای اصلاح آنها تشویق کند. تحقیقات نشان داده‌اند که هم حسرت تجربه‌شده و هم حسرت پیش‌بینی‌شده می‌توانند بر تصمیمات آینده شما اثر بگذارند.

خودپذیری را تمرین کنید

تصدیق و پذیرش احساسات‌تان قدمی لازم و ضروری برای مقابله با حسرت خوردن است. وقتی خودتان و احساسات‌تان را بپذیرید، می‌توانید تشخیص بدهید که ارزش شما با اشتباهات یا شکست‌هایتان تعیین نمی‌شود. پذیرفتن خود و احساسات‌تان به این معنا نیست که نمی‌خواهید چیزی را تغییر دهید یا بهتر انجام دهید و فقط به این معنی است که شما می‌توانید تشخیص بدهید همیشه در حال یادگیری، تغییر و رشد هستید. به خودتان یادآوری کنید که رویدادهای گذشته آینده شما را تعیین نمی‌کنند و شما می‌توانید در آینده انتخاب‌های بهتری داشته باشید.

حتما بخوانید » زندگی بهتر 28 تکنیک ساده و مؤثر برای داشتن زندگی بهتر 2021

خودتان را ببخشید

حسرت خوردن یکی از مؤلفه‌های احساس گناه و سرزنش خودتان است، پس یافتن راه‌هایی برای بخشیدن خودتان می‌تواند به تسکین برخی از احساسات منفی مرتبط با آن کمک کند. پذیرش اشتباهات خود بخشی از این فرایند است، اما بخشیدن خودتان هم به همان اندازه مهم است. به‌جای اینکه خود را به‌خاطر اشتباهات‌تان تنبیه کنید، مانند وقت‌هایی که دیگران را می‌بخشید، با خودتان هم با مهربانی رفتار کنید.

برای انجام این کار می‌توانید:

 • مسئولیت آنچه را اتفاق افتاده است بپذیرید؛
 • بابت اشتباهات خود ابراز پشیمانی کنید؛
 • برای جبران تلاش کنید.

حتما بخوانید » 33 فیلم معمایی که ذهن شما را ساعت‌ها درگیر خود می‌کند

شاید نتوانید گذشته را تغییر دهید، اما برداشتن گام‌هایی برای بهترشدن در آینده می‌تواند به شما کمک کند خودتان را ببخشید و به‌جای نگاه‌کردن به عقب، به جلو حرکت کنید.

بابت اشتباهات خود عذرخواهی کنید

حسرت

علاوه بر بخشیدن خود، عذرخواهی از افرادی که رفتار شما بر آنها اثر گذاشته است نیز می‌تواند مفید باشد. اگر حسرت خوردن شما باعث ناراحتی و درد عاطفی در فردی دیگر شده است، از او عذرخواهی کنید. عذرخواهی صادقانه می‌تواند به طرف مقابل بفهماند از اتفاقی که افتاده است احساس پشیمانی و با او همدردی می‌کنید.

بیشتر بخوانید » خودشناسی چگونه می‌تواند باعث تحولات مثبت در زندگی شود؟ 2022

از فرصت‌ها استفاده کنید

یکی از راه‌های مقابله با احساس حسرت، استفاده از این تجربیات برای تقویت اقدامات آینده است. به‌جای نشخوار ذهنی درباره چیزهایی که تغییرکردنی نیستند، کار درستی را که باید انجام می‌دادید به‌چشم فرصتی برای یادگیری ببینید.

بیشتر بخوانید » درمان افسردگی ؛11 روش‌ خانگی +تغییر سبک زندگی

احتمالا به این دلیل در گذشته قادر به انتخاب بهتری نبوده‌اید که دانش، تجربه یا آینده‌نگری لازم برای پیش‌بینی نتیجه را نداشته‌اید و بر اساس دانسته‌ها و ابزارتان در آن زمان تصمیم‌ گرفته بودید.

به خودتان یادآوری کنید که با تجربیات جدیدتان، اکنون دانش لازم را دارید تا دفعه بعد که با معضلی مشابه مواجه شدید، انتخاب بهتری کنید.

حتما بخوانید » 111 پرسش فلسفی که ذهن شما را درگیر خواهند کرد

دوباره چارچوب‌بندی کنید

چارچوب‌بندی مجدد شناختی تکنیکی است که می‌تواند به شما کمک کند طرز فکرتان را درباره موقعیتی خاص تغییر بدهید. این رویکرد می‌تواند به شما کمک کند:

 • دیدگاه خود را تغییر بدهید؛
 • با خودتان مهربان‌تر باشید؛
 • احساسات‌تان را تأیید کنید؛
 • موقعیت‌ها را با دیدی مثبت‌تر ببینید؛
 • بر برخی از تحریفات شناختی غلبه کنید که اغلب در تفکر منفی نقش دارند.

حتما بخوانید » خودآگاهی ؛ 44 اقدام اساسی برای تجربه کردن زندگی واقعی

کلام آخر

حسرت

حتما بخوانید » افزایش اطلاعات عمومی با 7 کتاب ارزشمند

یادگیری پذیرش احساسات، بخشیدن خود بابت اشتباهات و برداشتن گام‌هایی برای درس‌گرفتن از تجربیات می‌تواند به کاهش بسیاری از احساسات منفی مرتبط با حسرت خوردن کمک کند. شاید واقعا نتوانید بدون حسرت خوردن زندگی کنید، اما می‌توانید تلاش کنید طرز فکرتان را تغییر بدهید. یاد بگیرید به‌جای نشخوار ذهنی مسائل گذشته، بر لحظه حال تمرکز کنید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
منابع » verywellmindchoosingtherapy

بیشتر بخوانید » 33 کتاب برای موفقیت و خودآگاهی;بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

ارسال شده در ۸ اسفند ۱۴۰۰
 • اشتراک گذاری :
 • 57

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب