25 درس موفقیت از مایکل جردن که زندگی‌تان را دگرگون می‌کند

25درس موفقیت «مایکل جردن»، مشهورترین بسکتبالیست جهان، صاحب اصلی و رئیس تیم بسکتبال «شارلوت هورنتس» است. او در زندگی حرفه‌ای خود مدال‌ها و مقام‌های بسیاری کسب کرده است. جردن در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان اولین بازیکن میلیاردر اتحادیه ملی بسکتبال و دومین آفریقایی ـ آمریکایی ثروتمند جهان شناخته شد. مایکل جردن فراتر از یک قهرمان ورزشی است. لازمه تبدیل‌شدن به اسطوره‌، فتح قله‌های موفقیت و ماندن در این موقعیت، داشتن مجموعه‌ وسیعی از مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی و نیز ذهنیتی صحیح است،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

مایکل جردن الگویی است که نسل‌های متفاوت را تحت‌تأثیر قرار داده است. او دلیل اصلی عشق و علاقه‌ بسیاری از طرف‌داران بسکتبال به این ورزش است. مایکل جردن کسی است که قدرت درونی خود را تمام‌وکمال در مسیر موفقیت به کار بسته است. او مثال بارزی از فردی موفق، اهل عمل و بلندپرواز است. در منش و رفتار حرفه‌ای مایکل جردن رموز بسیاری برای موفقیت در زندگی نهفته است. در این مقاله درس‌های ارزشمند موفقیت از مایکل جردن گردآوری شده‌اند. مطالعه این درس‌های ارزشمند برای کسانی که جویای موفقیت‌اند، خالی از لطف نخواهد بود.

شکست را بپذیر

شکست - درس‌های موفقیت از مایکل جردن

من قدرت پذیرش شکست را دارم. هرکسی ممکن است شکست بخورد.

مایکل جردن بارها شکست خورد؛ اما هرگز تسلیم نشد. او تصمیم گرفت شکست را بپذیرد، از آن درس بگیرد و بار بعد بهترین عملکرد خود را ارائه کند. افراد موفق مثل ققنوس از خاکستر خود متولد می‌شوند. آنها خوب می‌دانند که شکست‌ها‌ تجربه‌های ارزشمندی در زندگی‌اند. اشتباه‌های ما درنهایت راه درست را به ما نشان خواهند داد.


حتما بخوانید » مردها چرا خیانت می‌کنند؟15علت خیانت،که هر زنی باید بداند


۲. فرصتی دوباره به خودت بده

نمی‌توانم دست روی دست گذاشتن و تلاش‌نکردن را بپذیرم.

شکست و زمین‌خوردن در مسیر موفقیت طبیعی است؛ اما اگر دوباره و دوباره برای رسیدن به هدف خود تلاش نکنید، به هیچ جا نخواهید رسید. تلاش بی‌وقفه و پشتکار مایکل جردن او را به بزرگ‌ترین بسکتبالیست تاریخ تبدیل کرده است. بسیاری از افراد بعد از چند بار شکست همه‌چیز را رها می‌کنند، دست از تلاش می‌کشند و هرگز به موفقیت نمی‌رسند. مایکل جردن می‌گوید: «اگر یک بار تسلیم شوی، تسلیم‌شدن به عادتی برای تو تبدیل می‌شود.»

۳. مسئولیت‌پذیر و متعهد باش

بسکتبال برای من مثل همسر است. من به بسکتبال تعهد دارم و در قبال این بازی احساس مسئولیت می‌کنم. این تعهد احساس آرامش و رضایت را در من زنده می‌کند.

برای موفق‌شدن باید متعهد و مسئولیت پذیر باشید. آیا به وظایف خود پایبند هستید؟ آیا کارهای سختی را که برای موفقیت شما ضروری‌اند، با ایمان و تعهد انجام می‌دهید؟ برای رسیدن به موفقیت باید به هدف خود پایبند باشید و از دل‌وجان مایه بگذارید.

۴. ارزش کار تیمی را فراموش نکن

کار تیمی - درس‌های موفقیت از مایکل جردن

اگر استعداد داشته باشی، برنده می‌شوی؛ اما اگر اهل کار تیمی و باهوش باشی، قهرمان خواهی شد.

مایکل جردن بزرگ‌ترین بسکتبالیست تاریخ است؛ اما او به‌تنهایی و بدون همکاری اعضای تیمش نمی‌توانست شش قهرمانی را از آن خود کند. «اسکاتی پیپن»، «دنیس رادمن»، «تونی کوکوچ» و سایر هم‌تیمی‌های جردن نقش پررنگی در موفقیت‌ها و قهرمانی‌های پی‌درپی او داشته‌اند. علاوه‌براین جردن زیرنظر «فیل جکسون»، یکی از بهترین مربی‌های اتحادیه ملی بسکتبال (NBA)، بازی می‌کرد.


حتما بخوانید » تسلط کامل بر کمال گرایی شغلی با ۴ استراتژی ثمربخش و عملی


سخت‌کوش‌تر و باهوش‌تر از رقبا عمل کن

مایکل همواره برای بهترین‌بودن عطش داشت. او از همان سال‌های اول فعالیتش می‌دانست که صرفا با داشتن استعداد به جایی نخواهد رسید. او برای عبور از این مسیر و پشت سر گذاشتن موانع، می‌بایست مهارت‌ و استراتژی را نیز به استعداد خود اضافه می‌کرد. مایکل جردن می‌گوید: «من همواره باور دارم که اگر تمام تلاشت را بکنی، نتیجه خواهی گرفت.»

با خودتان روراست باشید. تمام نقاط ضعف و قوت خود را به‌عنوان یک فرد و به‌عنوان یک رهبر شناسایی کنید.‌ نقاط ضعف و قوت رقیبانتان را هم بشناسید و تحلیل کنید. حالا می‌توانید توانایی‌های بی‌نظیرتان را مثل سلاحی مرگ‌بار به‌سمت رقبای خود نشانه بروید و آنها را تسلیم خود کنید.


حتما بخوانید » روانشناسی ایموجی‌ها و تأثیر آنها در ارتباطات انسان


 دست‌به‌کار شو

قدم اول - درس‌های موفقیت از مایکل جردن

بعضی افراد می‌خواهند موفق شوند و بعضی افراد آرزو می‌کنند که موفق شوند؛ اما عده‌ای به آنچه می‌خواهند و آرزو دارند، جامه عمل می‌پوشانند.

تا زمانی که قدم برندارید، به مقصد نخواهید رسید. برخی افراد ساعت‌های طولانی غرق در فکر و به‌دنبال پیداکردن بهترین ایده ممکن هستند، برای آن برنامه ریزی می‌کنند، همه جوانب را می‌سنجند و برای مقابله با‌ هر اتفاقی نقشه‌ای می‌کشند. عده‌ای در رؤیا به سر می‌برند و اهل عمل نیستند؛ اما این واقعیتی ساده است که تا وقتی کاری نکنید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد و برای دست‌به‌کارشدن هیچ زمانی بهتر از همین امروز نیست. هر قدمی که برای رسیدن به هدف برمی‌دارید، مقدمه قدم بعدی است. اگر زود وارد عمل شوید و ثبات قدم داشته باشید، دیر یا زود موفق خواهید شد.

 هر روز تمرین کن

من هر روز هدفی کوتاه‌مدت تعیین می‌کنم؛ هدفی منطقی، شدنی و واقع‌بینانه که می‌دانم با تلاش و پشتکار می‌توانم به آن برسم. من قدم‌به‌قدم به آنچه می‌خواهم، دست می‌یابم.

داشتن استعداد در یک زمینه به‌خودی‌خود برای موفق‌شدن کافی نیست. شما هم مثل بسیاری از افراد استعداد و توانایی موفقیت در زمینه‌های مختلف را دارید؛ اما اگر می‌خواهید بدرخشید و به ستاره‌ای تبدیل شوید، باید تمام قدرت خود را وارد بازی کنید، باید در زمینه‌ای مشخص مهارت کسب کنید و در آن زمینه بهترین باشید. بسکتبال ورزش موردعلاقه مایکل جردن بود. اگر او هر روز و مدام، حتی روزهایی که کسی از او انتظار نداشت، تمرین نمی‌کرد و دست از تلاش می‌کشید، هرگز برنده نمی‌شد.

برای اینکه در زمینه‌ موردعلاقه‌تان نفر اول شوید، سخت کوشی و ثابت‌قدمی کافی نیست، تلاش روزانه و تعهد به هدف شرط اصلی تبدیل‌شدن به ستاره است. تمرین روزانه به‌مرور به عادتی خوب تبدیل می‌شود. جدا از اینکه نتیجه نهایی چه باشد، خودِ این تعهد احساس رضایت، موفقیت و کمال را در شما ایجاد می‌کند. مایکل جردن می‌گوید: «تنها درصورتی‌که تلاش کنید، به هدف می‌رسید. به‌دنبال راه میان‌بر نباشید؛ چون زندگی میان‌بر ندارد.»


حتما بخوانید » شخصیت‌مان را چگونه تغییر دهیم؟10 روش جالب و مفید


 از مسیر لذت ببر

لذت بردن از زندگی - درس‌های موفقیت از مایکل جردن

حتی روزی که پیر شوم و قدرت بازی نداشته باشم، چیزی از عشقم به بازی کم نخواهد شد.

25درس موفقیت از مایکل جردن که زندگی‌تان را دگرگون می‌کند

از هر لحظه زندگی لذت ببرید. باید از کاری که می‌خواهید انجام دهید، لذت ببرید. این دقیقا همان احساسی است که مایکل جردن در طول هر مسابقه داشت. برای موفق‌شدن باید عشق و اشتیاق داشته باشید. تنها درصورتی موفق می‌شوید که به‌دنبال عشق و علاقه خود بروید. اگر بخواهید کاری انجام دهید که از آن لذت نمی‌برید، انتظار موفقیت انتظاری بیهوده است. وقتی از ثانیه‌به‌ثانیه تلاش خود لذت می‌برید، مسیر رسیدن به هدف شیرین‌تر و آسان‌تر می‌شود؛ پس به‌دنبال علایق خود بروید، در آنها مهارت کسب کنید و به زندگی خود معنا ببخشید.

تیمی خوب بساز

مهم نیست که چقدر باهوش‌ و بااستعدادید، قرارگرفتن در کنار افراد اشتباه ممکن است شما را تا مرز سقوط بکشاند. افرادی را دور خودتان جمع کنید که عشق و استعداد دارند و حاضرند منافع شخصی را فدای منافع تیمی و اهداف بزرگ‌تر کنند. حضور در تیمی خوب که در مسیر صحیح حرکت می‌کند، نقش مهمی در کشف استعداد ها و افزایش انگیزه شما دارد.

به انتظارات دیگران کمتر بها بده

اگر دائم به‌دنبال برآورده‌کردن انتظارات دیگران باشید، به‌ویژه انتظاراتی که با مسیر موفقیت شما همخوانی ندارند، از مقصد موردنظرتان فاصله خواهید گرفت.

یکی از درس‌های مهم موفقیت از مایکل جردن، چگونگی برخورد با انتظارات و توقعات دیگران است. در مسیر موفقیت همواره با انتظارات دیگران از خودتان مواجه خواهید شد. اگر بخواهید تک‌تک این انتظارات را برآورده کنید، راه به جایی نمی‌برید و پیشرفت نمی‌کنید. دراین‌باره کاملا صاحب‌اختیارید و دیگران نمی‌توانند چیزی را به شما تحمیل کنند. برای انتظارات دیگران و نگاهشان به مسائل بیش از آنچه لازم است، وقت و انرژی صرف نکنید. روی هدف و مسیر اصلی خود متمرکز شوید و کاری را انجام دهید که فکر می‌کنید صحیح است.


حتما بخوانید » دردهای اجتماعی و 10 نکته مهم در این باره


 ازخودگذشتگی کن

فیل جکسون، مربی بسکتبال، می‌گوید: «مایکل جردن حتی یک بازی و تمرین را هم از دست نمی‌داد. او حتی زمانی که بیمار یا مصدوم بود، تمرین می‌کرد. او سر تمرین‌ها حاضر می‌شد و با جدیت تمرین می‌کرد. تماشای بازی و تمرین سرسختانه مایکل جردن برای هرکسی انگیزه‌بخش و امیدوارکننده بود.»

رسیدن به موهبت موفقیت و چشیدن شیرینی آن، هزینه دارد. زمان، انرژی و تمرکز همان بهایی است که باید برای رسیدن به موفقیت بپردازید. هرقدر پول بدهید، همان قدر آش می‌خورید. برای برنده‌شدن و رسیدن به بلندترین قله‌های زندگی باید از جان مایه بگذارید.

فروتن باش

کسانی خواهند آمد که تواناتر از من باشند.

مایکل جردن نفر اول بسکتبال جهان این را می‌گوید. حتی او که تک‌ستاره بسکتبال است، معتقد است بالاخره فردی تواناتر از او در عرصه بسکتبال ظهور خواهد کرد. هرگز فکر نکنید کسی بهتر از شما وجود ندارد. با خود نگویید که من بهترینم. این درس از مایکل جردن را آویزه گوشتان کنید. فروتنی صفتی پسندیده و باارزش است.

 روی هدفت متمرکز بمان

تمرکز بر هدف - درس‌های موفقیت از مایکل جردن

هر بازی فرازونشیب‌های خود را دارد؛ اما هرگز نباید حواستان از هدف اصلی پرت شود. اجازه ندهید کم‌کاری و دست‌کشیدن از تلاش باعث شکست شما شود.

عوامل مزاحم در زندگی همه ما وجود دارند. مایکل جردن هم تافته جدابافته نیست. او نیز با شکست، نظرات منفی دیگران، مشکلات شخصی و مشکلات اعضای تیم، تحلیل رسانه‌ها درباره خودش، دردسرهای شهرت و بسیاری از مشکلات و عوامل مزاحم دیگر روبه‌رو بود؛ اما هرگز از تمرکز روی هدف و آنچه می‌خواست، دست نکشید. او رؤیای خود را رها نکرد، به اعتقادات خود پایبند ماند و هرگز به عوامل بیرونی اجازه نداد که ذهن و قلب او را از تمرکز بر هدف اصلی دور کنند. او می‌گوید: «اجازه ندهید که با حرف‌های بیهوده شما را منحرف کنند. همان کاری را انجام دهید که به آن ایمان دارید.»

خودت را باور کن

مادرم ریشه و اساس من است. او بذری در وجود من کاشته که تمام زندگی من بر آن بنا شده است. او به من یاد داده است که قدرت رسیدن در ذهن من جوانه می‌زند.

مایکل جردن به‌خوبی رقبای خود و قهرمانان پیش از خود را می‌شناخت و از توانایی‌های آنها آگاه بود. او خیلی قبل‌تر از آنکه موفق شود، باور داشت روزی قهرمان زمان خود خواهد شد. او می‌گوید: «برای اینکه کارهای بزرگ را انجام دهید، باید باور کنید که از پس انجام‌دادن آن کارها برمی‌آیید.» ایمان قلبی و خودباوری چنان قدرتی به او ‌بخشید که هیچ‌کس حتی دشمنانش نتوانستند او را از تلاش برای رسیدن بازدارند. برای اینکه بهترین باشید، خودتان را در موقعیتی که می‌خواهید به آن برسید، تصور کنید. مثل دوران کودکی، خودتان را در شیرین‌ترین رؤیایتان تصور کنید. باور کنید این قدرت را دارید که به رؤیایتان رنگ واقعیت ببخشید.

ترس را کنار بگذار

رها شدن از ترس - درس‌های موفقیت از مایکل جردن

عوامل بازدارنده‌ای مثل ترس معمولا وهم و خیالی بیش نیستند.

مایکل جردن قبل از رقبای خود به این واقعیت پی برد که ترس فقط یک خیال است. این باور، به او آزادی داد تا بیشتر تلاش کند و بی‌پروا رؤیاهای بزرگ‌تری در سر بپروراند. او می‌گوید: «من می‌دانم که ترس مانع بزرگی برای بسیاری از افراد است؛ اما برای من توهمی بیش نیست. شکست همواره مرا به تلاش بیشتر تشویق می‌کند.»

ترس از شکست یکی از موانع اصلی در مسیر موفقیت است. اگر از این ترس فلج‌کننده رها نشوید، پیشرفت نخواهید کرد. باید درک کنید که تنها موانع مسیر آنهایی هستند که در ذهن خودتان می‌سازید و باور می‌کنید. برخی افراد چنان از کاه کوه می‌سازند که حرکت و ادامه مسیر برایشان غیرممکن می‌شود. از انجام‌دادن کاری که به آن عشق می‌ورزید، نترسید. مهم نیست که چند بار شکست می‌خورید.


حتما بخوانید » 40کودک خارق العاده ای که جهان را دگرگون کردند


هرگز دیر نیست

پدرم همیشه می‌گفت هرگز برای رسیدن به چیزی که می‌خواهی، دیر نیست. بدون اقدام و تلاش، قدرت خود را درک نخواهی کرد.

مهم نیست که چقدر از عمرتان گذشته است. مهم نیست که تا امروز چه کرده‌اید. مهم نیست کاری که قصد انجام‌دادنش را دارید، چقدر دشوار است. ماهی را هروقت از آب بگیرید، تازه است. هرگز برای شروع و رسیدن دیر نیست.

 یادگیری، موهبت است

یادگیری موهبت است؛ حتی زمانی که رنج، معلم شما باشد.

 اساس کار را درست کن

اگر هر روز ساعت‌ها پرتاب توپ را تمرین کنید اما روش پرتاب شما اشتباه باشد، درنهایت چیزی جز استاد پرتاب غلط نخواهید شد. پس اصول را به‌درستی یاد بگیرید تا عملکرد شما بهبود پیدا کند.

 منزوی نباش

برای رسیدن به موفقیت خودخواه باشید، وگرنه به آن نمی‌رسید؛ ولی بعد از رسیدن به موفقیت خودخواهی را کنار بگذارید، با دیگران معاشرت کنید و منزوی نباشید.


حتما بخوانید »27نکته‌ انگیزه‌بخش کارآفرینان موفق در مسیر موفقیت


سخن پایانی

تمام این درس‌ها میراث مایکل جردن برای ما و آیندگان هستند. می‌توانید این درس‌ها را در زندگی خود به کار بگیرید. هیچ موفقیتی در زندگی محال نیست. غیرممکن، غیرممکن است. کافی است چیزی را بخواهید و هر روز و هر روز برای رسیدن به آن تلاش کنید.

ارسال شده در ۱۸ تیر ۱۳۹۹
 • اشتراک گذاری :
 • 56

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب