8 راه ساده برای اینکه بفهمیم استعدادمان در چیست؟

عمر ما کوتاه تر از چیزی است که مسیری را زمان زیادی اشتباه برویم و در نهایت بفهمیم چه بلایی را بر سر عمرمان آورده ایم. تنها انسان های کمی توانسته اند تا کنون استعداد اصلی و علاقه خود را شناسایی کنند و در بهترین مسیر گام بردارند. و اکثر انسان ها تا آخر عمر کاری را انجام می دهند که هیچ تمایلی به آن ندارند و یا برایشان خیلی متفاوت و جذاب نیست.
این مورد باعث می شود خستگی ناشی از کار به وجود بیاید و از موقعیتی که هستید لذت نبرید. به همین علت نه تنهای پیشرفتی به وجود نخواهد آمد، بلکه تا آخر عمرتان حسرت انجام کاری که دوس داشتید بر دلتان می ماند.
علاوه بر این موضوع؛ هر چه قدر عمر انسان می گذرد، طبیعتا راه برای تغییر مسیر هم دشوار تر می شود و نمی توانید به راحتی از کار قبلی دل بکنید. چرا که در وهله اول دخل و خرجتان وابسته به همان کار است . این مورد باعث می شود کمی با تردید به سراغ استعداد های خود بروید.
اما همیشه بدانید و اعتقاد داشته باشید که ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است و برای رسیدن به هدف ها می توان هر کاری را انجام داد.

به خودتان بگویید که چرا من نباید جزء انسان های موفق باشم؟

با این چند روش می توانید به راحتی استعداد خود را کشف کنید و در کنار حرفه مورد علاقه خود، از گذران زندگی لذت ببرید. توجه داشته باشید که گاهی باید کمک بگیرید. بعضی از روانشناسان تکنیک هایی را بلد هستند که می توانند بعد از چند جلسه هم صحبتی با شما، استعداد و علایقتان را کشف کنند. پس فرصت را از دست ندهید.

چه شغلی پول سازه؟

پرسیدن این سوال کاملا اشتباه است. چرا که این شما هستید که باید تبدیل به انسان پول ساز شوید نه شغلتان. کسی که راه و روش پول درآوردن را بلد باشد در هر کاری می تواند پولدار شود مخصوصا اگر آن کار استعداد و علاقه اش باشد. پس به دنبال راهی باشید که به شغل مورد علاقه خود برسید و در راستای انجام دادن آن روش های پول دراوردن را فرا بگیرید.

مشاوره روانشناسی کار

مشاوره روانشناسی کار

دوست دارید در پیری چه کاری را انجام دهید؟

تصور کنید پیر شده اید و مثل سابق حوصله انجام هر کاری را ندارید. تا این سن درامد بسیار زیادی را به دست آورده اید و اکنون می خواهید از این سرمایه استفاده کنید و توانایی آن را دارید که هرگونه کسب و کاری را که می خواهید راه اندازی کنید. حال از خود بپرسید آن شغل چیست؟ چه کاری را دوست دارید با ذهن باز در این سن انجام دهید؟
کار انتخابی شما دقیقا همان موردی است که هم اکنون به آن علاقه دارید. چرا که حاضر هستید حتی در آن سن، باز هم آن را انجام بدهید. پس بهتر است مورد انتخابی خود را بررسی بیشتری کنید.

مشاوره روانشناسی استعدادیابی کار
دوست داشتید چه کاره بشوید؟

یکی از مواردی که می تواند نشان دهنده استعداد و علاقه شما نسبت به کاری باشد، مشاغلی است که در کودکی بسیار زیاد به انجام دادن آن ها علاقه داشته اید.
آن دسته از شغل هایی که در کودکی شما را هیجان زده می کرد، به احتمال زیاد اکنون هم می تواند شما را به وجد آورد. البته این مورد در زمانی است که رویاپردازی کودکی شما با علایقی که اکنون دارید مطابقت داشته باشد. چرا که گاهی سلیقه ها و علایق دست خوش تغییر قرار می گیرند.

فلانی تو این کار خیلی خوبه!!

دقت کرده اید اکثر افراد را به انجام کاری به صورت حرفه ای نسبت می دهیم. که فلان شخص تو انجام این کار خیلی حرفه ای است و اگر میخواهید آن را انجام دهید حتما به او بسپارید.
مثلا امیرحسین صداش خیلی قشنگه یا غزل خیلی تو حفظ کردن استعداد داره.
حال بررسی کنید که دقیقا شما را در انجام چه کاری مثال می زنند و چه زمانی از شما تعریف می کنند. موارد مختلفی که به ذهنتان می رسد را حتما یادداشت کنید و ببینید در کنار استعداد، انجام کدام مورد از آن ها برایتان تا حد زیادی لذت بخش است؟
پیشنهاد ویژه: لیست مشاورین روانشناسی کار در تهران

چه زمان هایی گذر عمر را احساس نمی کنید؟

برای همه ما اتفاق افتاده است که مشغول انجام کاری باشیم و متوجه نشویم که زمان چگونه سپری شده است و در همین هنگام به خودمان بگوییم اگر الان در حال خواندن درس بودیم عمرا این اتفاق می افتاد!!!
این کار و فعالیت دقیقا همان گزینه مورد علاقه ما است. به این علت که ما در حین انجام دادن آن گذر زمان را حس نکرده ایم و سبب آن علاقه و استعداد مان بوده است.

فعالیت در چه کار هایی شما را مشتاق و پر انرژِی می کند؟

یک سری از فعالیت ها وجود دارد که انجام دادن آن برایمان بسیار لذت بخش است. چرا که توانایی لازم برای موفق شدن را در آن ها داریم. این موارد یکی از گزینه هایی محسوب می شود که استعداد ما در آن نهفته است.
برای نمونه مثالی از دروس مدرسه می زنیم که کاملا آن را متوجه شوید.
ممکن است ذهن ریاضی شما از حفظیاتتان بسیار بهتر باشد. اگر این حالت را داشته اید، اکثر اوقات از کلاس هایی که دروس حفظی داشته اند تنفر داشته و کلاس هایی که در آن مسائل ریاضی وجود داشته ، شما را مشتاق میکرده است.

استعداد یابی شغلی

استعداد یابی شغلی

انجام دادن چه کار هایی برای شما ترسناک است؟

این مورد را باید با تفکر زیاد بررسی کرد. توجه داشته باشید که منظور از کار های ترسناک، فعالیت هایی است که می ترسید در آن موفق نباشید و یا شما را مسخره کنند.
و گرنه منظور کار هایی نیست که ذاتا ترسناک بوده و انجام آن علاوه بر بی قانونی بودنش، ممکن است آسیب های بسیار زیادی را نیز داشته باشد.
بررسی هایی که محققین دانشگاه استنفرد انجام داده اند، نشان می دهد که 97 درصد از انسان ها استعداد خاصی در کار هایی که از آن ها می ترسند، دارند.

ایده های خود را یادداشت کنید

از ایده هایی که به ذهنتان می رسد ساده رد نشوید. اگر در یک نوع موضوع کاری، ایده های بسیار زیادی را در ذهن خود می پرورانید، قطع به یقین در آن کار استعدادی نهفته دارید. چرا که مغز شما به آن موضوع علاقه مند است که می تواند ایده های مختلفی را در آن حوزه به وجود آورید.
پس نترسید و اقدام به انجام دادن آن ها بکنید.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و مجله اینترنتی ماهتوتا هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

ارسال شده در ۱۳ تیر ۱۴۰۱
 • اشتراک گذاری :
 • 57

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب