قیمت فرش 12 متری بر اساس شانه

فرش از لوازم بسیار ضروری و مهم هر خانه‌ای محسوب می‌شود. به همین دلیل شرکت‌های بسیاری از جمله فرش کاشان در زمینه تهیه و توزیع انواع این وسیله فعالیت می‌کنند. اما نکته اساسی در این باره قیمت محصول مورد نظر به خصوص قیمت فرش 12 متری است که مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می‌گیرد. اما نحوه آگاهی از قیمت این ابزار به چه صورتی است؟ این مقاله را به بررسی این موضوع اختصاص خواهیم داد.

قیمت فرش 12 متری بر اساس شانه

قیمت فرش 12 متری بر اساس شانه

اندازه، یک فاکتور مهم در تعیین قیمت

در صورتی که نیاز داشته باشیم از قیمت فرش کاشان آگاهی پیدا کنیم، باید به دو عامل بسیار تعیین‌کننده دقت کنیم، اندازه و تراکم یا همان تار و پود قالی. اندازه رایج بافت این وسیله 6، 9 و 12 متری در نظر گرفته می‌شود و کمتر موردی پیش می‌آید که در اندازه‌های دیگری بافته و تولید شود. به نوعی می‌توان گفت که متداول‌ترین اندازه محصول مورد نظر نوع 12 متری آن است که در منازل مردم ایران بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله به صورتی بافته می‌شود که معمولا طول آن 4 و عرض آن 3 متر باشد. حال فاکتور تعیین‌کننده دیگر در زمینه قیمت این اثاث مهم در منزل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تعداد شانه یا تراکم، عامل مهم دیگر در قیمت محصول

این محصول از نظر تعداد تراکم و تار و پود فرش بسیار متنوع است و از 500 با تراکم 1000، تا 1500 با تراکم 4500 تولید و عرضه می‌شود. در عین حال وقتی درباره قیمت فرش کاشان صحبت می‌کنیم، معمولا منظور ما نوع 700، 1000 و 1200 شانه این وسیله خواهد بود.

قیمت فرش ماشینی 12 متری 1200 شانه کاشان

این محصول از نوع قالی‌های ریزبافت محسوب می‌شود که زیبایی، وضوح طرح و رنگ و ظرافت بسیار مطلوبی دارد. بنابراین خرید و استفاده از فرش کاشان رواج بسیاری به ویژه در اتاق پذیرایی منازل مردم ایران دارد.

قیمت فرش ماشینی 12 متری 1200 شانه با تار و پود 1200 به طور قطع از قالی‌های دارای شانه 700 و 1000 بیشتر و از 12 متری 1500 شانه کمتر در نظر گرفته خواهد شد. اما مسئله به همین جا ختم نمی‌شود. زیرا خود قالی 12 متری نیز قیمت یکسانی ندارد و هزینه خرید آن بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند تراکم، جنس الیاف و تعداد رنگ زمینه تعیین می‌شود. فرش کاشان از نوع 1200 شانه با تراکم 3600 بهترین نوع این محصول به حساب می‌آید که البته الیاف آن از جنس صد در صد اکریلیک خواهد بود و بافت آن نیز به شکل هیت ست انجام خواهد شد.

قیمت فرش ماشینی 1200 شانه

فرش, قیمت فرش, قیمت فرش 12 متری, قیمت فرش 12 متری بر اساس شانه, لوازم خانگی

قیمت تعیین شده فرش کاشان در ابعاد مختلف از سوی این کارخانه به شرح زیر تعیین می‌شود:

قیمت 6 متری 1200 = از 5,250,000 تومان تا 5,600,000 تومان

قیمت 9 متری 1200 = بین 8,200,000 تومان تا 8,700,000 تومان

قیمت فرش ماشینی 12 متری 1200 شانه = بین 10,500,000 تومان تا 11,200,000 تومان

در اینجا به طور مشخصی نشان داده شده که قیمت این محصول بر اساس تراکم و تعداد تار و پود نوسانات زیادی دارد و هر چه این دو مورد در یک قالی بیشتر باشد، قیمت آن بیشتر خواهد بود.

قیمت فرش طرح ۷۰۰ شانه ۱۲ متری

فرش کاشان از نوع 700 شانه نیز یکی دیگر از انواع محبوب این محصول به حساب می‌آید که به دلیل قیمت کمتر و در عین حال کیفیت نسبتا مطلوبی که دارد، به وفور مورد استفاده خانواده‌های ایرانی قرار می‌گیرد. این وسیله مقاومت، دوام و نرمی بالایی دارد و به همین دلیل بسیار پرفروش است.

قالی مزبور به خصوص توسط خانواده‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دارای فرزند هستند و در بخشی از منزل انداخته می‌شود که در آن رفت و آمد بیشتری نسبت به دیگر بخش‌های خانه صورت می‌گیرد. هزینه خرید آن نیز بر اساس میزان تراکم، جنس الیاف و تعداد رنگ زمینه تعیین می‌شود. بهترین نوع این اثاث منزل که در بازار وجود دارد، تراکم 2550 است که از جنس صد در صد اکریلیک هیت ست بافته شده و قیمت آن به صورت زیر تعیین می‌شود البته بیشترین قیمت فرش طرح 700 شانه 12 متری هست.

قیمت 6 متری 700 = 4,500,000 تومان

قیمت 9 متری 700 = 7,000,000 تومان

قیمت فرش طرح ۷۰۰ شانه ۱۲ متری 9,000,000 تومان

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت فرش 12 متری

تعیین هزینه فرش کاشان بر اساس فاکتورها و مسائل مختلفی صورت می‌گیرد. همانطور که در بالا اشاره شد، مهم‌ترین این عوامل شامل تعداد تار و پود و میزان تراکم قالی می‌شوند. به بیان دیگر اندازه و میزان تراکم محصول بر روی ظرافت، زیبایی، واضح بودن طرح و رنگ و همچنین نقش، و نرم بودن آن تاثیر بسزایی دارد و هر چه این موارد بیشتر باشد، قالی ارزش و بهای بیشتری خواهد داشت.

اصطلاح ریزبافت درباره آن دسته از قالی‌هایی استفاده می‌شود که دارای میزان تراکم بالاتری هستند. اما غیر از این دو مورد عوامل دیگری نیز هستند که می‌توانند در تعیین هزینه خرید این محصول تاثیرگذار باشند و در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فرش, قیمت فرش, قیمت فرش 12 متری, قیمت فرش 12 متری بر اساس شانه, لوازم خانگی

جنس نخ خاب

برای بافتن فرش کاشان از چندین نوع نخ مختلف بهره گرفته می‌شود. نخ خاب مهم‌ترین نوع آن به حساب می‌آید که نسبت به دیگر انواع نخ‌‌ها تاثیر بیشتری در بالا بردن کیفیت و زیبایی این محصول دارد و نقش موثرتری در این زمینه ایفا می‌کند. 70 درصد از وزن اصلی قالی از این نخ تشکیل شده و کیفیت، استحکام، دوام، ثبات رنگ، مقاومت، زیبایی، نرمی و لطافت فرش بستگی زیادی به این نخ دارد.

جنس الیاف

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت فرش 12 متری نوع الیاف به کار رفته در بافت آن است. به عنوان مثال اگر الیاف این محصول صد در صد از نخ اکریلیک باشد یا ترکیبی از این نخ با الیاف‌های دیگر مانند پلی پروپیلن، کیفیت بافت قالی بالاتر و بهتر خواهد بود که این مسئله قیمت محصول را افزایش می‌دهد.

فرش, قیمت فرش, قیمت فرش 12 متری, قیمت فرش 12 متری بر اساس شانه, لوازم خانگی

کلام آخر

فرش ماشینی کاشان بزرگ‌ترین تولید کننده فرش ماشینی در ایران محسوب می‌شود که محصولات آن بسیار محبوب است و فروش چشمگیری نیز دارد. این نهاد انواع قالی‌ها را با شانه ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ در اختیار مردم قرار می‌دهد تا هر فردی بتواند بر اساس توانایی مالی و یا سلیقه خود نسبت به تهیه فرش اقدام کند.

 

ارسال شده در ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
 • اشتراک گذاری :
 • 63

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب