سبک زندگیآموزشفناوری

آموزش ثبت عکس‌های خارق‌العاده با 11 نکته‌ی ساده

چگونه عکس‌های خارق‌العاده ثبت کنیم؟ بهترین تکنیک ها برای ثبت عکس‌های خارق‌العاده کدام تکنیک ها هستند؟ 11 نکته مهم که در ثبت عکس‌های خارق‌العاده باید به خاطر بسپارید کدام نکته ها میباشند؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

آیا می‌دانید نکته‌ی اصلی برای ثبت عکس‌های شگفت‌انگیز با گوشی چیست؟ بسیار از افراد سال‌ها تلاش می‌کنند که تمامی نکته‌های عکاسی حرفه‌ای را یاد بگیرند. اما باید گفت که نکته‌های ساده‌ای هم در زمان عکاسی با گوشی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید عکس‌های خارق‌العاده‌ای را ثبت کنید.

با در نظر گرفتن این موضوع، در این مقاله با هم به 11 نکته‌ی ساده‌ اما کاربردی می‌پردازیم که با یادگیری و استفاده از آن‌ها در زمان عکاسی می‌توانید عکس‌های بسیار خوبی را ثبت کنید. پس اگر به دنبال پیشرفت در زمان عکاسی با گوشی هستید با مجله اینترنتی ماهتوتا همراه شوید.

عکس‌ها را ساده نگه دارید

اگر واقعا می‌خواهید عکس‌های خوبی را با گوشی خود بگیرید باید به شما بگوییم که باید عکس‌هایتان را شلوغ نکنید و آن‌ها را ساده نگهدارید. کسانی که به‌تازگی عکاسی را شروع کرده‌اند به طور معمول تمایل دارند عکس‌های پیچیده و شلوغی را ثبت کنند.

شلوغ کردن بیش از حد عکس و ثبت جزئیات بسیار زیاد در آن باعث می‌شود که بیننده‌ی عکس نتواند به‌درستی با عکس ثبت شده ارتباط برقرار کند. در واقع حواس بیننده توسط جزئیات بسیار زیادی که در عکس وجود دارند پرت خواهد شد. همچنین شلوغ کردن عکس باعث می‌شود که نتوان به درستی و زیبایی در زمان عکاسی کادربندی کرد.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

در واقع شما برای ثبت عکس‌های چشمگیر تنها به یک سوژه‌ی جذاب احتیاج دارید. همچنین زمانی که تنها از یک سوژه عکاسی می‌کنید بسیار راحت‌تر می‌توانید کادربندی قوی و جذابی هم داشته باشید. پس اگر در زمان عکاسی از سوژه‌ی مورد نظر، بیشتر کادر عکس دارای فضای خالی بود نگران نباشید.

حتما بخوانید » آموزش عکاسی

ما این فضای خالی را در عکاسی فضای منفی می‌نامیم و یکی از بهترین‌ راه‌ها برای اینکه سوژه‌ی اصلی شما بتواند به صورت چشمگیری ثبت شود استفاده از این فضای منفی در عکس‌های گرفته شده است. پس قبل از اینکه دکمه‌ی شاتر را به جهت ثبت عکس فشار دهید، به این نکته توجه کنید که آیا کادر در نظر گرفته شده برای عکس، دارای المان‌هایی است که باعث پرت شدن حواس بیننده می‌شوند یا نه.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

اگر کادر دارای المان‌های زیادی است که باعث پرت شدن حواس بیننده از سوژه‌ی اصلی می‌شود سعی کنید با انجام کارهایی مانند حرکت به اطراف یا تغییر زاویه‌ی دید، المان‌های اضافی را از کادر عکس حذف کنید. همچنین باید بدانید که استفاده از کادربندی به صورت مینیمال یکی از بهترین راه‌ها برای ثبت عکس‌های جذاب برای شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام است. زیرا زمانی که عکس‌های شما ساده و به دور از شلوغی باشند به بهترین شکل ممکن می‌توانند نظر افراد مختلف را در زمان دیدن آن‌ها در نمایشگر کوچک گوشی به خود جلب کنند.

حتما بخوانید » انتخاب دوربین عکاسی

در نتیجه باید گفت در زمان عکاسی به‌دنبال ثبت عکس‌های تمیز با کادربندی ساده باشید. استفاده از این نکته یکی از راه‌های ساده ولی قدرتمند برای ثبت عکس‌های جذاب است.

از زاویه‌ی دید پایین عکاسی کنید

بسیاری از افراد در زمان عکاسی با گوشی به طور معمول گوشی را جلوی سینه‌ی خود می‌گیرند و در این ارتفاع به ثبت عکس می‌پردازند. در واقع انجام این کار و عکاسی از این ارتفاع یکی از مرسوم‌ترین راه‌های عکاسی با گوشی است.

با این وجود، باید گفت که راه‌های خلاقانه‌تری هم برای عکاسی وجود دارند. برای ثبت عکس‌های چشمگیر باید سعی کنید این کار را به شکل متفاوت و خلاقانه‌ای انجام دهید. یکی از راه‌های ساده برای بهبود عکس‌های گرفته شده، عکاسی از زاویه‌های دید متفاوت است. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار هم عکاسی از زاویه‌ی دید پایین است.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

سه دلیل برای عکاسی به این شکل برای ثبت عکس‌های شگفت‌انگیر وجود دارد. اولین دلیل برای انجام این کار این است که عکس ثبت شده به این شکل جذاب‌تر خواهد بود زیرا این عکس دنیا را به شکل متفاوت و از زاویه‌ی دید متفاوتی نشان می‌دهد.

دلیل دوم عکاسی از زاویه‌ی دید پایین این است که در زمانی عکاسی از یک سوژه به این شکل، شما سوژه‌ی مورد نظر را به صورتی ثبت می‌کنید که در پشت آن هیچ چیزی به جز آسمان وجود ندارد. انجام این کار یکی از بهترین راه‌های ساده کردن عکس و حذف المان‌های اضافی از آن است.

حتما بخوانید » امضای دیجیتال

همچنین انجام این کار باعث می‌شود سوژه‌ی مورد نظر شما که در جلوی پس‌زمینه‌ی ساده‌ای قرار دارد به صورت چشمگیری ثبت شود. سومین مزیت عکاسی به این شکل و از زاویه‌ی دید پایین این است که شما می‌توانید المان‌های جذابی را در قسمت پیش‌زمینه‌ی عکس خود قرار دهید و عکس را به صورت جذاب‌تری ثبت کنید.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

اگر به ثبت عکس‌ از منظره علاقه‌مند هستید سعی کنید که این کار را از زاویه‌ی دید پایین انجام دهید و المان‌هایی مانند گل، حرکت‌های مواج آب یا منعکس شدن افراد و سوژه‌ی مورد نظر را در آب ثبت کنید تا عکس نهایی جذاب‌تر از آب دربیاید. شما می‌توانید برای عکاسی از زاویه‌ی دید پایین در زمان عکاسی با گوشی بر روی زانوی خود بشینید یا حتی بر روی زمین دراز بکشید.

عمق را در عکس‌های ثبت شده نشان دهید

به طور معمول عکس‌هایی که نشان دهنده‌ی عمق باشند جذاب‌تر هستند. ثبت عکس به‌گونه‌ای که نشان دهنده‌ی عمق باشد به بیننده کمک می‌کند با دیدن عکس، با نگاهش در داخل عکس حرکت کند. استفاده از این نکته به‌خصوص در زمان عکاسی از منظره‌ها بسیار مهم است.

حتما بخوانید » آموزش ادیت عکس حرفه‌ ای‌

روش‌های مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها عکس‌هایتان را دارای عمق کنید. یکی از قوی‌ترین این تکنیک‌ها استفاده از خطوط راهنما در هنگام کادربندی است. به عنوان نمونه شما می‌توانید که در زمان عکاسی از المان‌هایی مانند جاده‌ها، مسیرها، ریل‌های راه‌ آهن، رودخانه‌ها و حصار‌ها به عنوان خطوط راهنما استفاده کنید. اگر به طور معمول در ساحل عکاسی می‌کنید می‌توانید از المان‌هایی مانند لبه‌ی آب‌ یا موج‌های آب در ساحل برای ایجاد عمق استفاده کنید.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

در زمان عکاسی و استفاده از خطوط راهنما باید عکس خود را به‌گونه‌ای کادر بندی کنید که این خطوط راهنما از پیش‌زمینه‌ی عکس آغاز شده و به پس‌زمینه‌ی عکس برود. استفاده از این خطوط راهنما باعث می‌شود که نگاه بیننده در زمان مشاهده‌ی عکس در آن حرکت کند که در نهایت باعث جذاب شدن عکس خواهد شد.

حتما بخوانید » هوش مصنوعی

یکی دیگر از راه‌های ایجاد عمق در عکس این است که در هنگام عکاسی المان‌هایی را در پیش‌زمینه‌ی عکس قرار دهید. پس در هنگام عکاسی به دنبال المان‌هایی مانند سنگ‌ها، صخره‌ها، گل‌ها، برگ‌ها یا دیگر المان‌های جذاب باشید از آن‌ها در پیش‌زمینه‌ی عکس خود استفاده کنید.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

اگر در زمان قرار دادن این المان‌ها در پیش‌زمینه‌ی عکس با مشکل مواجه شدید و نمی‌توانستید که این المان‌ها را به‌درستی در پیش‌زمینه‌ی عکس قرار دهید، سعی کنید از زاویه‌ی دید پایین عکاسی کنید. حتی سعی کنید برای ایجاد عمق المان‌هایی را در قسمت پیش‌زمینه، میانه و پس‌زمینه‌ی عکس قرار دهید. انجام این کار با وجود اینکه ساده است اما باعث می‌شود که عکس شما علاوه‌بر عمق، حالتی سه‌بعدی هم داشته باشد.

حتما بخوانید » چطور در هر سنی تیزبین باشیم

روش سوم برای ایجاد عمق در عکس‌های گرفته شده این است که از المانی در پیش‌زمینه‌ی عکس استفاده کنید که به عنوان قابی برای جلب توجه بیننده به سوژه‌ی اصلی مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان نمونه می‌توایند که از طاق‌های ساختمان‌ها، قاب پنجره‌ها یا شاخه‌های آویزان درخت‌ها به این منظور استفاده کنید.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

استفاده از المان‌های مختلف برای ایجاد قاب در عکس، باعث می‌شود که این قاب نظر بیننده را در زمان مشاهده‌ی عکس به خود جلب کند و نگاه بیننده را از میان این قاب به سوژه‌ی قرار گرفته در پشت آن ببرد. همان‌گونه که گفته شد استفاده از این روش یکی از روش‌های عالی برای ایجاد عمق در عکس‌های ثبت شده است.

در نهایت باید گفت که هیچ وقت قدرت ترکیب‌بندی را در هنگام عکاسی نادیده نگیرید. اگر به دنبال بهبود عکاسی خود و ثبت عکس‌های جذاب هستید ترکیب‌بندی یکی از مهارت‌هایی است که باید آن به شکل خوبی یاد بگیرید.

حتما بخوانید » عجیب‌ترین پدیده های طبیعی جهان

از نزدیک و از جزئیات عکاسی کنید

یکی از اشتباه‌های بزرگ در زمان عکاسی این است که زیاد به سوژه‌ای که در حال عکاسی از آن هستید نزدیک نباشید. توجه به این نکته به‌خصوص در زمان عکاسی از سوژه‌هایی که دارای جزئیات جذابی هستند بسیار مهم است.

اگر در زمان عکاسی از سوژه‌هایی که دارای جزئیات جذابی هستند این کار را از فاصله‌ی دوری انجام دهید نمی‌توانید این جزئیات جذاب را به زیبایی در عکس خود ثبت کنید. عکاسی از نزدیک و از الگو‌ها، بافت‌ها و رنگ‌ها جذاب باعث جذاب شدن عکس نهایی می‌شود.

به عنوان نمونه شما می‌توانید در زمان عکاسی به این صورت از سوژه‌هایی مانند، گل‌ها، برگ‌ها، قطره‌های آب و دیگر سوژه‌های دارای بافت و جزئیات زیبا عکاسی کنید. بدون شک مشاهده‌ی این سوژه‌ها از نزدیک و عکاسی از آن‌ها به این صورت بسیار جذاب خواهد بود.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

البته باید گفت که استفاده از این تکنیک تنها محدود به عکاسی از سوژه‌هایی مانند گل‌ها و برگ‌ها نمی‌شود و شما همچنین می‌توانید با استفاده از این تکنیک تصاویر پرتره بسیار زیبایی را ثبت کنید. در زمان عکاسی پرتره اگر به سوژه‌ی خود نزدیک شوید می‌توانید خصوصیات چهره و احساسات آن فرد را به شکل بهتری ثبت کنید. استفاده از این نکته در زمان عکاسی پرتره باعث می‌شود که عکس نهایی تأثیر بیشتری را بر روی بیننده داشته باشد.

همچنین از این نکته می‌توانید در زمان عکاسی از انسان‌ها و حیوانات خانگی استفاده کنید. برای عکاسی از حیوانات خانگی به‌ این شکل دوربین را در ارتفاع مشابه با سوژه‌ی خود قرار دهید و تا جایی که می‌توانید به سوژه‌ی خود نزدیک شوید.

در هنگام عکاسی با گوشی باید این نکته را در ذهن خود داشته باشید که اگر از حد مشخصی به سوژه‌ی خود نزدیک‌تر شوید و دوربین گوشی شما نمی‌تواند که به‌درستی بر روی سوژه‌ی مورد نظر فوکوس کند. بنابراین اگر قصد عکاسی از جزئیات بسیار ریز سوژه‌ی خود را دارید می‌توانید که در هنگام عکاسی با گوشی از لنز‌های ماکرو استفاده کنید.

حتما بخوانید » نوستالژیک

استفاده از لنز‌های ماکرو به دوربین گوشی شما اجازه می‌دهد که بتواند بر روی سوژه‌هایی که در فاصله‌های بسیار نزدیکی از آن قرار دارند فوکوس کند. اگر قصد تهیه‌ی لنز ماکرو برای گوشی خود را دارید باید بگوییم که شرکت‌های مختلفی لنز‌های ماکرو را برای گوشی‌های هوشمند تولید می‌کنند. همچنین بسیاری از گوشی‌های پرچمدار امروزی دارای حالت عکاسی ماکرو هم هستند.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

اگر در عکاسی به سبک عکاسی از منظره‌ها علاقه‌مند هستید و بیشتر با گوشی خود به این شکل عکاسی می‌کنید، باید بگوییم که با وجود اینکه در این سبک از عکاسی، عکاسان به طور معمول از یک منظره‌ی طبیعی و از فاصله‌ی دور عکاسی می‌کنند اما شما می‌توانید با استفاده از این نکته‌ی گفته شده از المان‌های دارای جزئیات جذاب در پیش‌زمینه‌ی عکس خود استفاده کنید. انجام این کار یکی از بهترین روش‌ها برای جذاب کردن و اضافه کردن عمق به عکس نهایی است.

پس در زمان عکاسی از منظره از اینکه به المان‌های قرار گرفته در پیش‌زمینه‌ی عکس بسیار نزدیک شوید نترسید، زیرا استفاده از سوژه‌ای جذاب در پیش‌زمینه‌ی عکس می‌تواند تأثیر بسیار زیادی را بر روی عکس نهایی بگذارد و آن را بسیار جذاب‌تر کند.

حتما بخوانید » سلفی گرفتن وسواس‌گونه

عکس‌های سیلوئت بگیرید

یکی از بهترین نکته‌ها برای عکاسی با گوشی این است که عکس‌های ضد نور یا سیلوئت ثبت کنید. در این نوع عکس‌ها سوژه‌ای که قصد عکاسی از آن را دارید به صورت سایه‌ی سیاه رنگی در برابر پس‌زمینه‌ی روشنی که در پشت آن قرار دارد ثبت خواهد شد.

استفاده از این تکنیک باعث ثبت تصاویر خیره‌کننده‌ای می‌شود که می‌توانند نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کند. البته باید گفت عکاسی به این صورت بسیار ساده است. اگر این سوال برای شما پیش آمده که چگونه با گوشی خود به این صورت عکاسی کنید؟ باید بگوییم تنها چیزی که برای عکاسی به این صورت نیاز دارید سوژه‌ای جذاب است که بتوانید از آن و در حالتی که پشت سوژه محیط با روشنایی بالا وجود داشته باشد، عکاسی کنید.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

برای ثبت عکس‌هایی خیره‌کننده با استفاده از این روش باید از این موضوع اطمینان پیدا کنید که سوژه‌ی شما به صورت زیبا و به طور کامل تاریک ثبت شود. برای انجام این کار و تاریک کردن سوژه در هنگام عکاسی با آیفون، زمانی که برای فوکوس کردن در اپ دوربین بر روی سوژه‌ی مورد نظر زدید انگشت خود را به سمت پایین بکشید تا با کاهش اکسپوژر سوژه‌ی خود را تاریک‌تر کنید. البته شما می‌توانید که بعد از ثبت عکس هم سوژه‌ی مورد نظر را در اپ‌های مربوط به ویرایش عکس، تاریک‌تر کنید.

حتما بخوانید » کپشن پاییزی

استفاده از این تکنیک در ساعت‌های طلایی روز که به زمان‌های نزدیک طلوع و غروب گفته می‌شود، باعث ثبت تصاویر بسیار جذابی خواهد شد. در این ساعت‌ها خورشید کمی بالاتر از خط افق قرار دارد و شما به‌راحتی می‌توانید از سوژه‌‌ی مورد نظرتان در برابر نور روشن آفتاب عکاسی کنید. همچنین در زمان عکاسی به این شکل آسمان که شکل بسیار زیبایی را دارد به‌جذابی در پشت سوژه‌ی شما ثبت خواهد شد.

در واقع زمان‌های نزدیک به طلوع و غروب خورشید بهترین زمان برای عکاسی سیلوئت است. با این موجود شما می‌تواند در هر جایی که منبع نور شدیدی در پشت سر سوژه‌ی شما قرار دارد این کار را انجام دهید و عکس‌های سیلوئت را ثبت کنید.

اگر در حال عکاسی در محیط‌های داخلی ساختمان هستید، سورژه‌ی خود را در مقابل یک منبع نور مانند چراغ یا پنجره قرار دهید. به عنوان نمونه در عکس زیر سوژه به دلیل قرار گرفتن در مقابل بازتاب نور از کف ساختمان به صورت ضد نور ثبت شده است.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

استفاده از این تکنیک باعث ثبت تصاویر دراماتیک و چشم‌گیر می‌شود و می‌توان گفت که استفاده از این تکنیک یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای ثبت تصاویر جذاب است. حتی باید بگوییم که این نکته را می‌توان یکی از بهترین نکته‌های گفته شده در این مقاله عنوان کرد.

از سایه‌ها در کادربندی عکس استفاده کنید

استفاده از سایه‌ها در هنگام عکاسی یکی از بهترین راه‌های ثبت تصاویر شگفت‌انگیز و بهبود عکاسی است. استفاده از سایه در هنگام کادربندی و استفاده‌ی موثر از آن‌ها باعث اضافه شدن حس رمز‌آلودن بودن به عکس است. به طور معمول سایه‌های از سوژه‌ی اصلی جذاب‌تر هستند و می‌توان از آن‌ها برای اضافه کردن المانی برای جذاب شدن عکس در پیش‌زمینه‌ی عکس استفاده کرد. حتی می‌توان از سایه‌ها به عنوان خط راهنما هم استفاده کرد به عنوان نمونه به سایه‌ی درخت‌ها در عکس زیر دقت کنید.

حتما بخوانید » عکس پروفایل جدید

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

سایه‌های بلند زمانی به وجود می‌آیند که خورشید در پایین آسمان قرار داشته باشد در نتیجه برای عکاسی از سایه‌های بلند در ساعت‌های طلایی روز که خورشید در پایین آسمان قرار دارد عکاسی کنید.

نکات مهم عکاسی

در زمان عکاسی از سایه‌ها و استفاده از آن‌ها در کادربندی عکس باید به این موضوع توجه کنید که این سایه‌ها به اندازه‌ی کافی تاریک باشند. شما می‌توانید با تغییر میزان اکسپوژر در هنگام عکاسی و کاهش آن‌ کاری کنید که سایه‌های تاریک و جذابی را در عکس خود داشته باشید. همچنین می‌توانید در صورت لزوم سایه‌ها را در هنگام ویرایش عکس تاریک‌تر کنید.

حتما بخوانید » عکس پروفایل

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

می‌توانید از سایه‌ها برای خلق عکس‌های آبستره زیبا هم استفاده کنید پس به شما توصیه می‌کنیم که در هنگام عکاسی به دنبال سایه‌های جذاب و الگو‌های تشکیل شده‌ توسط آن‌ها باشید. زمانی که در حال عکاسی از سایه‌ها هستید به این موضوع فکر کنید که چه چیزی را می‌خواهید در عکس خود داشته باشید.

گرفتن عکس حرفه ای

شما می‌توانید در زمان استفاده از سایه‌ها هم سوژه‌ی مورد نظر و هم سایه‌‌ی آن را در یک عکس داشته باشید یا می‌توانید که به‌کل سوژه‌ی خود را حذف کنید و تنها از سایه‌ی آن برای خلق عکسی زیبا و آبستره استفاده کنید.

حتما بخوانید » دوره‌ آموزشی رایگان

از بازتاب‌ها عکاسی کنید

عکاسی از سوژه‌ها به همراه بازتاب‌ آن‌ها یکی از روش‌های بسیار عالی برای بهبود عکس‌های گرفته شده است. شما می‌توانید بازتاب‌هایی از محیط را بر روی سطوح مختلفی داشته باشید از جمله‌ی این سطوح می‌توان به سطح شیشه‌ها، سطوح فلزی و سطح یخ اشاره کرد. همچنین سطح آب یکی از بهترین سطح‌هایی است که به بهترین شکل ممکن می‌توان از آن در هنگام عکاسی از بازتاب‌ها استفاده کرد.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

موج‌های موجود بر روی سطح آب می‌توانند بعد اضافه‌ای را به عکس‌های گرفته شده از بازتاب‌ها اضافه کنند. زمانی که سطح آب مواج است این موج‌ها باعث به وجود آمدن اعوجاج در سوژه‌ی منعکس شده در آب می‌شوند که می‌توان از رخ دادن این اتفاق برای ثبت عکس‌های زیبایی استفاده کرد تا همانند نقاشی به نظر برسند.

اگر در زمان عکاسی از سطح آب هیچ موجی در آب وجود ندارد شما می‌توانید که با زدن دست خود به سطح آب موج‌هایی را در سطح آب ایجاد کنید. در بیشتر زمان‌ها در هنگام عکاسی از بازتاب‌ها بهتر است که هم سوژه و هم بازتاب آن در سطح آب را در یک عکس وجود داشته باشند.

حتما بخوانید »  تقویت وای فای گوشی

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

استفاده از این کار و عکاسی به این صورت باعث می‌شود که عکس شما حالتی متقارن پیدا کند و در نتیجه چشم‌گیرتر شود. با این وجود در بعضی زمان‌ها عکاسی تنها از بازتاب سایه‌ها در سطح آب باعث به وجود آمدن عکس‌های آبستره زیبایی خواهد شد. به عکس بالا دقت کنید که چگونه به زیبایی بازتاب شاخه‌های درخت را در یک آب کم عمق نشان می‌دهد. اگر به دقت محیطی که در آن عکاسی می‌کنید را بررسی کنید می‌بینید که بازتاب‌های بسیار زیادی در اطراف شما وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها به شکل موثری در هنگام عکاسی استفاده کنید.

حتما بخوانید » بازیابی پیامک

به صورت متقارن کادربندی کنید

کادربندی به صورتی که سوژه‌ی شما متقارن باشد یکی از راه‌های جالب برای جذاب کردن عکس است. به شما توصیه می‌کنیم در زمان عکاسی سعی کنید خود را به چالش بکشید و سعی کنید که اجسام و صحنه‌های متقارن را پیدا کنید.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

بعد از پیدا کردن سوژه‌ی مورد نظر به گونه‌ای کادربندی کنید که عکس نهایی به صورت متقارن ثبت شود. یکی دیگر از روش‌های ثبت تصاویر متقارن عکاسی از بازتاب‌های صورت گرفته از المان‌های مختلف است. برای انجام این کار در هنگام کادربندی خط تقارن را در مرکز کادر قرار دهید و سپس از سوژه و بازتاب آن عکاسی کنید. انجام این کار باعث می‌شود که عکس نهایی دارای تقارن باشد.

گرفتن عکس هنری

البته باید گفت که عکاسی از بازتاب‌ها تنها یکی از راه‌های ثبت عکس‌های متقارن است. اگر با دقت به محیط اطراف خود نگاه کنید با المان‌های معماری و دیگر ساخته‌های بشر مواجه خواهید شد که دارای طراحی ظاهری به شکل متقارن هستند.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

با وجود اینکه در مقاله‌های مربوط به کادربندی عکس، به این موضوع پرداخته می‌شود که به جای در مرکز قرار دادن سوژه‌ی اصلی آن را با استفاده از قانون یک سوم کادربندی کنید، اما شما می‌توانید که در زمان عکاسی از سوژه‌‌های متقارن این قانون را بشکنید.

سوژه‌ها را به صورت قطری در کادر عکس قرار دهید

اگر واقعا قصد دارید که عکس‌های بهتری را با گوشی خود ثبت کنید، باید چشم خود را به‌گونه‌ای پرورش دهید تا بتوانید در زمان عکاسی از سوژه‌‌ی مورد نظر آن را به صورت متعادل کادربندی کنید. یکی از بهترین نکته‌ها برای ایجاد تعادل بصری در عکس‌ها، کادربندی به‌گونه‌ای است که سوژه یا سوژه‌های مورد نظر به صورت قطری در عکس نهایی دارای تعادل باشند.

حتما بخوانید » داغ شدن گوشی

اگر در زمان عکاسی می‌خواهید از دو یا سه سوژه به صورت همزمان عکاسی کنید، سعی کنید که آن‌ها را به‌گونه‌ای کادربندی کنید که عکس شما از لحاظ قطری دارای تعادل باشد. استفاده از این نکته یکی از روش‌های آسان برای کادربندی به صورت متعادل است و بیننده با دیدن این عکس تشویق می‌شود تا مدت بیشتری را به تماشای عکس بپردازد و نگاهش را در آن حرکت دهد.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

اگر در زمان عکاسی سوژه‌ی خود را به‌گونه‌ای کادربندی کنید که تنها در یک سمت از عکس شما قرار بگیرد، عکس نهایی به صورت نامتعادل به نظر می‌رسد. استفاده از کادربندی و ثبت عکسی دارای تعادل در قطر باعث می‌شود که عکس شما متعادل شود و به صورت چشمگیر‌تری از آب در بیاید.

عکس‌های خارق‌العاده

شما در هنگام عکاسی به صورت‌های خاصی می‌توانید که محل قرارگیری سوژه‌ی اصلی را کنترل و تعیین کنید. به عنوان نمونه اگر در حال عکاسی از سوژه‌های بدون جان و پرتره هستید، می‌توانید که محل قرارگیری سوژه را تغییر دهید. همچنین در زمان انجام این کار می‌توانید که المان‌ها را به‌گونه‌ای در تصویر نهایی قرار دهید که عکس نهایی نسبت به قطر دارای تعادل باشد.

در زمان عکاسی به‌ شکل‌های دیگر شما نمی‌توانید که محل قرارگیری سوژه‌های خود آن‌گونه که می‌خواهید تغییر دهید. به عنوان نمونه زمانی که در حال عکاسی از منظره هستید سوژه‌ها یا ثابت هستند یا آنقدر بزرگ هستند که نمی‌شود محل آن‌ها را تغییر داد.

آموزش نکات عکاسی

با توجه به این موضوع در زمان انجام این کار باید خود را جا‌به‌جا کنید و صحنه‌‌ی مورد نظر را از زاویه‌های دید مختلفی بررسی کنید تا بتوانید کادربندی را پیدا کنید که در آن سوژه‌های مورد نظر دارای تعادل به صورت قطری باشند.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

به عنوان نمونه در عکس بالا پوشش گیاهی قرار گرفته در پیش‌زمینه‌ی عکس با صخره‌‌های قرار گرفته در پس‌زمینه‌ی عکس دارای تعادل قطری هستند. همچنین در عکس زیر هم دو قایق به‌گونه‌ای کادربندی شده‌اند تا عکس نهایی دارای تعادل قطری باشد.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

شما همچنین می‌توانید در زمان استفاده از این نکته از خطوط راهنما هم به شکل موثری استفاده کنید تا با انجام این کار عکس جذاب و دارای تعادل قطری را ثبت کنید. به عنوان نمونه به عکس زیر نگاه کنید که چگونه خط لبه‌ی ساحل به صورت قطری به سمت تپه‌ها و کوه‌های قرار گرفته در گوشه‌ی سمت راست و بالای عکس می‌رود.

عکس‌های خارق‌العاده
عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده

به شما توصیه می‌کنیم که چشم‌های خود را به شکلی آموزش دهید که بتوانند سوژه‌های که به صورت قطری قرار گرفته‌اند را تشخیص دهند. بعد از تشخیص این سوژه‌ها و در زمان عکاسی به‌گونه‌ای کادربندی کنید تا عکس نهایی از لحاظ قطری متعادل باشد. انجام این کار باعث می‌شود که عکس نهایی شما بسیار چشمگیر‌تر و جذاب‌تر باشد.

عکس نهایی را با فیلتر‌های VSCO ویرایش کنید

اگر می‌خواهید عکس‌های خوبی که ثبت کرده‌اید را به عکس‌های شگفت‌انگیزی تبدیل کنید، باید بگوییم که برای انجام این کار باید عکس‌های خود را ویرایش کنید. البته باید گفت که شما برای زیباتر کردن عکس‌های نهایی و ویرایش آن‌ها حتما لازم نیست در زمینه‌ی ویرایش عکس تجربه‌ی بسیار بالایی را داشته باشید و از اپ‌های حرفه‌ای مانند فتوشاپ استفاده کنید.

گرفتن سلفی حرفه ای

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای اضافه کردن افکت‌های زیبا و قدرتمند بر روی عکس‌ها استفاده از فیلتر‌های اپ VSCO است. اپ VSCO یکی از بهترین اپ‌ها برای اضافه کردن فیلتر‌های مختلف به عکس نهایی است و با استفاده از آن می‌توانید فیلتر‌های بسیار زیبایی را به عکس خود اضافه کنید.

حتما بخوانید » آموزش اضافه کردن صدا به فیلم

برای استفاده از اپ VSCO و اضافه کردن فیلتر‌ به عکس، اپ VSCO را باز کنید و سپس بر روی علامت + در گوشه‌ی بالا و سمت راست بزنید و بعد عکسی که می‌خواهید ویرایش کنید را انتخاب کنید.

بعد از انجام بر روی علامت ویرایش که شبیه به دو دکمه‌ی لغزنده‌ی قرار گرفته بر روی یکدیگر است و در پایین نمایشگر قرار دارد، بزنید و فیلتر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ترفندهای عکاسی, دوربین عکاسی, عکاسی, عکاسی حرفه ای, عکاسی حرفه‌ای

برای کاهش شدت اعمال فیلتر بر روی اسم فیلتر مورد نظر بزنید و سپس دکمه‌ی لغزنده‌ی را برای کاهش شدت اعمال فیلتر به سمت چپ بکشید. بعد از رسیدن به مقدار مورد نظر بر روی علامت تیک مانند قرار گرفته در گوشه‌ی سمت راست و پایین عکس بزنید.

عکس‌های خارق‌العاده
عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده

برای ذخیره کردن عکس ویرایش شده بر روی عبارت Save که در گوشه‌ی سمت راست و بالا قرار دارد بزنید و در صفحه‌ی باز شده بر روی علامت سه نقطه که در گوشه‌ی سمت راست و پایین نمایشگر قرار دارند بزنید و از منوی باز شده گزنیه‌ی Save To Camera Roll و بعد Actual Size را انتخاب کنید.

اپ VSCO دارای فیلتر‌های بسیار متنوعی است که می‌توانید از آن‌ها برای بهبود عکس‌های گرفته شده استفاده کنید. همچنین فیلتر‌های به کار رفته در این اپ به‌‌گونه‌‌ای هستند باعث نمی‌شوند عکس نهایی بسیار ویرایش شده و غیر واقعی به نظر برسد.

این اپ دارای فیلتر‌های بسیار زیادی برای ویرایش عکس است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین این اپ دارای فیلتر‌های سیاه و سفیدی است که می‌توانید با گذاشتن آن‌ها بر روی عکس خود عکس‌هایی را با ظاهری کلاسیک درست کنید. البته باید گفت علاوه‌بر فیلتر این اپ دارای قابلیت‌هایی بیشتری هم برای ویرایش عکس‌هاست.

عکس‌های خارق‌العاده
عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده عکس‌های خارق‌العاده

در نهایت باید بگوییم با وجود اینکه این اپ دارای ابزار‌های پیشرفته‌ای برای ویرایش عکس است، اما لازم نیست که برای استفاده از آن‌ها دانش فنی داشته باشید. شما می‌توانید از این ابزار‌ها برای هر چه بهتر کردن عکس نهایی خود استفاده کنید. شما می‌توانید اپ VSCO را به صورت رایگان از اپ استور دانلود کنید.

در ادامه بخوانید » کنترل تلویزیون با گوشی

منبع » iPhone Photography School

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا