سبک زندگی

آموزش اعضای بدن به کودکان 16 روش کاربردی و مفید و سریع

بهترین روش‌های آموزش اعضای بدن به کودکان کدامند؟16 روش کاربردی و سرگرم‌کننده

اعضای بدن را به کودکان چگونه آموزش دهیم؟آسانترین روش آموزش اعضای بدن به کودکان چیست؟سرگرم کننده ترین روش آموزش اعضای بدن به کودکان چیست؟بهترین راه برای آموزش اعضای بدن به کودکان چیست؟شما چطور به کودکتان اعضای بدن را آموزش می‌دهید؟کاربردی ترین روش آموزش اعضای بدن به کودکان چیست؟مفیدترین روش‌های آموزش اعضای بدن به کودکان کدامند؟ 

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه ما باشید.

بدن ما دستگاه شگفت‌انگیزی است.مثل ساعت کار می‌کند و بهترین اثبات معجزه طبیعت است؛اما وقتی فرزند داشته باشید،این معجزه تبدیل به موضوعی برای میلیون‌ها سؤال می‌شود.طبیعی است که کودکان بخواهند درباره بدنشان بیشتر بدانند.به هر حال، کودکان بسیار کنجکاوند و دائما به‌دنبال اطلاعات جدید می‌گردند.در این مقاله از مجله اینترنتی ماهتوتا درباره روش‌های آموزش اعضای بدن به کودکان صحبت خواهیم کرد.با ما همراه باشید.

بهترین راه برای آموزش اعضای بدن به کودکان چیست؟

اولین نکته درباره آموزش اعضای بدن به کودکان این است که نباید طفره بروید و از اسامی ساختگی برای آن اعضا استفاده کنید. چرا؟ چون کودک شما روزی بزرگ می‌شود و بالاخره باید این حقایق را به‌درستی بداند. کودکان باید بدنشان را به‌خوبی بشناسند، زیرا این دانش بخش مهمی از مهارت‌های زبانی آنها را تشکیل خواهد داد. آنها مجبور خواهند بود در خانه و مدرسه درباره بدنشان صحبت کنند؛ پس باید از همان ابتدا همه‌چیز را به‌شکل صحیحی بیاموزند.

روش‌های آموزش اعضای بدن به کودکان

روش‌های زیادی برای آموزش اعضای بدن به کودکان وجود دارند. در اینجا به تعدادی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم:

اشاره به حیوانات آموزش اعضای بدن به کودکان

می‌توانید با استفاده از اسباب‌بازی حیوانات یا تصاویر آنها اعضای بدن را به کودکان بیاموزید. همین‌طور می‌توانید تفاوت‌های حیوانات با انسان را نیز به او یادآوری کنید، مثلا اینکه حیوانات دُم دارند و ما نداریم. اگر در خانه حیوان خانگی دارید، آموزش اعضای بدن به کودک خیلی راحت‌تر خواهد شد.

آموزش اعضای بدن اشاره به کاربرد اعضای بدن

کودکان از مثال‌های ابتدایی به‌خوبی یاد می‌گیرند. از ادراکات حسی برای کمک به آنها برای درک بهتر استفاده کنید. برای نمونه، می‌توانید چشمان کودکتان را ببندید و بلند بگویید «چشم‌ها بسته‌اند»، «چشم‌ها بازند». این روش به آنها کمک می‌کند که دیدن را با چشم مرتبط کنند. همین کار را می‌توانید با بقیه اعضای بدن هم انجام دهید، به‌خصوص برای بینی، که می‌توانید به او کمک کنید تا بوهای مختلف را تشخیص دهد.

استفاده از کمک‌های بصری آموزش اعضای بدن به کودکان

استفاده از پوستر برای آموزش اعضای بدن به کودکان

درک بصری در کودکان بسیار قوی است و آنها چیزهای زیادی را با دیدن می‌آموزند. از پوسترهای بزرگ بدن انسان یا حتی انیمیشن کمک بگیرید و به‌وسیله آنها درباره اعضای مختلف بدن به او آموزش دهید.


حتما بخوانید » کودکان چرا دوست دارند همیشه یک لباس را بپوشند؟22علت و راه حل


آموزش اعضای بدن تکرار و یادآوری

به‌اندازه‌ای که با تکرار و مرور یاد می‌گیرید، شاید در همان بار اول یاد نگیرید. پس، با انجام فعالیت‌های ساده، چیزهایی را که آموخته‌اند، برایشان مرور کنید؛ برای نمونه، بگویید: «بینی‌ات را پاک کن» و در همان حال خودتان بینی‌تان را تمیز کنید.

استفاده از موسیقی آموزش اعضای بدن به کودکان

هیچ‌چیز مانند حفظ کردن و تکرار نمی‌تواند برای کودک شما در یادگیری مفاهیم جدید مفید باشد. وقتی صحبت از حفظ کردن و تکرار می‌شود، هیچ‌چیز نمی‌تواند جای موسیقی و ترانه را بگیرد. اجازه بدهید کودکتان به ترانه‌های کودکانه‌ای گوش کند که اعضای بدن را آموزش می‌دهند. وقتی به ترانه گوش می‌کنید، می‌توانید با نشان دادن اعضای بدن و لمس آنها فرایند یادگیری را تقویت کنید.


حتما بخوانید » مسائل احساسی را به کودکان آموزش دهیم؟چرا و چگونه؟


آموزش اعضای بدن استفاده از بازی

یکی از مفیدترین روش‌ها برای آموزش به کودکان،بازی است.برای آموزش اعضای بدن به کودکان نیز بازی‌های خاصی وجود دارند. با جست‌وجو در اینترنت می‌توانید خیلی از آنها را پیدا کنید. با این حال، در ادامه به تعدادی از این بازی‌‌ها اشاره می‌کنیم:

سیمون درمورد آموزش اعضای بدن به کودکان می‌گوید

بازی برای آموزش اعضای بدن به کودکان

«سیمون می‌گوید» یکی از بهترین بازی‌ها برای آموزش اعضای بدن به کودکان است که بچه‌ها عاشقش هستند. در این بازی، به یک عروسک نیاز دارید. اسم آن را سیمون (یا هر نام دیگری که دوست دارید) بگذارید. سپس از طرف او بگویید:

«سیمون می‌گوید دست‌ها را روی شانه‌ها بگذارید.»

بچه‌ها هم باید همین کار را بکنند.

البته این روش ساده بازی برای کودکان زیر ۳ سال است. برای کودکان بالای ۳ سال می‌توانید بازی را کمی پیچیده‌تر کنید و مثلا «لطفا» را به بازی اضافه کنید. هر بار سیمون گفت «لطفا دست‌ها را روی شانه‌ها بگذارید»، کودکان باید دست‌‌ها را روی شانه‌ها بگذارند؛ اما اگر بگوید «دست‌‌ها را روی شانه‌ها بگذارید»، بچه‌ها نباید هیچ کاری انجام دهند؛ چون در جمله از «لطفا» استفاده نشده است.

آموزش اعضای بدن حفظ تعادل

برای این بازی کافی است تعدادی اسباب‌بازی یا فلش‌کارت داشته باشید. از کودکتان بخواهید که اسباب‌بازی موردنظر را روی سرش، پایش یا دیگر اعضای بدنش بگذارد.

برچسب زدن به اعضای بدن

این بازی برای کودکان بزرگ‌تر،که خواندن و نوشتن بلدند، مناسب است.از یکی از کودکان بخواهید داوطلب شود و از دیگر کودکان بخواهید نام اعضای بدن را روی کاغذهای چسب‌دار بنویسند و بر روی اعضای مرتبط کودک داوطلب بچسبانند. این بازی می‌تواند به‌شکل گروهی یا دونفری انجام شود.


حتما بخوانید » تربیت کودکان سخت‌کوش و جاه طلب با 10 روش علمی


حدس زدن آموزش اعضای بدن به کودکان

در این بازی، شما اعضای بدن را برای کودک توصیف می‌کنید و از او می‌خواهید آن را نشان دهد یا نام ببرد.

برای نمونه، می‌گویید: «بین سر و گردن است».

آموزش اعضای بدن هیولاساز

بچه‌ها موجودات عجیبی هستند. آنها از هیولا می‌ترسند ولی در عین حال دوست دارند درمورد آنها بیشتر بدانند. با استفاده از علاقه کودکتان به هیولا، اعضای بدن را به آنها آموزش دهید. در این بازی به دو تاس نیاز دارید. روی یکی از آنها اعضای بدن نوشته شده است و روی دیگری، اعداد. کودک هر دو تاس را می‌اندازد. مثلا یکی از آنها بینی را نشان می‌دهد و دیگری عدد ۴. کودک باید هیولایی با ۴ بینی بکشد.

جملات عجیب آموزش اعضای بدن به کودکان

در این بازی هرکس که عجیب‌ترین جمله را بگوید، برنده است. از این بازی می‌توانید به این شکل استفاده کنید که مثلا بگویید «ده تا سر دارم» یا «در سرم دست دارم» و از کودکتان هم بخواهید از این جملات بسازد، درحالی‌که آنها را با حرکاتش هم نشان می‌دهد.

آموزش اعضای بدن با استفاده از کتاب

یکی دیگر از روش‌های مفید برای آموزش به کودکان، کتاب است. برای آموزش اعضای بدن به کودکان کتاب‌های متنوع و تالیفی و ترجمه وجود دارند. با جست‌وجو در گوگل می‌توانید خیلی از آنها را پیدا کنید. برخی از این کتاب‌ها را در بخش‌های بالایی به شما معرفی کردیم و در ادامه به تعدادی دیگر از این کتاب‌‌ها اشاره می‌کنیم:

شما چطور به کودکتان اعضای بدن را آموزش می‌دهید؟

در این مقاله سعی کردیم چند روش کاربردی برای آموزش اعضای بدن به کودکان معرفی کنیم؛ اما این مقاله بدون نظرات شما کامل نخواهد شد. هر مادر و پدر و حتی هر معلمی روش‌های خاص خودشان را برای آموزش اعضای بدن به کودکانشان دارند. با به‌اشتراک‌گذاشتن نظرات ارزشمندتان، این مقاله را برای ما و خوانندگان محترم مفیدتر کنید.


در ادامه بخوانید » 26 ترس کودکان در سنین مختلف و نحوه صحیح برخورد با آنها


هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
منابع » whattoexpect parenting.firstcrymomjunction
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا