دانستنیها

آزمون سراسری Gaokao چین همتای دشوارتر کنکور

عجیب‌ترین سوالات آزمون سراسری Gaokao چین

آیا آزمون سراسری Gaokao چین همتای دشوارتر کنکور است؟عجیب‌ترین سوالات آزمون سراسری Gaokao چین چه سوالاتی هستند؟آزمون سراسری Gaokao شامل چه سوالاتی میشود؟همتای دشوارتر کنکور کدام آزمون است؟آیا آزمون سراسری Gaokao دشوارتر از کنکور است؟ آزمون سراسری Gaokao چیست؟همتای دشوارتر کنکور چه آزمونیست؟آیا همتای دشوارتر کنکور آزمون سراسری Gaokao سوالات عجیبی دارد؟سوالات عجیب آزمون سراسری Gaokao همتای دشوارتر کنکور چیست؟آیا سوالات آزمون سراسری Gaokao عجیب هستند؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد.

هر سال در ابتدای ماه ژوئن میلادی، میلیون‌ها دانشجوی چینی در آزمون Gaokao شرکت می‌کنند که آزمون ملی ورودی دانشگاه‌های چین به حساب آمده و عملا همان کنکور خودمان است. با این همه، پاندمی کووید-۱۹ باعث شد Gaokao حدودا یک ماه به عقب بیفتد و به این ترتیب، طی این هفته بیش از ۱۰ میلیون دانش‌آموز در سراسر چین باید این آزمون را پشت سر بگذارند،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

درست همانطور که دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی انتظار دارند، آزمون Gaokao تلاشی سخت برای ورود به دانشگاه‌های چین و آزمونی شدیدا پر ریسک است که آینده تمام شرکت‌کنندگان به آن بستگی دارد.

با سیستم امتیازی که نمره ۷۵۰ در آن بیشترین نمره ممکن به حساب می‌آید و سوالاتی که در هر ایالت متفاوت از ایالت دیگر ظاهر می‌شوند، Gaokao معمولا شامل سوالاتی در حوزه ادبیات چین، ریاضیات و زبان خارجی (عمدتا انگلیسی) می‌شود.


حتما بخوانید » علت گرد و منحنی بودن رنگین کمان چیست؟


این آزمون که ۱۰ ساعت طول کشیده و برای دو یا سه روز دانش‌آموزان را درگیر سوالات چند گزینه‌ای، سوالات جاخالی و انشانویسی می‌کند، قرار است نتیجه تلاش ۱۲ ساله دانش‌آموزان در سیستم آموزشی باشد و تنها راه آن‌ها برای ورود به دانشگاه منتخب‌شان.

اما این آزمون دقیقا چقدر دشوار است؟ بیایید برخی از سوالات واقعی را که در آزمون‌های سال‌های پیش دیده شده‌اند را با یکدیگر مرور کنیم.

سوالات انشایی همتای دشوارتر کنکور

افرادی که در آزمون شرکت می‌کنند معمولا با دو نوع انشا روبه‌رو می‌شوند: انشاهای بزرگ (حدودا ۷۰۰ الی ۸۰۰ کلمه) و انشاهای مایکرو (حدودا ۱۵۰ کلمه). سپس تصحیح‌کنندگان، به نوشته‌ها نمره می‌دهند.

در سال‌های اخیر، برخی از موضوعات انشای آزمون Gaokao به خاطر گیج‌کنندگی بیش از حدشان مورد انتقاد فراوان قرار گرفته‌اند. برای مثال دانش‌آموزان ایالت هونان در سال ۲۰۱۳ بعد از مشاهده موضوع انشای خود، مبهوت باقی مانده بودند: «به بالا پرواز می‌کند و یک صدا از او می‌پرسد که آیا خسته شده یا خیر. می‌گوید نه».


حتما بخوانید » آتشفشان چگونه به وجود می آید؟


در همان آزمون، یک انشای دیگر چنین موضوعی داشت: «یک پدر در حال بریدن مقالات از یک روزنامه است و فرزندش به آغوشش می‌آید و می‌گوید: “من می خواهم تو را دقیقا به این شکل همراهی کنم”.»

یکی از شهروندان این کشور در فروم‌های اینترنتی نوشته که «این دیوانگی محض است. آیا کسی می‌تواند به من توضیح دهد که این دو موضوع اصلا قرار است چه معنایی داشته باشند؟» اما این‌ها تنها سوالات انشایی شدیدا پیچیده در آزمون سراسری چین نیستند و در ادامه برخی دیگر را که در آزمون‌های سال‌های اخیر مشاهده شده‌اند را مرور می‌کنیم.

 همتای دشوارتر کنکور-روابط

در جریان دوران تحصیلت در دبیرستان، قطعا چیزی بوده که نتوانی آن را فراموش کنی. چه موضوع صحبت یک جدل بالاگرفته با هم‌کلاسی‌ها باشد و چه الهام گرفتن از دیگران.

برخی موسسات به تحقیق روی روابط میان هم‌کلاسی‌ها در مدارس پرداخته‌اند. نتایج تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که ۶۰ درصد از دانش‌ آموزان از این روابط رضایت دارند، ۳۶ درصد از آن‌ها به نظرشان این روابط اوکی است و ۴ درصد هم هیچ رضایتی از آن‌ها به دست نمی‌آورند. دلیل این روابط نه‌چندان قوی می‌تواند خویشتن‌آگاهی بیش از حد، تقابلات شخصیتی یا رقابت باشد.

۷۲ درصد دیگر از دانش‌ آموزان اعتماد به نفس لازم برای ایجاد اتمسفری هارمونیک را دارند.

از زاویه دید و استایل خودت برای نوشتن مقاله‌ای راجع به موضوعات ارائه شده استفاده کن و از این موضوعات فاصله نگیر.

توماس ادیسون چه واکنشی نشان می‌داد؟-همتای دشوارتر کنکور

انشا موضوعی. مکالمه میان دو دانشمند. اگر توماس آلوا ادیسون به قرن بیست و یکم میلادی می‌آمد، چه واکنشی به تلفن‌های موبایل نشان می‌داد؟‌ کمتر از ۸۰۰ کلمه ننویس. تیتر مخصوص به خودت را انتخاب کن.

 همتای دشوارتر کنکور-صدقه

انشایی راجع به «صدقه» بنویس.

یک شخص میلیاردر توانست از هیچ به ثروت خود برسد. اما آدمی بخشنده بود و خودش را وقف خیریه کرد. او سپس باخبر شد که سه خانواده فقیر در شرایطی بسیار سخت گذران زندگی می‌کنند. او دلش برای سه خانواده سوخت و تصمیم گرفت به آن‌ها صدقه دهد. یک خانواده بسیار سپاسگزار بود و صدقه او را پذیرفت. یک خانواده دیگر مردد بود اما در نهایت صدقه را پذیرفت و گفت که پول را به او برمی‌گرداند. خانواده سوم از او به خاطر سخاومت‌مندی‌اش تشکر کرد اما پول را نپذیرفت چون آن را نوعی ترحم به حساب می‌آورد.

آزمون سراسری Gaokao جرج برنارد شاو

«برخی از مردان چیزها را آنطور که هستند می‌بینند و می‌پرسند چرا؟ من رویای چیزهایی را در ذهن می‌پرورانم که هیچوقت وجود نداشتند و می‌پرسم چرا که نه؟» – جرج برنارد شاو

انشایی بنویسید و بگویید که درباره سخن برنارد شاو چه فکر می‌کنید. انشا باید حدودا ۸۰۰ کلمه باشد.

«کار مهم‌تر»-آزمون سراسری Gaokao 

مردم همیشه سرگرم انجام کاری هستند که به نظرشان مهم است، اما به نظر می‌رسد همواره کاری مهم‌تر برای انجام دادن در جهان وجود دارد. یک انشا بنویسید و نظرتان را راجع به این موضوع تشریح کنید.

یک زندگی متعادل-همتای دشوارتر کنکور

یک موضوع راجع به «یک زندگی متعادل» انتخاب کن و راجع به آن بنویس.

 همتای دشوارتر کنکورشن و مروارید

یک مرد جوان به خاطر راکد و بی تغییر بودن حرفه شغلی‌اش افسرده شده بود. او پیرمردی را در ساحل دید. پیرمرد مشتی شن برداشت و آن را در ساحل ریخت و سپس از مرد جوان پرسید «می‌توانی پیدایشان کنی؟» مرد جوان پاسخ منفی داد. بعد پیرمرد یک مروارید در ساخل انداخت و همان سوال را دوباره تکرار کرد. مرد جوان این بار پاسخ مثبت داد. سپس به یک کشف بزرگ رسید: هر فرد باید قبل از اینکه تشخیص داده شود، چیزی متفاوت باشد.

«فلسفه زیرکانه دایره و مربع»

محفظه‌های شیر همواره جعبه‌هایی مکعبی شکل هستند. محفظه‌های آب معدنی همواره بطری‌هایی گرد هستند. بطری‌های دایره‌ای شراب معمولا در جعبه‌های مکعبی شکل قرار می‌گیرند. یک انشا راجع به فلسفه زیرکانه دایره و مربع بنویسید.

انشاهای مایکرو-همتای دشوارتر کنکور

یک گزینه را انتخاب کرده و در ۱۵۰ کلمه یا کمتر به آن‌ پاسخ دهید:

۱) نقد یک اثر کلاسیک چینی

۲) نوشتن یک شعر راجع به دایره

۳) انتقاد بر رفتارهای غیرمتمدنانه در پکن

قهرمانان و عشق- همتای دشوارتر کنکور

یک انشا راجع به هر یک از این دو موضوع بنویسید که کمتر از ۷۰۰ کلمه نباشد:

۱) بی‌شمار قهرمان در تاریخ چین داریم که می‌توانند اسوه باشند. لطفا یک انشا با این عنوان بنویسید: «اگر من شانسی برای گذراندن یک روز با قهرمانم داشتم». یک قهرمان را انتخاب کرده و سپری کردن یک روز با او را متصور شوید.

۲) برای چه چیزی در روحتان عشقی عمیق دارید؟ می‌توانید یک گیاه، یک حیوان یا یک شی را انتخاب کرده و درباره آن بنویسید.

 همتای دشوارتر کنکورسحر

لطفا یک انشا راجع به موضوع پیش رو بنویسید:

به نظرتان چه کسی مسحورکننده‌ترین فرد است؟ یک زیست‌تکنولوژی‌دان که کمپانی‌اش را در تحقیقات بین‌المللی هدایت می‌کند، یک جوشکار معمولی که از طریق آثارش به شهرت بین‌المللی رسیده یا یک تصویربردار که به خاطر مجموعه‌ای از تصاویرش شدیدا مورد تمجید قرار گرفته؟

فغان اجتماعی-آزمون سراسری Gaokao 

بعد از اینکه یک دختر در ترغیب پدرش به عدم برقراری تماس تلفنی حین رانندگی در اتوبان ناکام ماند، با پلیس تماس گرفت. پلیس از راه رسید و پدرش را توجیه کرد. سپس یک فغان اجتماعی بزرگ به راه افتاد. لطفا یک انشا راجع به اطلاعات ارائه شده از دختر، پدرش و مامور پلیس بنویسید که کمتر از ۸۰۰ کلمه نباشد.

آزمون سراسری Gaokao خرد در برابر صداقت

یک شخص صادق شاید باهوش نباشد و یک شخص باهوش شاید خرد حقیقی نداشته باشد. لطفا یک انشا درباره این موضوع بنویسید که کمتر از ۸۰۰ کلمه نباشد.

پسرک کوچک در اتوبوس-همتای دشوارتر کنکور

بعد از سوار شدن به اتوبوس، پسرک کوچک از راننده می‌خواهد که برای مادرش صبر کند. یک دقیقه گذشت و مادر از راه نرسید. مسافرین با صدای بلند شکایت کردند و پسر به گریه افتاد. وقتی مادر به اتوبوس رسید، همه ساکت شدند. مادر معلول است. براساس اطلاعات ارائه شده، انشایی شامل ۸۰۰ کلمه یا بیشتر بنویسید.

 همتای دشوارتر کنکور-مسیرها

لطفا یک انشا براساس سه جمله ارائه شده در پایین بنویسید:

۱) در ابتدا هیچ مسیری در جهان وجود نداشت، اما بعد از اینکه بسیاری از افراد در جایی قدم برداشتند، یک مسیر شکل گرفت.

۲) حتی اگر مسیری اشتباه انتخاب کنید، در هر صورت مسیری معنادار خواهد بود.

۳)‌ هیچ مسیری در جهان نیست که نتوانید در آن گام بردارید. صرفا مردمانی را داریم که جرئت پا گذاشتن در آن مسیرها را به دست نمی‌آورند.

آزادی- همتای دشوارتر کنکور


شما آزاد به حساب می‌آیید چون می‌توانید انتخاب کنید که چگونه از صحرا عبور کنید. شما آزاد به حساب نمی‌آیید چون در هر صورت باید از صحرا عبور کنید. یک انشای ۸۰۰ کلمه‌ای راجع به این موضوع بنویسید.


حتما بخوانید » همه چیز درباره کاربردهای آهک


 همتای دشوارتر کنکور-سوالات جاخالی

ریاضی- همتای دشوارتر کنکور

برای درک عملکرد آکادمیک ۱۰۰۰ دانش‌آموز، متد نمونه‌برداری سیستماتیک به‌گونه‌ای طراحی شده که ۴۰ نمونه را انتخاب می‌کند. معیار نمونه‌برداری باید چه باشد؟‌


حتما بخوانید » حقایق جالب درباره شیر کوهی پوما


آزمون سراسری Gaokao ریاضی

با درنظرگیری فرمول f (x) = sinx – (2sqrt(3))(sin^2(pi/2))

الف) کوچک‌ترین گردش مثبت f(x) را بیابید

ب) با درنظرگیری اینکه گردش [0,2pi/3] باشد، کمترین مقدار f(x) را بیابید

ریاضی

طول لبه یک چهار وجهی ۲√ است و چهار نوک آن روی یک کره قرار گرفته‌اند، محیط کره چقدر است؟

ریاضی-آزمون سراسری

همانطور که در تصویر بالا و در فرم xOy می‌توان دید، ما خط l :x-y-2=0 و نمودار سهمی C:y²=2px(p>0) را داریم

الف) اگر I از نقطه فوکوس نمودار سهمی C عبور کند،‌ معادله نمودار را بیابید

ب) با درنظرگیری اینکه دو نقطه P متفاوت داریم و Q متقارن با خط I است:

۱) اثبات کنید که مختصات نقطه میانی پاره خط PQ معادل (2-p,-p) است

۲) دامنه p را بیابید


حتما بخوانید » آیا باران فقط ابرهای خاکستری می بارد؟دانستنیها


آزمون سراسریشیمی

تحت تاثیر عامل کاتالیزگر، NH3 با O2 واکنش نشان می‌دهد، بنابراین معادله شیمیایی باید ـــــــــــــ باشد.


حتما بخوانید » علت گریه کردن و اشک ریختن چیست؟دانستنیها


زبان انگلیسی-آزمون سراسری Gaokao 

با هدف کاهش ازدحام در شلوغ‌ترین ایستگاه‌های کشور، قدم زدن روی پله‌‌های برقی ممنوع خواهد بود.

برای اولین بار، تمام مسافرین در متروی زیرزمینی لندن مجبور به ایستادن در دو طرف پله‌ برقی هستند تا ظرفیت ایستگاه‌ها در شلوغ‌ترین اوقات روز افزایش یابد.

یک آزمایش شش‌ماهه در ایستگاه هالبورن انجام خواهد شد که قانون ایستادن در راست و قدم زدن در چپ را کنار می‌گذارد. این حرکت که قرار است ساختاری مشابه در شهرهای شرق دور مانند هنگ کنگ را تقلید کند، طراحی شده تا تعداد افرادی که از پله برقی‌های طولانی در ساعات شلوغ استفاده می‌کنند را افزایش دهد.

بنابر آمار متروی لندن، تنها ۴۰ درصد از مسافران حاضر به گام برداشتن در تمام مسیر پله‌ برقی‌ها هستند و به این ترتیب، اکثریت افراد ترجیح می‌دهد در طرف «ایستادن» حضور داشته باشند.

یک آزمایش سه‌ هفته‌ای در هالبورن طی سال گذشته نشان داد تعدادی افرادی که در هر لحظه از پله برقی استفاده می‌کنند می‌تواند تا یک سوم افزایش یابد. پیتر مک‌ناوت، مدیر عملیات‌های متروی لندن گفت: «شاید درست به نظر نرسد که با ثابت ایستادن می‌توانید سریع‌تر مسیر را طی کنید، اما آزمایش‌ ما در هالبورن اثبات کرد که این موضوع می‌تواند حقیقت داشته باشد. آزمایش شش‌ماهه جدید به ما کمک می‌کند که دریابیم می‌توانیم مسافران را در طولانی‌مدت به ایستادن در دو طرف ترغیب کنیم یا خیر».

هالبورن برخی از طولانی‌ترین پله برقی‌های شبکه متروی لندن را دارد. مدیران این ایستگاه مدعی شده‌اند که ظرفیت محدود بود چون افراد کمی حاضر به قدم برداشتن به سمت بالا بودند – این یعنی تنها یک طرف پله‌های برقی در تمام اوقات استفاده می‌شد. تحقیقات نشان می‌دهد که با ممنوعیت قدم برداشتن،‌ بهینگی پله‌های برقی تا ۱۸.۵ درصد افزایش می‌یابد.

آزمایش‌های قبلی نشان دادند که پله‌های برقی ایستگاه‌ها به صورت معمول در ساعت ۸:۳۰ الی ۹:۳۰ صبح، ۲۵۰۰ نفر را جا به جا می‌کنند و در برهه آزمایش جدید، این رقم به ۳۲۵۰ نفر رسید.

در آزمایش جدید که از روز ۱۸ آپریل آغاز می‌شود، یکی از سه پله برقی‌های رو به بالا تنها برای ایستادن خواهد بود و در پله برقی دوم، طی ساعات شلوغ روز قدم زدن ممنوع می‌شود. پله برقی سوم هم ترکیبی از قدم زدن و ایستادن خواهد بود.

به سوالات زیر با کمتر از ۱۰ کلمه انگلیسی پاسخ دهید:

۱. مشکل فعلی پله‌های برقی در صورت ایستادن در راست و راه رفتن در چپ چیست؟

۲. آزمایش سه‌هفته‌ای سال گذشته در ایستگاه هالبورن چه چیزی را اثبات کرد؟

۳. در رویکرد جدید، علاوه بر اینکه راه رفتن روی یک پله برقی در ساعات شلوغ روز ممنوع می‌شود، دیگر پله‌های برقی رو به بالا برای ـــــــــــــــ استفاده می‌شوند.


حتما بخوانید » دانستنیها های جالب درباره تمساح یا کروکودیل


آزمون سراسری Gaokao -تاریخ

بعد از یک کلاس درسی، یک دانش‌آموز که درباره سیستم قانون‌گذاری روم باستان مطالعه کرده، می‌خواهد بداند که آیا بردگان -بنابر با قوانین- «از قوانین مبرا بوده و هیچ حقی نداشته‌اند» یا خیر. بعد از مطالعه چندین منبع مختلف، او چنین یادداشت‌هایی برداشته:

۱) در جامعه روم، برده به کسی گفته می‌شود که آزادی نداشته و به عنوان یک جسم شناخته می‌شود: یک شخص می‌تواند از بدو تولد هویت برده داشته باشد، به عنوان مجازات تبدیل به برده شود یا در جنگ به اسارت گرفته شود. برده‌ها را ضمنا می‌توان آزاد کرد.

۲) آزادی برده‌ها عنصری مهم در قوانین روم باستان بوده است.

۳) قانون دوازده لوحه در روم تمام مقررات را در بر می‌گرفته است.

۴) تمام این‌ها نشان می‌دهد که پدیده برده‌داری در روم مشاهده می‌شده است.

از پایان برهه جمهوری‌خواهی و گذار به سیستم امپراتوری، آزادی بردگان همزمان با گسترش قلمروی روم رواج بیشتری یافت. در متون تاریخی، شواهد زیادی راجع به آزادی تعداد بسیار زیادی از بردگان به چشم می‌خورد.

تاریخ‌شناسان می‌گویند: یک نقطه نظر رایج در سیستم قانون روم اینست که گرچه برده‌داری یک سیستم اجتماعی مشروع است،‌ اما با «طبیعت» در تضاد است. بعد هم وکلای روم باستان را داریم که می‌گفتند از منظر قوانین مدنی، بردگان هیچ ارزشی ندارند. اما از منظر قوانین طبیعی،‌ این موضوع حقیقت ندارد چون تمام انسان‌ها برابر آفریده شده‌اند.

منابع:

۱) لغت‌نامه قوانین روم باستان

۲) قوانین دوازده لوحه، لوح پنجم، بند هشتم

۳) نامه‌های پلینی جوان راجع به آزادی بردگان

۴) تاریخ روم باستان به قلم کفالوف

بنابر این اطلاعات، به سوالات زیر پاسخ دهید:

۱) کدام یک از «منابع» اطلاعات تاریخی هستند؟ (در تضاد با اطلاعات تاریخی دست دوم)

۲) در یادداشت‌های دانش‌آموز، کدام بخش‌ها بنیان حقیقی دارند؟ و کدام بخش‌ها گمانه‌زنی‌های خود دانش‌آموز هستند؟

۳) به دانش‌آموز کمک کنید که دلایل نفوذ قوانین امپراتوری روم را تشریح کند.

جغرافی – آزمون سراسری Gaokao

شکل‌گیری شرایط آب و هوایی در آمریکای شمالی، ارتباطی نزدیک به جغرافیای طبیعی آن دارد. تصویر پایین را به دقت بررسی کنید و به سوال زیر پاسخ دهد:

بنابر تحلیل سه دسته‌بندی عناصر جغرافیای طبیعی (تصاویر A و B و C در بالا)، سه نوع اقلیم مختلف در آمریکای شمالی را نام برده و توصیف کنید.

حتما بخوانید » علت دیده شدن ماه در طول روز چیست؟

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا