چکیده کتاب نمیتوانی به من آسیب بزنی دیوید گاگینز

چکیده کتاب  نمی توانی به من آسیب بزنی (Can’t Hurt Me) داستان زندگی دیوید گاگینز و نحوه رویارویی اش با چالش ها و سختی ها در مسیر تحقق غیر ممکن ها است، کسی که توانست از دل نا امیدی ها به یکی از سخت ترین مردان جهان تبدیل شود.

گاگینز در این کتاب با اشاره به فراز و نشیب های زندگی خود از رموز تبدیل شدن به بهترین نسخه خود پرده برداشته است. خواندن این اثر ارزشمند به تمام افرادی که مانند گاگینز آرزوهای بزرگی در سر دارند اما موانع و ترس ها سد راه آن ها شده و نمی توانند از منطقه امن خود خارج شوند توصیه می شود.

در ادامه به تعدادی از مهم ترین درس های موفقیت دیوید گاگینز در کتاب نمی توانی به من آسیب بزنی اشاره خواهیم کرد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

چکیده ای از کتاب نمی توانی به من آسیب بزنی

پیدا کردن قدرت خودتان

بسیاری از افراد از سختی و موانع زندگی فرار می کنند در حالی که عبور از سختی ها و زنده بیرون آمدن از آن ها نیروی درون را افزایش خواهد داد.

سختی و درد شما را به نسخه ای قوی تر از خودتان تا زمانی که با آن سختی مواجه نشده بودید تبدیل می کند درست مانند وزنه برداری که با نشستن روی نیمکت و خوردن خوراکی های نا سالم اندام شش تکه و عضلانی پیدا نمی کند بلکه به تلاش سخت و ورزش منظم و بسیاری کارهای دیگر برای قوی تر شدن نیاز دارد.

اگر سختی های زیادی در زندگی کشیده اید به جای تلاش برای یافتن مزیت آن ها، ارباب شان شوید و به این فکر کنید که چگونه همه این دردها، چالش ها و فداکاری ها شما را قوی تر کرده است.

از شرایط دشوار زندگی برای حرکت کردن به جلو استفاده کنید و هر روز بر سختی ها غلبه کنید، این جا نقطه ای است که قدرت در آن نهفته است و شما هر روز بهتر خواهید شد.

فراموش نکنید اگر در زندگی سختی نکشید زندگی به شما سخت خواهد گرفت و شما هیچ قدرتی در برابرش نخواهید داشت.

قانون 40 درصد

قانون 40 درصد دیوید گاگینز می گوید شما در هر شرایطی فقط 40 درصد از آن چه واقعا می توانید را انجام می دهید در حالی که می دانید قادر به انجام کارهای بسیار بیشتری هستید.

در درون شما چیزهای زیادی وجود دارد، هیولاهایی که هرگز سعی نکرده اید به آن ها ضربه بزنید و در میان همه آن ها یک گاورنر است که همواره شما را از انجام کارهای دشوار و خطر کردن منع می کند تا متحمل درد و رنج بیشتر نشوید.

غلبه بر گاورنر درونی

گاورنر مفهومی است که اغلب در اتومبیل ها از آن استفاده می شود. این ابزار برای جلوگیری از کار بیش از حد ماشین، جریان سوخت و هوای داخل موتور را محدود می کند. بدون گاورنر ماشین بسیار سریع تر از حالت معمول حرکت خواهد کرد.

شما نیز در ذهن خود یک گاورنر دارید که:

 • محدودیت های شما را می داند
 • پیوسته به شما می گوید ریسک نکنید و خودتان را از کارهای سخت دور نگه دارید
 • از احساس عدم امنیت شما تغذیه می کند

اگر می خواهید زندگی عالی داشته باشید باید بدانید چگونه گاورنر ذهن خود را متوقف کرده و منطقه امن خود را به چالش بکشانید.

به دنبال درد باشید، گویی شغل شما همین است

این جمله با چیزی که اکثر مردم به شما می گویند متفاوت است. شما باید خود را 10 درصد بیشتر از آن چه در شرایط معمولی می توانید انجام دهید تحت فشار بگذارید، این کار اگرچه سخت و دردناک است اما با کمک آن و به تدریج می توانید گاورنر درون خود را مهار کنید.

بسیاری از چیزهایی که در زندگی می خواهید تنها در نتیجه به چالش کشیدن منطقه امن حاصل می شود و این مسئله زمانی رخ می دهد که بتوانید با درد و رنج های زندگی درگیر شوید.

به گفته دکتر سوزان جفرز برای داشتن زندگی عالی باید منطقه امن خود را وسعت دهید و برای این کار لازم است با ترس های خود روبرو شده و بر آن ها غلبه کنید.

آینه مسئولیت

یکی از بهترین تکنیک ها برای مقابله با گاورنر این است که هر روز اهداف خود را روی آینه بنویسید.

همه ما به یادآوری دائمی اهداف خود نیاز داریم در غیر این صورت مغز مسیرهای ساده و آسان را دنبال خواهد کرد.

اگر برای امروز خودتان برنامه کاری مشخصی نداشته باشید ممکن است روز خود را با تماشای تلویزیون یا بازی مورد علاقه تان بگذرانید یا خودتان را با کارهای ساده سرگرم کنید اما اگر دقیقا بدانید چه می خواهید، چه کارهایی برای رسیدن به آن باید انجام دهید و مسئولیت های خود را روی آینه نوشته باشید دیگر زمانی برای تلف کردن ندارید و هر لحظه برای تحقق آن ها تلاش خواهید کرد.

با تکنیک آینه شما به طور دائم با سوال هایی همچون “آیا چیزی که گفته بودی انجام می دهی را انجام دادی؟” یا “آیا اهدافی که تعیین کرده ای را دنبال می کنی؟” و … روبرو خواهید شد و لازم است مدام به تحلیل و بررسی کارهایی که انجام داده اید بپردازید.

گاگینز نیز در آینه مسئولیت به شما پیشنهاد می کند چالش هایی را که هر روز باید با آن ها روبرو شده و بر آن ها غلبه کنید را مشخص کرده و سپس به آن ها حمله کنید.

کلید نهایی برای رسیدن به بیشترین حد خود

دیوید گاگینز در دوره ای از زندگی اش به خاطر مشکلات پزشکی آموزش های SEAL در نیروی دریایی ایالات متحده را رها کرد، او فرزندی در راه داشت، بیکار بود، بدهی زیادی داشت، پول زیادی به دست نمی آورد اما در نهایت خود را مجبور کرد دوباره در آموزش های SEAL ثبت نام کند. چگونه؟

گاگینز معتقد بود باید به خاطر خانواده اش و به خصوص نوزادی که در راه داشت در این مسیر موفق شود، این کار تنها برای خودش نبود و این افکار انگیزه زیادی در او ایجاد می کرد. او مجبور بود به مشکلاتی که در سر راه داشت غلبه کند، مهم نبود چه مشکلی باشد.

ورود به نیروی دریایی تنها انتخاب ذهنی اش بود، او مدرک دانشگاهی یا چیز خاص دیگری نداشت، بنابراین دوباره در آموزش های SEAL ثبت نام کرد و با وجود شکستگی در کتف و پا کل تمرینات را به پایان رساند.

گاگینز این کار را کرد زیرا خودش را به این کار مجبور و متعهد کرده بود. تعهد به انجام، کلید نهایی رسیدن به بیشترین حد خودتان است.

یا خودتان را به آن متعهد می کنید یا زندگی شما را به این کار مجبور خواهد کرد!

لازمه موفقیت بزرگ

گاگینز پیش از آن که بتواند در تمرینات SEAL ثبت نام کند به انجام آن متعهد شده بود، به همین دلیل برای این که واجد شرایط حضور در تمرینات شود در عرض سه ماه بیش از 45 کیلوگرم وزن کم کرد.

فکر نکنید که قبل از شروع هر کاری باید از هر نظر آماده باشید بلکه چیزی که در درجه اول اهمیت دارد تعهد است، بعد از متعهد شدن آن چه لازم است را متوجه خواهید شد.

گاگینز همیشه خود را در شرایط خواستن قرار داده است، در آموزش ها ثبت نام کرد، در مسابقه شرکت کرد، نام خودش را به عنوان مدیر عامل ثبت کرد و … او خود را متعهد کرده بود که به هر حال راهی برای موفقیت پیدا کند.

بالاخره یک روز …

بسیاری از مردم امیدوار هستند روزی برسد که زندگی آسانی داشته باشند و آرزوهای آن ها برآورده شود.

این طرز نگاه به زندگی بسیار خطرناک است زیرا باعث می شود همواره فکرتان حول و حوش میان برها بگردد و مانند بسیاری از افراد ذهنیت برنده شدن شانسی را در خود پرورش دهید که در نتیجه از درد، سختی ها، چالش ها و مبارزاتی که در مسیر رسیدن به آرزوهای خود دارید دوری کرده، هرگز طعم رشد واقعی را نخواهید چشید و به آن چه در نظر دارید نمی رسید.

بعد از این که گاگینز رکورد گینس بیشترین دراز نشست در 24 ساعت را شکست بسیاری از افراد او را تحسین کردند و برایش جشن گرفتند اما برای او آن لحظه، تنها زمانی برای رفتن به چالش دشوار دیگر بود.

این طرز فکری است که ما نیز باید در زندگی داشته باشیم، باید هر بار از صفر شروع کنیم و بدانیم کار ما هرگز تمام نمی شود، هر روز نبردی تازه است که باید تلاش کنیم در آن برنده شویم.

ذهن پینه بسته

احتمالا دیده اید در وزنه برداری به دلیل اصطحکاک دست با وزنه ها کف دست ورزشکار پینه می بندد و هرچه وزنه ها سنگین تر باشد پینه ها بیشتر می شوند.

نوازندگان گیتار هم با این مسئله روبرو هستند و انگشت آن ها به دلیل تماس زیاد با سطح سخت گیتار پینه می بندد.

پینه ها شاید باعث درد شوند اما به خاطر آن ها است که وزنه بردار می تواند وزنه های سنگینی بردارد و نوازنده آهنگ های دلنشینی بنوازد.

در زندگی نیز باید با انجام کارهای دشوار باید کاری کنید ذهن تان پینه ببندد زیرا هیچ هدف والایی بدون سختی به دست نمی آید و برای تحقق آن باید هر روز از منطقه راحتی خود خارج شوید.

بهترین جملات کتاب نمیتوانی به من آسیب بزنی

 • شما در معرض خطر یک زندگی بسیار راحت و امن قرار دارید، زندگی ای که در آن بدون حتی پی بردن به پتانسیل واقعی خود از دنیا می روید.
 • هیچ کس قصد ندارد به تو کمک کند، هیچ کس برای تجاتت نخواهد آمد.
 • ما یا در حال بهتر شدن هستیم یا بدتر شدن.
 • درد، درب مخفی داخل ذهن باز می کند که به اوج کارایی و سکوت زیبا منجر می شود.
 • مهم ترین مکالمات شما صحبت هایی است که با خودتان داشته اید.
 • آن چه که میان من و تقریبا هر کس دیگری فاصله می اندازد این است که من اجازه ندادم تمایل به راحتی بر من حاکم شود.
 • همه گاهی اوقات در زندگی خود شکست می خورند، زندگی قرار نیست عادلانه باشد.
 • وقتی خسته ام متوقف نمی شم بلکه وقتی به پایان برسم متوقف می شوم.

درباره نویسنده کتاب

دیوید گاگینز از ورزشکاران مشهور و چهره های شناخته شده نیروی دریایی ارتش ایالات متحده و رکورد دار سابق گینس برای بیشترین تعداد دراز و نشست در 24 ساعت است.

گاگینز مردی سیاه پوست با گذشته ای تلخ است که دوران کودکی چیزی جز فقر، ترس، شکنجه های روحی و جسمی برای او نداشته اما با تلاشی تحسین برانگیز توانسته بر سختی های زندگی غلبه کرده و دنیای خود و بسیاری از افراد را تغییر دهد.

او حاصل تجربیات خود را در کتاب نمی توانی به من آسیب بزنی به رشته تحریر درآورد و سال 2018 به چاپ رساند، این کتاب یکی از پر فروش ترین عنوان کتاب های نیویورک تایمز و آمازون می باشد.

بیشتر بخوانید » اسراری که مدیران موفق میدانند

منبع: 2000books

ارسال شده در ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
 • اشتراک گذاری :
 • 86

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب