نقد و داستان کامل فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)

 فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world) یک فیلم علمی،ماجراجویی و تخیلی محصول سال 2015 به کارگردانی کالین ترورو، نویسندگی کالین ترورو و درک کونولی و تهیه کنندگی فرانک مارشال و پاتریک کرولی است. این فیلم چهارمین قسمت از مجموعه فیلم های پارک ژوراسیک و اولین قسمت از سه گانه برنامه ریزی شده دنیای ژوراسیک است.

در این فیلم کریس پرت، برایس دالاس هاوارد، وینسنت دن آفریو، تای سیمپکینز، نیک رابینسون، عمر سی، بی دی ونگ و عرفان خان به ایفای نقش پرداخته اند.

درجه فیلم: PG-13
ژانر: ماجراجویی و علمی – تخیلی
زمان فیلم: 124 دقیقه
تاریخ اکران: 12 ژوئن 2015
استودیو: یونیورسال استودیوز

عناوین این مقاله عبارت است از:

 • خلاصه داستان فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)
 • داستان کامل فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)
 • نقد فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)
 • فروش فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)
 • دستاوردهای فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)

خلاصه داستان فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)

22 سال پس از وقایع پارک ژوراسیک، وقایع دنیای ژوراسیک در همان جزیره ی Isla Nublar واقع در آمریکای مرکزی که در نزدیکی ساحل اقیانوس آرام کاستاریکا است روی می دهد.

مجموعه ی تفریحی پارک ژوراسیک دوباره بازسازی شده و زمانی که یکی از دایناسور های تراریخته ی آن فرار می کند، هرج و مرج و قتل عام در آن اتفاق می افتد و ….

داستان کامل فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

دو برادر به نام های زاک میچل (نیک رابینسون) و گری میچل (تای سیمپکینز) به دنیای ژوراسیک می آیند تا از دایناسور ها بازدید کنند. عمه ی آن ها کلیر دارنینگ (برایس دالاس هاوارد) مدیر عملیات آنجاست و دستیار خود زارا (کتی مک گراث) را به عنوان راهنمای پسر ها منصوب می کند.

اما پسر ها از دست او فرار می کنند و به تنهایی به جستجو در دنیای ژوراسیک می پردازند.

در جای دیگر این جزیره، اوون گرادی (کریس پرت)، سرباز سابق نیروی دریایی و متخصص رفتار شناسی جانوری در حال بررسی چهار دایناسور ولاسیرپتر به نام های بلو، اکو، دلتا و چارلی بوده و در مورد هوش آن ها تحقیق می کند.

ویک هاسکینس (وینسنت دن آفریو)، رئیس عملیات InGen معتقد است که ولاسیرپتر ها را با توجه به توانایی هایی که دارند می توان به عنوان حیوانات نظامی استفاده کرد، ایده ای که اوون و دستیار وی بری (عمر سی) با آن مخالف هستند.

پیش از افتتاح پارک، کلیر و مالک پارک، سیمون ماسرانی (عرفان خان)، جدیدترین جاذبه پارک، ایندامینوس رکس که یک دایناسور تراریخته است و توسط دکتر هنری وو (بی دی ونگ) به وجود آمده را بررسی می کنند.

اوون به کلیر هشدار می دهد که ایندامینوس فاقد مهارت های اجتماعی است و این خیلی خطرناک است. وقتی ایندامینوس فرار می کند اوون و دو کارگر پارک وارد محوطه می شوند.

ایندامینوس که می تواند خود را استتار کند ناگهان ظاهر می شود. اوون زنده می ماند اما دو کارگر دیگر توسط این دایناسور بلعیده می شوند. اوون به ماسرانی توصیه می کند که ایندامینوس را بکشد اما او برای محافظت از سرمایه ی شرکت یک واحد تخصصی را اعزام می کند تا او را با سلاح های غیر کشنده بیهوش کرده و برگردانند.

پس از قتل عام فجیعی که رخ می دهد کلیر دستور تخلیه بخش شمالی جزیره را صادر می کند.

زاک و گری هنگام گشت و گذار با یک وسیله ی نقلیه در پارک وارد منطقه ای می شوند، ایندامینوس به آن ها حمله می کند و وسیله ی نقلیه را از بین می برد اما این دو موفق می شوند فرار کنند.

آن ها ویرانه های مرکز بازدید کنندگان پارک ژوراسیک اصلی را پیدا می کنند، جیپ وانگلر قدیمی را تعمیر کرده و به پارکینگ پارک می روند. در حالیکه کلیر و اوون به دنبال پسر ها هستند به سختی از دست ایندامینوس فرار می کنند.

ماسرانی و دو سرباز با هلیکوپتر ایندامینوس را شکار می کنند اما بالگرد آن ها به پتروسور ها برخورد کرده و سقوط می کند در نتیجه ماسرانی و افرادش کشته می شوند.

گری و زاک، اوون و کلیر را در یک پناهگاه پیدا می کنند چون افراد مسلح با استفاده از مواد آرامش بخش به پتروسور ها حمله کرده اند.

هاسکینس دستور می دهد تا همه به دنبال ایندامینوس بروند. اوون با ارتباط برقرار کردن با ولاسیرپتر ها باعث می شود که ایندامینوس پیدا شود.

او متوجه می شود که ایندامینوس دارای DNA ولاسیرپتر هاست. سرباز ها به ایندامینوس شلیک می کنند اما او فرار می کند. سرباز ها به ولاسیرپتر ها حمله می کنند و چارلی در این میان کشته می شود.

هاسکینس برای محافظت از تحقیقات وو و جنین های دایناسور ها، سعی دارد آن ها را از جزیره خارج کند. اوون، کلیر و پسر ها، هاسکینس را در آزمایشگاه می بینند که سعی می کند جنین های بیشتری را با خودش ببرد اما دلتا از راه می رسد او را می کشد.

اوون قبل از پیدا شدن ایندامینوس مجددا با سه دایناسور ولاسیرپتر زنده مانده ارتباط برقرار می کند. آن ها به ایندامینوس حمله می کنند اما دلتا و اکو کشته می شوند در حالی که بلو بیهوش می شود.

کلیر تیرانوسور رکس را آزاد می کند تا با ایندامینوس مبارزه کند و به این ترتیب زمان برای بهبودی بلو و تجدید قوای او پیدا می کنند.

این دو دایناسور در کنار هم ایندامینوس را به لبه ی تالاب می کشانند و در آنجا دایناسور موساسور او را به زیر آب کشانده و از بین می برد.

بازماندگان آنجا را ترک می کنند و این جزیره دوباره متروکه می شود. زاک و گری پیش پدر و مادرشان بر می گردند و اوون و کلیر هم در کنار هم می مانند.

بیشتر بخوانید: نقد و داستان کامل فیلم ۱۹۱۷

نقد فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)

بهترین جنبه ی فیلم دنیای ژوراسیک شاید این باشد که یک ابر قهرمان هیبریدی پارک را دچار دردسر می کند و این آنقدر خوب و هیجان انگیز است که شما را به آن فضایی منتقل می کند که استیون اسپیلبرگ کارگردان اصلی فیلم در سال 1993 مطرح کرده بود.

بدترین جنبه های فیلم شاید برخورد خشن انسان با حیوانات و مرد سالاری در فیلم باشند.

منتقدان این فیلم را در مقایسه با پارک ژوراسیک یک فیلم متوسط می دانند. منتقدان آسیوشیتد پرس به این فیلم دو ستاره از چهار ستاره داده اند و آن را فیلمی کریه و گزافه گو توصیف کردند.

منتقدانی هم که به آن امتیاز اندکی بالاتر از متوسط داده اند، این امتیاز را به جلوه های ویژه فیلم داده اند که به خصوص در نمایش آن روی پرده نقره ای سه بعدی خودنمایی می کند.

در این میان بودند منتقدانی که این فیلم را به عنوان یک دنباله ی شایسته برای پارک ژوراسیک اسپیلبرگ می دانند و معتقدند که فیلم با وجود کاستی هایی که دارد هنوز هم برای بیننده جذاب است.

آقای اسپیلبرگ ممکن است کارگردانی دنیای ژوراسیک را انجام نداده باشد اما اثر انگشت وی در این فیلم به خوبی دیده می شود.

شاید بتوان گفت یکی از بهترین صحنه های فیلم زمانی است که زاک میچل، یکی از دو برادر که به پارک آمده اند وقتی تلفنی با مادرش در حال صحبت است یک تی-رکس به یک بز تزئینی حمله کرده و آن را از جای خود بیرون می کشد در حالیکه پسر بچه متوجه نمی شود پشت سرش چع اتفاقاتی رخ داده است.

یکی از روابط مسخزه در فیلم رابطه ی بین اوون و کلیر است، کلیر که با لباس های مارک و کفش های پاشنه بلند به یک مانکن تبلیغاتی تبدیل شده است. او در تمام طول فیلم از کفش های پاشنه بلند استفاده می کند و در آخر فیلم با همان کفش ها کار های شجاعانه ای انجام می دهد با این حال می توان جنبه های تحریک کننده آن را فیلتر کرد و از فیلم لذت برد.

فروش فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)

فیلم دنیای ژوراسیک با بودجه  150 میلیون دلار ساخته شده است.

این فیلم در ایالات متحده آمریکا و کانادا 652.3 میلیون دلار، در دیگر کشور ها 1.019 میلیارد دلار و در مجموع 1.672 میلیارد دلار فروش داشته است.

دستاوردهای فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)

 • برنده ی جایزه ام تی وی بهترین بازیگر مرد اکشن برای کریس پرت – سال 2016
 • برنده جایزه ساترن بهترین بازیگر جوان سال برای تای سیمپکینز – سال 2016

نقد و داستان کامل فیلم دنیای ژوراسیک (jurassic world)

بیشتر بخوانید: نقد و داستان کامل فیلم کره ای انگل(Parasite)

منابع : wikipedia – rogerebert

ارسال شده در ۲۴ بهمن ۱۴۰۰
 • اشتراک گذاری :
 • 114

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب