سبک زندگی

17 عادت مخرب که قاتل خلاقیت هستند

17 عادت مخربی که خلاقیت را نابود می‌کنند

چه عادت های مخربی قاتل خلاقیت هستند و آن را نابود میکنند؟عادت مخرب پیش‌داوری قاتل خلاقیت چیست و چگونه با این عادت مخرب مقابله کنیم؟عادت مخرب کمبود جسارت قاتل خلاقیت چیست و چگونه با این عادت مخرب مقابله کنیم؟عادت مخرب ترس از شکست قاتل خلاقیت چیست و چگونه با این عادت مخرب مقابله کنیم؟عادت مخرب مقایسه خود با دیگران قاتل خلاقیت چیست؟و چگونه با این عادت مخرب مقابله کنیم؟کدام عادات مخرب قاتل خلاقیت هستند؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه ما باشید.

اگر فکر می‌کنید بعضی آدم‌ها خلاق به دنیا می‌آیند و شما از چنین موهبتی بی‌بهره هستید،اشتباه می‌کنید.برخی آدم‌ها خلاق‌ترند، چون خلاقیت را در خود پرورش می‌دهند. درحقیقت، کارشناسان معتقدند خلاقیت از اساس مهارتی آموختنی است.پس مانند هر مهارت دیگر، باید با تمرین و کوشش خلاق بودن را یاد بگیرید.خواستن کافی نیست و برای خلاق‌بودن باید هرروز تلاش کنید و خودتان را به‌سوی افکار نو و ایده‌های روشن سوق دهید. اما باید بدانید که بیشتر وقت‌ها بزرگ‌ترین موانع خلاقیت عادت‌های ما هستند.همراه ما باشید.در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا 17 عادت نابودکننده خلاقیت را معرفی می‌کنیم. اگر چنین عادت‌هایی دارید،بهتر است آنها را ترک کنید.

عادت مخرب پیش‌داوری

برای خلاق‌بودن باید بتوانیم آزادانه و بدون پیش‌داوری ایده پردازی و نوآوری کنیم. اگر خیلی زود ایده‌های‌تان را قضاوت کنید، باعث تردید درباره ایده‌های‌تان و درنتیجه خلاقیت کمتر می‌شود. روند بررسی را جداگانه انجام دهید: نخست اجازه دهید ایده‌های خام بی‌وقفه ارائه شوند؛ سپس می‌توانید بهترین‌ها را گزینش و پیرایش کنید.

عادت مخرب کمبود جسارت

اگر از ریسک پذیری و کاوش در مسیرهای نو می‌ترسید، بی‌تردید انحراف از مسیر رایج برای‌تان دشوار خواهد بود. برای خلاق‌بودن باید جسور باشید و فرصت‌های پیش روی‌تان را امتحان کنید. ترس بزرگ‌ترین دشمن خلاقیت است.


حتما بخوانید »25درس موفقیت از مایکل جردن که زندگی‌تان را دگرگون می‌کند


ترس از شکست عادات مخرب

برای خلاق بودن از شکست نترسید - ۸ عادت مخرب که خلاقیتتان را نابود می‌ کنند

ترس از شکست نمی‌گذارد جسور و خلاق باشیم. اگر هدف‌مان اجتناب از شکست‌خوردن و اشتباه‌کردن باشد، به آدمی خاموش و محافظه‌کار تبدیل می‌شویم. خلاقیت یعنی آزمون فرصت‌های پیش رو و کاوش در بن‌بست‌ها. ایده جذابی که به ذهن‌تان می‌رسد، به همه اشتباهاتی که کرده‌اید می‌ارزد.


حتما بخوانید » کریس گاردنر 21درس موفقیت برای کارآفرینان


عادت مخرب مقایسه خود با دیگران

در مقایسه خودتان با دیگران شعله نوآوری و خیال‌پردازی بی‌مانندتان را خاموش می‌کنید. معیارهای خودتان را برای خلاقیت داشته باشید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. خلق کنید و ابایی از متفاوت‌بودن نداشته باشید. هدیه یکتای شما به این دنیا از خلاقیت‌تان سرچشمه می‌گیرد.

عادت مخرب نگرانی از عدم‌اطمینان

ابهام آدم‌های بسیاری را نگران می‌کند. این آدم‌ها می‌خواهند همه‌چیز درست و منطقی باشد. اما برای خلاقیت باید شجاعت پذیرش عدم‌اطمینان را داشته باشیم. از عدم‌اطمینان نترسید. خلاقیت عادت است و بهترین خلاقیت‌ها نتیجهٔ عادت‌های سودمندی هستند که بهره‌بردن از خیال‌پردازی و نوآوری را برای ما ممکن می‌کنند. برای‌آنکه به‌راستی خلاق باشید، نباید از اشتباه‌کردن بترسید.

رنجیدن از نقدها عادات مخرب

بازخورد گرفتن همیشه خوب است،شنیدن نقد و انتقاد دیگران هم همین‌طور. اما به‌شرطی که آن نقدها و بازخوردها ما را نرنجاند. همه ما نیازمند بازخورد آدم‌های مختلف هستیم. این بازخوردها به ما کمک می‌کنند پیشرفت کنیم. بدانید که ترس از نقد یعنی ترس از رشد و پیشرفت!


حتما بخوانید » ❾مطالعه مؤثر با 59 روش‌ که موفقیت شما را تضمین می‌کنند❺


عادت مخرب کمبود اعتمادبه‌نفس

برای خلاق بودن اعتماد به نفس را تقویت کنید - ۸ عادت مخبر که خلاقیت را نابود می‌ کنند

خلاقیت همیشه با میزان مشخصی عدم‌اطمینان همراه است. درنتیجه، اگر کمی هم به خودمان تردید کنیم، طبیعی است. اما کمبود بیش‌ازاندازۀ اعتماد به نفس، در طولانی‌مدت، بر توانایی‌ها و قابلیت‌های‌مان تأثیر منفی دارد. بهترین راه برای خلاق‌بودن این است که نخست اعتمادبه‌نفس‌مان را تقویت کنیم.

وسواس تحلیل عادت مخرب

وسواس تحلیل یا فلج تحلیلی باعث می‌شود به‌دلیل انبوه داده‌ها و اطلاعات، نتوانیم هیچ تصمیمی بگیریم. آدم‌های خلاق می‌دانند که درگیرشدن و تمرکز بیش‌ازاندازه بر موضوعی خاص، دشمن خلاقیت است.

چکیده کلام اینکه، اگر می‌خواهید خلاق باشید، فراموش نکنید که هرچه مهارت خلاقیت را بیشتر تمرین کنید، خلاق‌تر می‌شوید. درنتیجه، عادت‌های بدی که خلاقیت را خفه می‌کنند ترک کنید.


حتما بخوانید » 33 کتاب برای موفقیت و خودآگاهی;بهترین کتاب های انگیزشی دنیا


شما چه روش‌هایی برای افزایش خلاقیت دارید؟آیا روشی بوده است که استفاده از آن تأثیر چشمگیری بر پرورش خلاقیت شما داشته باشد؟آیا شما توانسته‌اید با ترک عادت خاصی خلاق‌تر شوید؟


در ادامه بخوانید » عدم موفقیت؛چرا بعضی افراد هرگز موفق نمی‌شوند؟


منبع » inc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا