سرقت ادبی یا Plagiarism چیست؟ چه مجازاتی دارد؟ 11:11

سرقت ادبی یا پلاجریسم چیست؟ انواع سرقت ادبی چیست؟ دلایل پلاجریسم چیست؟ مجازات سرقت ادبی در قوانین ایران و جهان چیست؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

دزدی فقط از دیوار مردم بالارفتن نیست. این کار غیرقانونی و غیراخلاقی انواع دیگری هم دارد که یکی از آنها سرقت ادبی است.در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا،درباره مفهوم پلاجریسم و انواع آن برایتان می‌گوییم. مجازات این کار در قوانین ایران را هم مرور می‌کنیم.تا پایان با ما همراه باشید.

سرقت ادبی چیست؟

سرقت ادبی چیست؟

پیش از آنکه بخواهیم راجع به پلاجریسم چیزی بگوییم، باید مفهومش را مشخص کنیم. معادل پلاجریسم در زبان انگلیسی «Plagiarism» است. خب این پلاجریسم چیست؟ پلاجریسم بر اساس آنچه در راهنمای آکسفورد آمده است، یعنی «ارائه آثار یا ایده‌های دیگری به نام خود چه با اجازه صاحب اثر یا ایده و چه بدون اجازه‌اش.»

حتما بخوانید » 7 اثر ادبی که نویسندگانشان را به جایزه نوبل رساندند

وقتی کسی بدون آگاهی کامل نویسنده‌ای اثر او را به نام خود معرفی کند یا در متنی که نوشته است، اعم از متن دست‌نویس یا چاپی و الکترونیکی، محتوای دیگری را بدون ذکر منبع جای بدهد، مرتکب پلاجریسم شده است. این کار در همه‌جای دنیا مذموم است و در قوانین همه کشورها برای آن مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است.

انواع سرقت ادبی

انواع سرقت ادبی

حال که این مفهوم را تعریف کردیم، باید ببینیم که انواع سرقت ادبی یا پلاجریسم چیست. پلاجریسم انواع مختلفی دارد، اما ۸ نوع شایع‌تر از بقیه‌اند که عبارت‌اند از:

 • نقل کلمه به کلمه بدون ذکر منبع؛
 • کپی‌برداری از اینترنت بدون ذکر منبع؛
 • پارافریز غیراصولی؛
 • همکاری و تبانی غیراخلاقی؛
 • نقل‌قول نادرست؛
 • ذکرنکردن کمک‌هایی که برای خلق اثر شده است؛
 • استفاده از مطالب افراد و مؤسسه‌ها حرفه‌ای؛
 • سرقت ادبی خودکار.

حتما بخوانید » بهترین مجله‌های ادبی برتر دنیا برای علاقه‌مندان به ادبیات و نویسندگی 2022

نقل کلمه به کلمه بدون ذکر منبع

اگر نویسنده‌ای در اثرش از دیگران چیزی نقل می‌کند، باید حتما این موضوع را مشخص کند. در واقع باید طوری از آثار دیگران نقل کنید که مخاطبتان کاملا متوجه بشود کجا حاصل فکر و اندیشه شماست و کجا از دیگری چیزی را نقل کرده‌اید. نقل کلمه به کلمه آثار دیگران باید با علائمی مثل گیومه مشخص شود. اگر نویسنده‌ای بدون ذکر منبع و بدون علامت خاصی کلمه به کلمه از متن دیگری استفاده کند، مرتکب پلاجریسم شده است.

کپی‌برداری از اینترنت بدون ذکر منبع

اینکه متنی را در اینترنت مشاهده می‌کنیم، اصلا دلیل خوبی برای کپی‌برداری بدون ذکر منبع نیست. در صورتی که اطلاعاتی را از اینترنت استخراج می‌کنیم و در مقاله یا اثرمان از آن استفاده می‌کنیم، باید حتما به آن منبع اینترنتی ارجاع بدهیم وگرنه مرتکب پلاجریسم شده‌ایم.

حتما بخوانید » 11 کتاب فرانسوی برتر برای دوست‌داران داستان‌های عاشقانه

پارافریز غیراصولی

پارافریز غیراصولی رایج‌ترین شکل از پلاجریسم است. برای آنکه بهتر متوجه این مفهوم بشوید، لازم است ابتدا بگوییم پارافریز چیست. پارفرایز به‌زبان ساده یعنی متن دیگری را بازنویسی کنیم، یعنی از اثر دیگری و ایده آن برای نوشتن اثر خودمان استفاده کنیم. اگر می‌خواهید متنی را پارافریز کنید و در عین حال مرتکب سرقت نشوید، باید به چند نکته توجه کنید:

 • حتما به منبع اصلی ارجاع بدهید؛
 • ابتدا متن اصلی را بخوانید، سپس هرآنچه را متوجه شده‌اید بنویسید.
 • اگر متنی که از آن استفاده می‌کنید به زبان دیگری است، دلیل نمی‌شود که منبع را ذکر نکنید. حتی در متن‌های ترجمه‌شده هم باید منبع را ذکر کنید.

همکاری و تبانی غیراخلاقی

این نوع سرقت ادبی زمانی اتفاق می‌افتد که یک مقاله یا کتاب مشترک تولید می‌شود و یک نفر اثر را به نام خودش منتشر می‌کند. اگر اثری مشترک تولید شده است یعنی حاصل فکر تمام اعضای گروه بوده، بنابراین باید نام تمام نویسندگان ذکر شود.

حتما بخوانید » رئالیسم جادویی چیست؟ 11 کتاب برتر رئالیسم جادویی

نقل‌قول نادرست

شکل دیگری از پلاجریسم نقل‌قول نادرست است. در صورتی که از منبعی برای خلق اثرتان استفاده می‌کنید، حتما نام منبع و بخشی را که از آن استفاده کرده‌اید ذکر کنید. اگر از جایی نقل‌قول می‌کنید، آن را دقیق و شفاف مشخص کنید. نقل‌قول‌های مبهم و نادرست هم می‌توانند شکلی از پلاجریسم باشند.

ذکرنکردن کمک‌هایی که برای خلق اثر شده است

این نوع از پلاجریسم بیشتر در فضاهای دانشگاهی و آکادمیک اتفاق می‌افتد. مثلا برای نوشتن پایان‌نامه یا کتاب، فقط به ذکر نام استاد راهنما یا کسانی اکتفا می‌کنند که مستقیم در خلق اثر مشارکت داشته‌اند. این کار خوب است، اما کافی نیست. بهتر است در مقدمه اثر، نام تمام منابع و کسانی را ذکر کنید که برای خلق آن اثر به شما کمک کرده‌اند.

حتما بخوانید » افزایش سرعت مطالعه 6 کتاب برای تقویت کتابخوانی

استفاده از مطالب افراد و مؤسسه‌های حرفه‌ای

شکل دیگری از پلاجریسم که متأسفانه رواج بیشتری دارد، استفاده از مطالبی است که افراد و مؤسسه‌های حرفه‌ای تهیه می‌کنند. اینکه کسی رضایت داشته باشد اثرش را به نام خودتان منتشر کنید، دلیل خوبی برای پلاجریسم نیست.

سرقت ادبی خودکار

در صورتی که نویسنده‌ای مقاله خود را هم‌زمان برای ۲ مجله یا سایت بفرستد و هر دو آن را منتشر کنند، پلاجریسم خودکار اتفاق می‌افتد. بنابراین اگر مقاله‌ای را برای انتشار به مجله یا سایتی ارسال می‌کنید، اول از منتشرنشدنش مطمئن شوید. اگر مطمئن شدید که مقاله منتشر نمی‌شود، آن را برای دیگران ارسال کنید.

حتما بخوانید » ادبیات فرانسه ؛ بهترین کتاب های ادبیات فرانسه از شازده کوچولو تا سه تفنگدار 2022

دلایل سرقت ادبی

سرقت ادبی از اینترنت

کسانی که دست به پلاجریسم می‌زنند، همیشه کار خود را به نوعی توجیه می‌کنند. دلایل و توجیهات این کار در پژوهشی بررسی شدند. می‌دانید دلایل افراد برای پلاجریسم چیست؟ مهم‌ترین دلایل ذکرشده در این پژوهش را با هم مرور می‌کنیم.

رواج فرهنگ تنبلی و تقلب

یکی از دلایلی که متأسفانه در سال‌های اخیر باعث افزایش میزان پلاجریسم شده، رواج فرهنگ تنبلی و تقلب است. کم نیستند دانشجویانی که حتی انجام تحقیق‌های ساده کلاسی را هم به دیگران می‌سپارند.

این اتفاق در میان نویسندگان هم مشاهده می‌شود. مثلا برای نوشتن مقاله‌ای ساده به‌جای تحقیق و بررسی بیشتر و کمک‌گرفتن از فکر و استدلال خودشان، به‌راحتی آثار دیگران را کپی می‌کنند. این موضوع را هم از طریق فرهنگ‌سازی و هم از طریق برخورد قانونی قاطع با پلاجریسم می‌توان اصلاح کرد.

حتما بخوانید » بهترین رمان های عاشقانه

ناآگاهی افراد به سرقت ادبی و عواقب آن

پلاجریسم در تمام کشورها غیرقانونی و غیراخلاقی قلمداد می‌شود. با وجود این، هنوز هم کم نیستند افرادی که حتی با تحصیلات عالی مرتکب این اشتباه می‌شوند. برای آگاهی‌بخشی به افراد درباره این مسئله، حقوق‌دانان و کارشناسان حقوق مالکیت فکری باید بیشتر تلاش کنند.

برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و سمینارها روش خوبی برای آشناکردن افراد با این مقوله و عواقب آن است. در ضمن رسانه‌های مختلف، چه رسانه‌های گروهی و چه رسانه‌های اینترنتی، هم باید تلاش کنند که مردم را با این پدیده آشنا کنند.

نداشتن مهارت خلق اثر جدید

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل پلاجریسم مهارت‌نداشتن نویسندگان و پژوهشگران برای خلق آثار جدید است. بسیاری از مواقع، نویسندگانی که در رسانه‌ها فعالیت می‌کنند یا پژوهشگران دانشگاهی قادر به خلق اثر جدید نیستند، بنابراین آثار دیگران را به نام خود منتشر می‌کنند.

البته برای این مشکل هم راه‌حل خوبی وجود دارد: برگزاری دوره‌های آموزش روش تحقیق یا کارگاه‌های نویسندگی. در این دوره‌ها و کارگاه‌ها می‌توان روش تحقیق و اصول نویسندگی را یاد داد و از اتفاقاتی مثل پلاجریسم به‌راحتی جلوگیری کرد.

حتما بخوانید » بهترین رمان های کلاسیک

شرایط نامناسب اقتصادی

پلاجریسم ممکن است دلایل اقتصادی نیز داشته باشد. در صورتی که نویسندگان و پژوهشگران نتوانند مخارج زندگی خود را به‌خوبی تأمین کنند، ممکن است دست به چنین اقداماتی بزنند. این مشکل به‌شرطی حل‌شدنی است که به مشکلات معیشتی این افراد بیشتر توجه شود.

اینهایی که گفتیم فقط بخشی از دلایل پلاجریسم هستند. بسیاری از انواع سرقت‌های ادبی متأسفانه در جوامع علمی اتفاق می‌افتند و باید بیشتر به آنها توجه شود. برای مقابله با پلاجریسم باید افراد بیشتری را درباره آن آگاه کرد. همچنین باید به وضع اقتصادی پژوهشگران و نویسندگان توجه شود که مجبور به انجام چنین کارهایی نشوند.

حتما بخوانید » بهترین کتاب های کمدی

مجازات سرقت ادبی در قوانین ایران

مجازات سرقت ادبی

تا اینجا متوجه شدیم که پلاجریسم  چیست و چه دلایل و انواعی دارد، اما آیا برای مقابله با این معضل در قوانین ضمانت اجرایی وجود دارد؟

پاسخ به این سؤال مثبت است. یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با این پدیده وجود قوانین و ضمانت‌اجراهای مناسب است. در همه کشورها برایپلاجریسم مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است و ایران هم از این قاعده مستثنا نیست. مهم‌ترین قوانین مربوط به پلاجریسم در کشور ما عبارت‌اند از قوانین:

 • مطبوعات؛
 • حمایت حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان؛
 • پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی.

در ادامه، مقررات پلاجریسم در هر یک از این قوانین را با هم مرور می‌کنیم.

حتما بخوانید » بهترین کتاب های علمی جهان (آپدیت 2022)

قانون مطبوعات

در تبصره ماده ۶ قانون مطبوعات، پلاجریسم این‌طور تعریف شده است: «نسبت‌دادن عمدی تمام يا بخش قابل‌توجهی از آثار و نوشته‌های ديگران به خود يا غير، ولو به‌صورت ترجمه.» در این ماده، به مواردی اشاره شده است که نشریات نباید منتشر کنند. لازم به ذکر است که مقررات این قانون تنها مختص نشریات چاپی نیست و به مقالاتی که رسانه‌ها و سایت‌های اینترنتی منتشر می‌کنند هم اشاره دارد.

مجازاتی که برای پلاجریسم در این قانون ذکر شده حبس از ۲ ماه تا ۲ سال یا ۷۴ ضربه شلاق است. این مجازات مربوط به زمانی است که رسانه‌ یا فردی برای اولین بار مرتکب این جرم می‌شود. در صورتی که کسی باز هم پلاجریسم انجام بدهد، مجازات او تشدید می‌شود. اگر هم پلاجریسم برای چندمین مرتبه در یک رسانه اتفاق بیفتد، پروانه آن رسانه لغو خواهد شد.

حتما بخوانید » غلبه بر تنبلی ؛ 11 کتاب که باید تنبل‌ها بخوانند

قانون حمایت حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان

در این قانون هم به معضل پلاجریسم اشاره شده است، هرچند مثل قانون مطبوعات از کلمه پلاجریسم استفاده نکرده‌اند.

در ماده ۲۳ قانون حمایت حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان می‌خوانیم: « هرکس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که موردحمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدیدآورنده بدون اجازه او و یا عالما عامدا به نام شخص دیگری غیر از پدیدآورنده نشر یا پخش یا عرضه کند،

به حبس تأدیبی از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد.» همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، در این ماده قانونی از پلاجریسم نامی برده نشده است، اما دقیقا به همین مفهوم اشاره و برای آن مجازات مقرر کرده است.

قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی

این قانون هم به موضوع سرقت علمی و ادبی اختصاص دارد.

به‌موجب قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و آیین‌نامه اجرایی‌اش، «تهیه، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان‌نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش یا سایر آثار مکتوب و یا ضبط‌شده پژوهشی- علمی و یا هنری اعم از الکترونیکی و یا غیرالکترونیکی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل – با هدف ارائه کل اثر و یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود، جرم است.»

حتما بخوانید » 11 کتاب جالب و خواندنی بر اساس روایت‌های واقعی 2022

مجازات‌هایی که برای این جرم در نظر گرفته شده‌اند عبارت‌اند از:

 • برای اشخاص حقیقی مثل پژوهشگران یا نویسندگانی که به‌تنهایی فعالیت می‌کنند: جزای نقدی از ۳۶۰میلیون تا ۵۵۰میلیون ریال. مجازات بعدی هم محرومیت از حقوق اجتماعی از ۶ ماه تا ۵ سال است.
 • برای مؤسسه‌ها و شرکت‌ها: مجازات‌هایی که در مواد ۲۰، ۲۱ و ۲۲ قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ برای شرکت‌ها در نظر گرفته شده‌اند. مهم‌ترین این مجازات‌ها عبارت‌اند از انحلال شرکت و مصادره اموالش.

کلام آخر

سرقت ادبی

کپی‌برداری از آثار دیگران اصلا کار سختی نیست. خیلی راحت می‌توانیم متنی را از مقاله‌ای چاپ‌شده یا حتی سایتی اینترنتی کپی و به نام خود منتشر کنیم. استفاده از آثار دیگران بدون ذکر منبع کار بسیار ساده‌ای است، اما در نهایت چه چیزی نصیبمان می‌شود؟

نتیجه پلاجریسم چیست؟ اگر آثار دیگران را کپی کنیم، در نهایت اثر باارزشی خلق نکرده‌ایم. در این صورت نه‌تنها قدرت تفکر و استدلالمان را دست‌کم گرفته‌ایم، بلکه تلاشی هم برای رشد آن نکرده‌ایم!

حتما بخوانید » نویسندگی حرفه ای ؛ 22 گام برای تبدیل شدن به یک نویسنده حرفه‌ای

زمانی که از یک اثر با ذکر منبع استفاده می‌کنید، هم قدرت تفکرتان را پرورش داده‌اید و هم ارزش اثرتان چندین برابر می‌شود.

بیشتر بخوانید » ادبیات سورئالیسم ؛ 6 کتاب مشهور که علاقه‌مندان باید بخوانند

پس صرف‌نظر از اینکه در قوانین برای پلاجریسم مجازاتی در نظر گرفته شده است یا نه، از این کار اجتناب کنیم تا قدمی هرچند کوچک برای توسعه علم و دانش برداریم.

منابع » ox.ac pishkhanscribbr

بیشتر بخوانید » بهترین کتاب‌ها برای زنان ؛ 13 کتاب الهام‌بخش که هر زنی باید بخواند 2021

ارسال شده در ۲۷ بهمن ۱۴۰۰
 • اشتراک گذاری :
 • 30

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب