سبک زندگیآموزش

لینکدین ؛ چطور از طریق لینکدین کار پیدا کنیم؟‌ 2022

قبل از پیداکردن کار در لینکدین چه اقداماتی انجام دهیم؟ روش‌های پیداکردن کار در لینکدین چیست؟ مزایای پیداکردن کار در لینکدین چیست؟ چالش‌ها و محدودیت‌ها لینکدین چه چیزهایی هستند؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه ما باشید.

در سال‌های اخیر استفاده از لینکدین بین کاربران ایرانی گسترش زیادی داشته است. بسیاری از دانشجویان یا سایر افراد جویای کار سری به این شبکه می‌زنند تا شانس خود را برای یافتن شغل موردنظرشان امتحان کنند. برخی موفق می‌شوند و برخی شاید نتوانند با این شبکه ارتباط مناسب برقرار کنند. در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا ، درباره اینکه چطور می‌توان از فرصت‌های و ظرفیت‌های این شبکه برای یافتن شغل بهره برد صحبت می‌کنیم.

کارهایی که قبل از پیداکردن کار در لینکدین باید انجام دهید

برای یافتن شغل مناسب در لینکدین، کارهای زیادی هست که باید انجام دهید تا شانستان در یافتن شغل در این شبکه بیشتر شود. این کارها اغلب شامل طراحی پروفایلی حرفه‌ای و قدرتمندست؛ پروفایلی که به‌خوبی بتواند توانمندی‌های شما را نشان دهد. در واقع، پروفایل شما حکم رزومه شما را دارد و هرچه کامل‌تر باشد، به‌معنای قوی‌تربودن رزومه شماست.

برای تکمیل پروفایل به نکات زیر توجه کنید:

هدف و مخاطب هدف خود را تعیین کنید

پیش از آنکه به‌سراغ تکمیل یا ویرایش صفحه خود بروید، ابتدا هدفتان را تعیین کنید. می‌خواهید در چه حوزه‌ای مشغول به کار شوید؟ ترجیح می‌دهید چه‌کسانی (چه کارفرمایانی) به صفحه شما دسترسی پیدا کنند؟ پاسخ این سؤالات را بیابید تا معلوم شود چگونه باید صفحه‌تان را ویرایش کنید، کدام بخش‌ها را برجسته کنید، و روی کدام بخش‌ها بیشتر وقت بگذارید.

بخش عنوان (Heading) را به‌دقت تکمیل کنید

اهمیت بخش heading در کار پیدا کردن از طریق لینکدین

از آنجا که این بخش اولین قسمتی است که هرکس پس از ورود به صفحه آن را مشاهده می‌کند، ضرورت دارد آن را با دقت کامل کنید. توجه کنید که اطلاعات نوشته شده در این بخش به‌روز باشد؛ برای مثال، اگر شما سابقه کارکردن در ۳ شرکت را داشته‌اید یا چندین مدرک تحصیلی دارید، بهتر است آخرین و جدیدترین موارد را در این قسمت بیاورید.

البته مگر آنکه اطلاعات جدید با هدف شما سازگار نباشد و بخواهید روی موارد دیگری تمرکز کنید؛ مثلا اگر شما در حال حاضر بیکارید یا به‌دنبال شغل خاصی می‌گردید، بهتر است عبارت شغلی موردنظر را در این بخش بنویسید. توجه کنید که از عبارت «به‌دنبال شغل می‌گردم یا بیکارم» استفاده نکنید، چون هیچ کارفرمایی چنین عبارتی را جست‌وجو نمی‌کند.

انتخاب عکس مناسب

علاوه بر نوشته‌های این بخش، تصویر شما نیز نقش مهمی در جلب نظر دیگران دارد. بدانید چه عکس‌هایی برای پروفایل لینکدین مناسب نیست. انتخاب عکس‌های مناسب و حرفه‌ای شانس شما را در جلب نظر کارفرما‌هایی که به صحفه‌تان سر می‌زنند افزایش می‌دهد.

بخش خلاصه (Summery) را به دقت بنویسید

این بخش که دقیقا بعد از بخش اول در صفحه شما قابل مشاهده است، خلاصه‌ای است از زندگی حرفه‌‌ای شما و تجربیاتتان. در تکمیل این بخش روی انتخاب کلمات وسواس به خرج دهید. اگر به دنبال شغل خاصی هستید، سعی کنید در این بخش روی مهارت‌ها و سوابق خود در‌ آن حرفه تمرکز کنید.

از کلمات کلیدی استفاده کنید

انتخاب کلمات کلیدی که بیانگر مهارت‌ها و توانایی‌های شما و مرتبط با شغلی که به دنبالش هستید، شانس ظاهر شدن صفحه شما در نتایج جستجوی کارفرمایان را افزایش می‌دهد. این کلمات را در سراسر صفحه خود به کار ببرید. البته به شکلی هنرمندانه و نه به گونه‌ای که گویا به زور این کلمات را در آن گنجانده‌اید.

حتما بخوانید » شغل‌ های پردرآمد – معرفی 55 شغل پولساز و پر سود در ایران و جهان

از کلی گویی و صفات مبهم پرهیز کنید

یکی از مواردی که زیاد در لینکدین می‌بینم، استفاده از کلماتی است که بیانگر توانایی‌های کلی و مبهم است. برای مثال صفت‌های مانند «سخت‌کوش»، «با انگیزه»، «موفق» و… کلماتی هستند که هرکسی می‌تواند مدعی داشتن آنها باشد. بهتر است یا این کلمات را به کار نبرید یا اگر استفاده کردید، شواهد کافی برای اثبات این صفت‌ها را ارائه کرده باشید.

حتما بخوانید » رزومه حرفه‌ای

اعلامیه صفحه خود را روی گزینه (opentowork) تنظیم کنید

تنظیم صفحه برای کار پیدا کردن از طریق لینکدین

یکی از قابلیت‌هایی که لینکدین به کاربرانش می‌دهد، تعیین نوعی وضعیت (Status) است. یکی از این وضعیت‌ها اعلام آمادگی شما برایک تصدی مشاغل است. برای فعال سازی این وضعیت به صفحه خود رفته و روی عبارت (Open To) کلیک کنید. سپس روی عبارت (Finding a New Job) کلیک کنید. با تعیین متغیرهای دلخواه خود مثلا محل شغل و… و تایید، بخش جدیدی روی صفحه شما ایجاد می‌شود که به کارفرمایان نشان می‌دهد که شما به دنبال شغل هستید. همچنین در کنار عکس شما یک روبان سبز رنگ و هشتگ (Opentowork) به نمایش درمی‌‌آید.

حتما بخوانید » ذهن آگاهی

سایر بخش‌های صفحه خود را کامل کنید

علاوه بر بخش‌های گفته شده، سایر بخش‌های صفحه کاربری خود را کامل کنید. هرچه صفحه شما کامل‌تر شده و رتبه بالاتری داشته باشد، شانس شما برای ظاهر شدن در نتایج اولیه جستجو‌های کارفرمایان بیشتر می‌شود. در واقع تکمیل صفحه شما، نوعی سئوی (بهینه‌سازی) صفحه‌تان در موتورهای جستجوی لینکدین است.

حتما بخوانید » آرامش ذهن ؛ 6 راهکار ساده و موثر برای افزایش آرامش ذهن

تعامل کنید

پس از تکمیل بخش‌های مختلف صفحه خود، وقت آن رسیده که با سایر کاربران لیکندین ارتباط بگیرید. شما می‌توانید با جستجو در این شبکه بسیاری از افرادی که مشابه شما هستند را پیدا کنید. بهتر است با افرادی ارتباط برقرار کنید که با اهداف شغلی و حوزه حرفه‌ای شما سازگارند. همچنین می‌توانید با کارفرمایان و کسانی که دوست دارید با آنها همکاری کنید، نیز ارتباط برقرار کنید. توجه داشته باشید که تعامل غیر مستقیم همیشه بهتر از تعامل مستقیم است. به این معنا که شما با نوشتن پست و یا اظهار نظر در زیر پست‌های مرتبط با هدف شغلی‌تان، بیشتر دیده می‌شوید نسبت به زمانی که بخواهید مثلا به یک کارفرمای ناشناس پس از ارتباط، فورا پیام خصوصی فرستاده و او را به بازدید از صفحه خود دعوت کنید.

آگاهی از جزئیات نحوه عضویت، ساختن پروفایل و نحوه کار با لینکدین کمک بزرگی به شما می‌کند.

روش‌های پیدا کردن کار در لینکدین

کامل کردن پروفایل لینکدین شانس شما برای شناسایی و دیده شدن از سوی کارفرمایان را افزایش می‌دهد اما لزوما به معنای آن نیست که حتما به شغل مورد نظر خود دست پیدا می‌کنید. در واقع تکمیل صفحه پروفایل و تعامل در شبکه لینکدین، کارهایی هستند که نتایج مثبت آنها احتمالی‌اند و تا حدودی به شانس شما نیز بستگی دارد.

اما شبکه لینکدین این امکان را برای هر فرد فراهم کرده تا خودش مستقیما دست به کار شده و شغل مطلوبش را پیدا کند. در این بخش به شما آموزش می‌دهیم که چگونه شغل مورد نظرتان را جستجو کنید.

بخش (Jobs)

بخش مشاغل لینکدین

برای یافتن مشاغل ثبت شده در لینکدین، کافیست به بخش «مشاغل» وارد شوید. روی گزینه (Jobs) کلیک کنید. صفحه‌ای جدید گشوده می‌شود. در این صفحه می‌توانید با نوشتن عبارت شغل یا محلی که می‌خواهید در آن مشغول به کار شوید، به جستجو بپردازید. معیارهای دیگری مانند تعیین نوع شرکت، تاریخ انتشار آگهی شغلی و… نیز وجود دارند که جستجوی شما را دقیق‌تر می‌کنند.

مشاغل یافت شده در بخش جستجو

اگر در موتورهای لینکدین چیزی یافت شود در قالب یک لیست در سمت چپ صفحه نمایش داده می‌شود و جزییات هر شغل شامل تمام وقت، پاره وقت یا دورکار بودن، ابعاد شرکت ثبت کننده آگهی، تعداد کاربران مشترک شما و شرکت ثبت کننده آگهی، سابقه شرکت، شرح شغل و… نیز در سمت راست نمایش داده خواهد شد. می‌توانید هر شغل را با کلیک روی کلمه (Save) ذخیره کنید.

درخواست ثبت نام برای شغل

پس از آنکه نتایج جستجو نمایش داده شد. شما می‌توانید برای هر شغل ثبت نام کنید. این ثبت نام به دو صورت انجام می‌شود: یا ثبت کنندگان آگهی این امکان را به شما داده‌اند که درخواست را در لینکدین ثبت کنید یا اینکه لینکی در اختیار شماست تا به صفحه‌ای خارج از لینکدین منتقل شده و فرآیند ثبت درخواست را از آنجا پیگیری کنید.

ترفندهای استفاده حرفه‌ای‌تر از بخش «مشاغل»

قسمت‌های مختلف بخش مشاغل

در صفحه مشاغل لینکدین ابزارهای مختلفی وجود دارد که به شما در پیدا کردن شغل‌تان یاری می‌رسانند. این ابزارها را در این قسمت معرفی می‌کنیم:

My Jobs

در این قسمت شما می‌توانید مشاغلی که ذخیره کرده‌اید را مشاهده و ویرایش کنید.

Job Alerts

بخش یادآوری مشاغل یافت شده

در این قسمت شما مشاغلی که روی حالت یادآور قرار گرفته‌اند را مشاهده و ویرایش می‌کنید. برای قرار دادن یک شغل روی این حالت کافیس روی گزینه (Job Alert On) کلیک کنید.

Skill Assessent

ارزیابی مهارت‌ها

این بخش به شما امکان می‌دهد تا مهارت‌های خود را با پاسخگویی به برخی پرسش‌ها بسنجید. نتایج این سنجش در صفحه شما ثبت می‌گردند و امتیاز بالای 30 درصد به معنای دریافت نشان از شبکه لینکدین است که نوعی گواهی تایید مهارت نوشته شده در صفحه شماست.

Interview Preparations

سوالات متداول مصاحبه

در این قسمت شبکه لینکدین بانکی از سوالات متدوال طرح شده از سوی کارفرمایان را در اختیار شما قرار می‌دهد. این بانک به تفکیک مشاغل مختلف تهیه شده است و شما می‌توانید با تعیین نوع شغل مورد نظرتان، به سوالات پر تکرار آن شغل دسترسی پیدا کنید.

Resume Builder

طراحی و ویرایش رزومه

نمونه رزومه لینکدین

در این بخش شما می‌توانید رزومه خود را از رایانه خود بارگزاری و ویرایش کنید. همچنین می‌توانید پروفایل لینکدین خود را به این بخش انتقال داده و ویرایش کنید. لینکدین به شما امکان می‌دهد تا بر اساس شغل درخواستی، کلمات کلیدی به کار رفته در پروفایلتان را بررسی و کمبو‌د‌های آن را جبران کنید. یکی از نقاط قوت این بخش این است که شما می‌توانید تا چهار ویرایش متفاوت از پروفایل خود برای چهار حوزه شغلی تهیه کنید.

لینکدین پریمیوم

توجه کنید که در این بخش ویرایش‌ها و تغییرات روی پروفایل شما اعمال نمی‌شوند. در واقع شما در اینجا در حال طراحی ویراستی خاص از پروفایلتان برای تصدی یک شغل خاص هستید.

مزایای پیدا کردن کار در لینکدین

از آنجایی که لینکدین بزرگترین شبکه اجتماعی مختص شاغلان، صاحبان کسب و کار، دانشجویان و سایر گروه‌های حرفه‌ای است، یکی از بهترین محیط‌ها برای پیدا کردن شغل است. لینکدین این امکان را به شما می‌دهد تا سوابق شغلی، تحصیلات، مهارت‌ها، فعالیت‌ها، ابداعات و اختراعات و سایر تجربیات حرفه‌ای خود را در قالب پروفایل به حساب کاربری خود اضافه کنید.

چطور از لینکدین استفاده کنیم

از این طریق این فرصت در اختیار شما قرار می‌گیرد تا به جستجوی شغل مورد نظر خود پرداخته یا خود را در معرض دید کارفرمایانی قرار دهید که به دنبال افراد مناسب برای استخدام می‌گردند.

لینکدین استخدام

شبکه لینکدین با در اختیار گذاشتن یک رزومه آنلاین برای هر فرد، در کنار محیطی تعاملی برای حضور میلیون‌ها کارفرما و کارجو، شرایط مناسب برای رفع نیاز هر دو گروه را فراهم می‌کند.

لینکدین چیست

حتی اگر درحال حاضر نیازی به شغل ندارید، داشتن یک حساب کاربری فعال و پروفایل حرفه‌ای، کار شما را بری آینده راحت می‌کند. چه بسا کارفرمایانی که به دنبال فردی برای استخدام کردن می‌گردند، در جستجوهای خود به پروفایل شما برخورده و یک پیشنهاد شغلی مناسب به شما ارائه کنند. پیشنهادی که نتوانید به سادگی از آن بگذرید.

چالش‌ها و محدودیت‌های کابران ایرانی

در کنار مزایا و فرصت‌هایی که لینکدین در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، محدودیت‌ها و چالش‌هایی پیش روی کاربران ایرانی این شبکه اجتماعی وجود دارد. این محدودیت‌ها دو دسته‌اند: دسته اول چالش‌های فرهنگی و دسته دوم محدودیت‌های تکنیکی.

چالش‌های فرهنگی

نمونه‌ای از اگهی مشاغل در قسمت پست‌های لینکدین
نمونه‌ای از اگهی مشاغل در قسمت پست‌های لینکدین

چطور از طریق لینکدین کار پیدا کنیم؟‌

هرچند در سال‌های اخیر استفاده از این شبکه بین کاربران ایرانی رواج یافته اما هنوز به علت عدم آشنایی با ابزارهای لینکدین، فرهنگ و شیوه صحیح استفاده از ابزارهای آن در بین کارفرمایان، شرکت‌ها و کاربران ایرانی جا نیافتاده است. برای مثال نتیجه جستجوی مشاغل در کشور ایران در تیرماه ۱۴۰۰ فقط دو آگهی شغلی را نشان می‌دهد که هردو نیز متعلق به شرکت‌ها و نهادهای بین المللی است. بسیاری از شرکت‌ها و کارفرمایان ایرانی اگهی‌های شغلی خود را در قالب پست‌های عمومی در بخش (Home) لینکدین منتشر می‌کنند.

لینکدین فارسی

در حالیکه می‌توانند شغل مورد نیاز خود را در بخش (Post a Free Job) در بخش مشاغل منتشر کنند. از این رو کاربران جویای کار ایرانی بهتر است به جای تمرکز روی استفاده از بخش مشاغل، بیشتر روی ارتباط برقرار کردن با افراد، یافتن صحفات شرکت‌های مورد نظر خود و دنبال کردن پست‌هایشان و به طور کلی گسترش شبکه ارتباطی خود در لینکدین تمرکز کنند.

ساختن رزومه در لینکدین

به عنوان یک تجربه شخصی خود من به عنوان نویسنده این یادداشت، شغل مترجمی و نویسندگی در وبسایت چطور را از طریق پستی که مدیران این وبسایت در شبکه منتشر کرده بودند یافتم.

محدویت‌های تکنیکی

متاسفانه به علت تحریم‌ها، برخی از ویژگی‌ها و ابزارهای لینکدین از دسترس کاربران ایرانی خارج شده است. برای مثال امکان استفاده از بخش (Salary) در قسمت مشاغل وجود ندارد.

لینکدین چیه

همچنین برخی از ویژگی‌های لینکدین صرفا در اختیار کاربرانی قرار می‌گیرد که با پرداخت پول، حساب کاربری ویژه را خریداری کرده باشند. در حال حاضر چنین امکانی برای کاربران ایرانی فراهم نیست.

سخن پایانی

آیا تجربه پیدا کردن کار از طریق لینکدین را دارید؟ چه پیشنهادی برای کاربرانی دارید که از طریق این شبکه قصد پیدا کردن شغل دارند؟ چه چالش‌ها و محدودیت‌های دیگری را می‌شناسید که در فضای لینکدین ایرانی وجود دارد؟

استخدام از طریق لینکدین

نظرات خود را با مجله اینترنتی ماهتوتا به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید » کتاب‌های مورد علاقه ثروتمندان


منابع » blog.linkedinthemusepathriseLinkedI
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا