موفقیت در مصاحبه تحصیلی 16 توصیه کاربردی

مهمترین نکات برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی چه نکاتی هستنند؟ چطور در مصاحبه تحصیلی موفق شویم؟ بهترین ترفندها برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی کدام ترفندها میباشند؟ در لیست 16 توصیه کاربردی برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی کدام توصیه ها قرار دارند؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

شاید مجبور شوید برای ادامه تحصیل و ورود به رشته‌ای خاص یا پذیرفته‌شدن در مؤسسه‌ای پژوهشی در مصاحبه شرکت کنید. این مصاحبه‌ها تا حدی مثل مصاحبه‌های کاری هستند، پس لازم است خودتان را آماده کنید. معمولا روند مصاحبه از پیش تعیین شده است، اما ممکن است مصاحبه‌کنندگان برای سنجش توانایی یا واکنش شما برنامه‌ای غافل‌گیرکننده ریخته باشند.در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا نکات و پیشنهاداتی را می‌گوییم که شانس قبولی شما افزایش می‌دهند.

حتما بخوانید » افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه استخدامی با 16 روش علمی

در ادامه 16 توصیه کاربردی برای افزایش شانس موفقیت در مصاحبه تحصیلی را بخوانید.

حواستان به زمان و برنامه مصاحبه باشد

مصاحبه تحصیلی

مصاحبه تحصیلی

بیشتر دانشگاه‌ها به‌دلیل برنامه کاری سنگینشان فرصت کافی ندارند که زمان مصاحبه را تغییر بدهند، بنابراین باید خودتان را برای زمان اعلام‌شده آماده کنید. حتی اگر زمان مصاحبه تغییر کند، این موضوع را زودتر به شما اطلاع می‌دهند. پس حواستان را جمع کنید که به‌خاطر سهل‌انگاری مصاحبه را از دست ندهید.

اگر برای شرکت در مصاحبه لازم است به شهر یا کشور دیگری بروید، حتما برای رفت‌وبرگشت و اقامت خود برنامه‌ریزی کنید.

حتما بخوانید » آرامش ذهنی

برای مصاحبه آنلاین آماده باشید

در سال‌های اخیر و با توجه به شیوع ویروس کرونا، بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی مصاحبه‌های خود را مجازی برگزار می‌کنند. شرکت‌کردن در جلسه مجازی آمادگی‌های خاص خودش را می‌طلبد، از جمله:

 • دسترسی به اینترنت پرسرعت؛
 • پوشیدن لباس مناسب؛
 • انتخاب محیطی آرام؛
 • آماده‌کردن لپ‌تاپ.

حتما بخوانید » شستشوی مغزی برای رسیدن به موفقیت و اهداف 2022

مکان دقیق مصاحبه را از قبل شناسایی کنید

گاهی دانشگاه‌ها مصاحبه را در اتاق‌ها یا سالن‌های مختلفی انجام می‌دهند. محیط دانشگاه نیز اغلب بزرگ است، پس از قبل سری به محل مصاحبه بزنید. این آشنایی با محیط استرس شما در روز مصاحبه را نیز کاهش می‌دهد.

به این فکر کنید که چرا این رشته یا موقعیت آموزشی خاص را می‌خواهید

به‌احتمال زیاد یکی از پرسش‌ها درباره مسیری است که پیموده‌اید و انتخابی که می‌خواهید انجام دهید. دلایل خود را روی کاغذ بنویسید و سعی کنید پاسخ‌هایتان صادقانه و شفاف باشند.

حتما بخوانید » آرامش ذهن

درباره مصاحبه‌کنندگان اطلاعات کسب کنید

معمولا نام مصاحبه‌کنندگان در دعوت‌نامه قید شده است یا از تجربیات مصاحبه‌شوندگان قبلی می‌شود پی برد چه کسانی روز مصاحبه مقابل شما خواهند نشست. به‌احتمال زیاد تعدادی از آنها استادان همان رشته‌ مدنظر شما هستند، پس خوب است مقالات و کتاب‌هایشان را پیش از مصاحبه مرور کنید و با نگرش‌ آنها آشنا شوید. این آشنایی شما را برای تعامل بهتر با ایشان حین مصاحبه‌ آماده می‌کند.

حتما بخوانید » قانون درخت دانش به جای حفظ کردن طوطی وار 2022

درباره دانشگاه و رشته مدنظر تحقیق کنید

حتما پیش از شرکت در مصاحبه، درباره دانشگاه، تاریخچه‌اش، افتخاراتش و نیز رشته‌ تحصیلی مدنظر خود تحقیق کنید. از جدیدترین رویدادها و تحولات رشته مدنظر خود شناخت کافی کسب کنید.

علاوه بر دانشگاه، درباره دانشکده نیز تحقیق کنید مثلا اعضای هیئت‌علمی چند نفرند و دانشگاه چه دستاوردهای مهمی داشته است. همه اینها به مصاحبه‌کنندگان نشان می‌دهد که شما واقعا دوست دارید به‌ آن مجموعه بپیوندید.

حتما بخوانید » مهارت توجه به جزئیات چیست؟ افراد جزئی‌گرا چه ویژگی‌هایی دارند؟ 2022

پرسش‌های خود را آماده کنید

مصاحبه گفت‌وگوست، نه جلسه پرسش و پاسخ یک‌طرفه. پیش از مصاحبه، پرسش‌های خود را آماده کنید و از فرصتی که در اختیار شما قرار داده می‌شود برای طرح پرسش‌هایتان بهره بگیرید.

بهتر است پرسش‌هایی را مطرح کنید که پاسخشان در سایت دانشگاه یا دانشکده نباشد. مثلا می‌توانید درباره توصیه‌های خاص استادان برای موفقیت در این رشته بپرسید یا درباره چیزهایی که از دانشجویان این رشته انتظار می‌رود.

این پرسش‌ها باید طوری باشند که اشتیاق شما به این رشته را نشان بدهند.

حتما بخوانید » نویسندگی ؛ 11 کتاب برای بهتر نوشتن و غلبه بر موانع ذهنی

آماده مصاحبه‌های گروهی باشید

برخی مصاحبه‌های تحصیلی گروهی انجام می‌شوند

در برخی رشته‌های دانشگاهی مصاحبه‌شوندگان گروهی مصاحبه می‌شوند تا از این طریق مهارت‌هایشان ارزیابی شود. در این مواقع سعی کنید تا حد امکان در بحث و گفت‌وگو شرکت کنید.

حتما بخوانید » یادگیری گرامر انگلیسی با 11 اپلیکیشن برتر

به رزومه خود مسلط باشید

رزومه‌تان شما را به این مرحله رسانده است. مصاحبه‌کنندگان حتما پرسش‌هایی درباره محتوای رزومه‌تان می‌کنند و شما باید آماده باشید توضیحات لازم را بدهید. پس حتما رزومه خود را مرور کنید و به عناوین و بخش‌های مختلفش مسلط باشید.

حتما بخوانید » کتاب برای موفقیت

مصاحبه را شبیه‌سازی کنید

با کمک دوستان یا مشاورتان مصاحبه را شبیه‌سازی کنید. این کار آمادگی شما را برای شرکت در مصاحبه بیشتر می‌کند و خطاهای زبان بدن را کاهش می‌دهد.

حتما بخوانید » سبک زندگی در آینده ؛ زندگی در آینده چگونه خواهد بود؟ 2022

لباس مناسب بپوشید

مصاحبه‌های دانشگاهی به‌اندازه مصاحبه‌های کاری رسمی نیستند، اما همچنان لازم است لباسی مناسب برای شرکت در مصاحبه به تن داشته باشید. اینکه چه لباسی مناسب است به عواملی مانند رشته و جو دانشگاه بستگی دارد. مثلا پوشیدن کت‌شلوار برای شرکت در مصاحبه رشته‌ای هنری شاید بیش‌ازحد رسمی به نظر برسد در حالی که برای رشته‌های بازرگانی ضروری است.

حتما بخوانید » 11 دوره‌ آموزشی رایگان آنلاین برتر سایت Udemy

ابزار لازم را همراه داشته باشید

مصاحبه تحصیلی

مصاحبه تحصیلی

برای شرکت در مصاحبه‌ رشته‌های دانشگاهی مختلف، باید ابزار و وسایل متفاوتی را همراه داشته باشید. مثلا اگر متقاضی رشته موسیقی هستید، سازتان را فراموش نکنید. آنهایی که متقاضی پذیرش در رشته‌هایی مانند معماری یا طراحی هستند نیز باید برخی از نمونه‌کارهای خود را همراه داشته باشند تا در صورت نیاز به مصاحبه‌کنندگان ارائه کنند.

حتما بخوانید » پولدار شدن

البته صرفا همراه‌داشتن این ابزار کافی نیست. باید از قبل تمرین کنید و آماده باشید درباره‌شان توضیح بدهید یا از آن وسایل استفاده کنید. حواستان به زمان باشد و تمام تلاشتان را بکنید که ارائه شما بیش از زمان مصاحبه نباشد.

به یاد داشته باشید که چه بخواهید سازی بنوازید و چه مدلی از طرحتان را ارائه کنید باید بهترین کارتان باشد، چیزی که توانایی‌های منحصربه‌فرد شما را به نمایش بگذارد.

حتما بخوانید » انگیزه ورزش ؛ چطور برای شروع و ادامه ورزش انگیزه داشته باشیم؟ 2022

مهارت‌های خود را با نیازها هماهنگ کنید

سعی کنید مهارت‌هایی را به نمایش بگذارید که دانشگاه یا مؤسسه پژوهشی به آنها نیاز دارد. این‌طوری مصاحبه‌کنندگان می‌فهمند که شما به درد این رشته می‌خورید. اگر برای شغل تدریس درخواست داده‌اید، روی سوابق تدریستان و اگر برای ورود به مؤسسه‌ای پژوهشی درخواست داده‌اید، روی سوابق پژوهشی و مقالات و پروژه‌های علمی‌تان تأکید کنید.

حتما بخوانید » کیفیت زندگی خود را با این 11 عادت روزانه برای همیشه بهبود بخشید

از شبکه دوستان و همکارانتان کمک بگیرید

وقتی برای مصاحبه دعوت شدید، خبرش را پیش خودتان نگه ندارید. این احتمال وجود دارد که هم‌دانشگاهی، همکار یا هم‌کلاسی شما یکی از مصاحبه‌شوندگان را بشناسد یا درباره آن دانشکده یا مؤسسه اطلاعاتی ارزشمند داشته باشد.

حتما بخوانید » سلامت ذهن

شب قبل از مصاحبه خوب بخوابید

این توصیه‌ نه فقط برای شرکت در مصاحبه تحصیلی، بلکه برای تمام جلسات مهم است. مثل شب‌های امتحان رفتار نکنید که تا پاسی از شب مشغول درس‌خواندن و جمع‌آوری اطلاعات بودید.

سوالات مصاحبه تحصیلی

حتما بخوانید » مینیمالیسم و سبک زندگی مینیمالیستی چیست؟ 2022

چند نمونه از پرسش‌های مصاحبه تحصیلی

مصاحبه تحصیلی

مصاحبه تحصیلی مصاحبه تحصیلی مصاحبه تحصیلی مصاحبه تحصیلی مصاحبه تحصیلی مصاحبه تحصیلی مصاحبه تحصیلی مصاحبه تحصیلی مصاحبه تحصیلی مصاحبه تحصیلی

وقتی بدانید که قرار است با چه پرسش‌هایی روبه‌رو بشوید، استرس کمتر و عملکرد بهتری خواهید داشت. اینها چند نمونه از پرسش‌های پرتکرار در مصاحبه‌های تحصیلی هستند:

 • چرا می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید؟
 • چرا این دانشگاه را انتخاب کردید؟
 • چگونه خودتان را توصیف/معرفی می‌کنید؟
 • علایق اصلی شما چیست؟
 • نقاط قوت و ضعف شما چیست؟
 • از کدام دستاورد خود احساس افتخار می‌کنید؟
 • برنامه شغلی شما چیست؟ آینده شغلی خودتان را چطور می‌بینید؟
 • چرا ما باید این موقعیت/فرصت را به شما بدهیم؟

حتما بخوانید » پاکسازی ذهن

علاوه بر این پرسش‌های کلی، حتما پرسش‌هایی تخصصی درباره رشته تحصیلی مدنظرتان هم پرسیده خواهد شد. مثلا اگر متقاضی تدریس باشید، از شما خواسته خواهد شد مبحثی از رشته خود را تدریس کنید.

مصاحبه دانشگاه

حتما بخوانید » یادگیری در خواب ؛ از خیال تا واقعیت 2021

به یاد داشته باشید که اگر متوجه سؤالی نشدید، اشکالی ندارد بخواهید آن را تکرار کنند یا بیشتر توضیح بدهند.

حتما بخوانید » رازهای موفقیت 18 زن کارآفرین از عادات صبحگاهی تا طرز فکر آنها

سخن پایانی

شما چه تجربیاتی از شرکت در مصاحبه‌های تحصیلی دارید؟ لطفا تجربه‌ها و نظرات خود را با مجله اینترنتی ماهتوتا در بخش ارسال دیدگاه به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید » پرورش ذهن ؛ 17 تاکتیک علمی و موثر تقویت ذهن


منبع » career prospects
ارسال شده در ۲۹ آبان ۱۴۰۰
 • اشتراک گذاری :
 • 38

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب