سبک زندگی
موضوعات داغ

انتخاب مدرسه از بین 100 ها مدرسه کدام را انتخاب کنیم؟

70 نکته مهم درباره انتخاب مدرسه مناسب برای کودک

امکانات مدرسه تا چه حد مهم است؟مدرسه ایده آل چه مدرسه ایست؟در انتخاب مدرسه برای فرزندان کوچکتر به چی نکاتی باید توجه شود؟چگونه تصمیم بگیریم چه نوع مدرسه ای برای کودکمان مناسب است؟پیشنهادات انتخابی فرزند در انتخاب مدرسه مهم است؟ یک مدرسه خوب از لحاظ کالبدی و سخت افزاری چه ویژگی هایی دارد؟امکانات مدرسه تا چه حد مهم است؟ معیارهای اساسی انتخاب مدرسه کدامند؟یک مدرسه خوب ویژگی از لحاظ مدیریتی و نرم افزاری چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد.

اولین تصمیم حیاتی پس از تصمیم به بچه دار شدن، میتواند انتخاب مدرسه کودکتان باشد. مدرسه نخستین مکانی است که کودک تحت تاثیر افراد و عوامل محیطی خارج از قلمرو خانه و خانواده قرار  میگیرد. هرچند که قرار گرفتن کودک در محیط های جمعی و تعامل با کودکان و بزرگسالان دیگر، در روند تربیت او ضروری است، اما میتواند ریسک های بزرگی به دنبال داشته باشد. به یاد داشته باشید که کودک شما در این سال ها بهترین توانایی یادگیری را دارد. محیط، مدرس و یا همراه نامناسب میتواند تاثیرات مخربی روی او بگذارد که تا سالیان سال با او همراه باشند. بنابراین از مدت ها قبل از شروع زمان مدرسه ی کودک، تحقیقات خود را آغاز کنید،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

انتخاب مدرسه مداد و دفتر

 • پیش از هرچیز کودک خود و انتظارات خود از کودکتان را بشناسید. بعضی از کودکان در محیط های آرام و خلوت احساس بهتری دارند و برای یادگیری به تمرکز بالا احتیاج دارند، بعضی دیگر در محیط های شلوغ و پرانرژی احساس راحتی میکنند. ممکن است کودک شما گرایش یا علاقه ی خاصی مانند موسیقی، ورزش یا زبان داشته باشد. در انتخاب مدرسه وجود امکان پرداختن به فعالیت موردعلاقه ی کودک را درنظر بگیرید.
 • در انتخاب مدارسی که برنامه های درسی خیلی سنگین و ساعات درسی اضافه ی زیادی دارند تجدیدنظر کنید. بخاطر داشته باشید که در دوران مدرسه و علی الخصوص دبستان آنچه که برای کودک شما حیاتی است این است که به او خوش بگذرد  و شاد و راضی باشد. هرچقدر هم که عجیب باشد، درس و آموزش اولویت دوم است. وظیفه ی مدرسه در دوران دبستان بیش از هرچیز میتواند این باشد که شوق آموختن و رشد کردن را در کودک شما بپروراند.
 • درمورد معلم های مدرسه تحقیق کنید. علی الخصوص معلم کلاس اول دبستان میتواند بسیار در حس کودک شما به مدرسه در سال های بعد تاثیرگذار باشد. با او صحبت کنید، معلم خوب معلمی است که درمورد تک تک دانش آموزانش صحبت میکند، بک گراند، ضعف ها و قدرت ها، علایق و وضعیت تحصیلی آنها را میشناسد و راهکار ارائه میدهد.

انتخاب مدرسه - انتخاب معلم کلاس اول

 • با مدیریت مدرسه به طور مستقیم صحبت کنید، طرز فکر او را نسبت به آموزش و پرورش کودکان بفهمید. مدیریت خط مشی کلی مدرسه را تعیین میکند و میتواند بسیار در روند آموزش و پرورش کودک شما تاثیر داشته باشد. برخی از مدیران مدرسه تنها به اعتبار علمی مدرسه ی خود اهمیت میدهند و به هر قیمتی میخواهند شاگردی داشته باشند که تنها نمرات بالا بگیرند و در مسابقات علمی رتبه های بالا کسب کنند، اما لزوما روش مناسبی را برای این کار انتخاب نمیکنند و صدمات روانی و تربیتی زیادی برای کودکان به جای میگذارند.
 • نزدیک بودن مدرسه نیز از عوامل موثر در انتخاب است. کودکان خصوصا در سال های اولیه ی مدرسه توانایی بیدار شدن در صبح خیلی زود را ندارند. بیدار شدن در صبح خیلی زود و رفتن هرروزه ی یک مسیر طولانی میتواند آنها را از مدرسه دلزده کند.

انتخاب مدرسه نزدیک بودن مدرسه

 • فضای باز و سرسبز و امکانات ورزش و بازی و اندازه ی مدرسه را درنظر بگیرید. فعالیت بدنی و جنب و جوش از عوامل بسیار با اهمیت در روند رشد کودک شماست. فضای باز و احیانا سرسبز در روحیه ی کودک بسیار تاثیرگذار خواهد بود و در حس او به مدرسه اهمیت دارد. حیاط کوچک و پر جمعیت، راهروهای تنگ و تاریک و کلاس های کوچک در درازمدت کودک را خسته میکند.

انتخاب مدرسه مناسب کودک - فضای سبز زیاد

 • با والدین دانش آموزانی که در آن مدرسه درس میخوانند صحبت کنید. قبل از آن لیستی از سوال های پر اهمیت برای خودتان تهیه کنید و از آنها بپرسید. تا چه حد از عملکرد کودک خود راضی هستند؟ تا چه حد از عملکرد پرسنل مدرسه راضی هستند؟ کودکشان تا چه حد از محیط مدرسه راضی است؟ هزینه ها در طول سال تحصیلی چگونه خواهد بود؟ و…

انتخاب مدرسه ی مناسب برای کودک

تربیت, کودکان, مدرسه
 • درمورد فضاهای آموزشی و وسایل آموزشی مدرسه سوال کنید. وجود فضاهای آموزشی مختلف مثل آزمایشکاه، کارگاه عملی، اتاق کنفرانس، اتاق فیلم و … و همینطور ابزارهای آزمایش یا نمونه های آموزشی، ابزارهای آموزش ریاضی و… بسیار در روند یادگیری کودکان تاثیرگذار است. محیط ها و روش های آموزش تکراری کودک را خسته و دلزده میکند. البته وجود معلم های خلاق و مشتاق آموزش میتواند نبود این امکانات را جبران کند.
 • محله و اطراف مدرسه ی موردنظرتان را بشناسید. سعی کنید تا جای امکان مدرسه در خیابان پر رفت و آمد و امنی قرار گرفته باشد.فضاهای خطرناک یا احیانا بدنام در نزدیکی مسیر رفت و آمد کودکتان وجود نداشته باشد. در داخل مدرسه هم فضاهای خلوت و دور از چشم مسئولان مدرسه وجود نداشته باشد.
 • درمورد هزینه به طور کامل سوال کنید، اینکه هزینه تحصیل کودک شما تا آخر سال تحصیلی چقدر خواهد بود، هزینه ی کلاس های فوق برنامه، هزینه کتاب های کمک آموزشی، هزینه های هدیه های در طول سال و… را بپرسید تا برآوردی واقعی از انچه که در طول سال باید بپردازید داشته باشید. به یاد داشته باشید شهریه ی بالای یک مدرسه لزوما ضامن بهتر بودن آن مدرسه نخواهد بود، بدانید که دارید برای چه چیزی هزینه میکنید.

انتخاب مدرسه و هزینه ها

 • درمورد مشاور مدرسه سوال کنید و وجود یک مشاور خوب و آگاه را در اولویت های بالای انتخاب مدرسه قرار دهید. با مشاور مدرسه صحبت کنید، انتظاراتتان از مدرسه و همینطور ویژگی های کودکتان را برای مشاور بازگو کنید و برخورد او را بسنجید. سعی کنید تشخیص دهید که مشاور مدرسه بیشتر در ویترین مدرسه نقش دارد یا حقیقتا در روند تربیت و آموزش و پرورش کودکان حضور فعال دارد. آیا در طول سال به طور منظم جلساتی را با کودکان و همینطور با والدین خواهد داشت یا خیر.
 • برنامه های ورزشی مدرسه هم جزو گزینه هایی است که باید بررسی شوند. ورزش، و علی الخصوص ورزش های گروهی در سلامت جسمی و روانی کودک و همینطور روند تربیتی او تاثیرات بسیار مطلوبی خواهند داشت. بعضی از مدارس برای افزایش ساعت های درسی ساعت ورزش را حذف میکنند که نه تنها خوب نیست، بلکه آثار مخربی بر کودکان دارد. بعضی دیگر از مدارس نیز برنامه ی مشخصی برای ساعات ورزش ندارند و فقط به کودکان اجازه میدهند در حیاط بمانند. درحالیکه ساعت های ورزش نه تنها در روحیه ی کودکان و تخلیه ی مثبت انرژی و بهبود روابط اجتماعی و همینطور یادگیری مهارت های کار گروهی، موثر است، بلکه میتواند پیش زمینه ای برای ایجاد علاقه و دنبال کردن ورزش بصورت جدی تر باشد. برنامه ی مشخص و معلم متخصص و آگاه به ورزش های پایه و تخصصی از نکات حائز اهمیت است.

انتخاب مدرسه کودک

 • درصورتی که مادر و پدر هردو شاغل هستید درمورد برنامه ی نهار مدرسه تحقیق کنید. آیا مدرسه نهار به دانش آموزان میدهد؟ برنامه ی غذایی هفتگی چگونه است؟ آیا سایر دانش آموزان از کیفیت غذا راضی هستند؟ امکان غذا بردن و گرم کردن وجود دارد؟
 • نور مدرسه و کلاس ها هم میتواند قابل بررسی باشد. فضاهای تاریک زمینه ساز ایجاد افسردگی در کودکان هستند. کلاس های دلباز و پرنور از مزیت های یک مدرسه به شمار میروند. همینطور تهویه ی مناسب نیز بسیار مهم است. وجود وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب را نیز چک کنید.
 • وجود کتابخانه، اهمیت به کتاب، برنامه های موثر در جهت ایجاد عادت و اشتیاق کتابخوانی و اختصاص دادن ساعت های مشخص به کتابخوانی نیز از نکاتی است که یک مدرسه ی خوب را قابل شناسایی میکند. عادت به کتابخوانی دریچه ای است ابدی به یادگیری و رشد که محدود به هیچ زمان و مکانی نیست. بنابراین از تمام آموزش های مدرسه اگر همین یک مهارت برای کودک شما به یادگار بماند، شما انتخاب درستی کرده اید.
 • مدرسه ی خوب مدرسه ای است که به دو امر آموزش و پروش به یک اندازه اهمیت بدهد، کودک شما تنها به مهارت های ریاضی و خواندن و نوشتن،  و دانستنی های علمی احتیاج ندارد. او باید مهارت های دیگری از جمله مهارت تصمیم گیری، حل مسئله، اعتماد به نفس، ابراز وجود و… را در سال های کودکی کسب کند.

پیدا کردن و انتخاب مدرسه مناسب برای فرزندان می تواند دلهره آور باشد، زیرا مدرسه ای که انتخاب می کنید بر رشد و ترقی آنها، اولین دوستی ها و حتی دیگر فعالیت های روزانه آنها تاثیر گذار خواهد بود. از آنجایی که این روزها به زمان ثبت نام مدارس نزدیک می شویم ممکن است سوالات زیادی برای شما پیش بیاید؛ سوالاتی از قبیل: چگونه مدرسه ای مناسب برای فرزندم انتخاب کنم؟ چگونه تشخیص دهم مدرسه ای خوب است یا نه؟ مدرسه دولتی خوب چگونه است؟ یا مدرسه غیر دولتی خوب چگونه است؟ با انجام تحقیقات و جستجو، متوجه می شوید چه چیزهایی را باید دنبال کنید، معیار قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که یک مدرسه عالی برای فرزند خود انتخاب خواهید کرد.

انتخاب های خود را محدود کنید

مدرسه ایده آل را برای خود تعریف کنید.

قبل از اینکه شروع به جستجو کنید، تصمیم بگیرید چه چیزهایی برای فرزند شما بسیار مهم است. شما می توانید فرصت های یادگیری زبان خارجه، قدرت در هنر و علم یا دیگر عوامل مهم که انتخاب های شما را محدود می کند، معیار قرار دهید. اگر مدرسه انتخابی شما سایت داشته باشد می توانید اطلاعاتی از وب سایت درباره آن کسب کنید یا از اشخاصی که قبلا در آنجا درس خوانده اند بپرسید تا اطلاعات مهمی برای اطمینان شما در اختیارتان قرار دهند.

یک لیست از ملاک های خود که از یک مدرسه انتظار دارید، با همسر، خواهر و برادر بزرگتر یا حتی خود فرزندتان ایجاد کنید.
یک راه عالی برای تشخیص یک مدرسه خوب، توجه به منابع و معلمان آن است. مدارسی که معلمان بیشتری دارد و تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری در تعدد معلمان نشان می دهند، بیشتر احتمال دارد که در کار خود حرفه ای و قوی باشند.

همچنین به چیزهای دیگری مانند مسافت خانه تا مدرسه توجه کنید. اگر یک مدرسه دولتی پیدا کردید، ایستگاه های اتوبوسی که نزدیک محل زندگی شما و مدرسه در دسترس هستند نیز پیدا کنید. یا اگر شما با وسیله نقلیه خود هر روز صبح فرزندتان را به مدرسه می برید، مطمئن شوید که طی کردن مسافت تا مدرسه و رسیدن به محل کارتان با زمان شروع کار شما تداخل نداشته باشد.

انتخاب مدرسه مناسب

ذهن خود را در چند گزینه باز نگه دارید.

اگر در منطقه شما انواع مختلفی از مدرسه مانند مدارس دولتی، غیر دولتی، تیزهوشان، نمونه دولتی و … وجود دارد، خودتان را محدود نکنید. لزوما پرداخت هزینه های زیاد باعث افزایش کیفیت آموزش و پرورش نمی شود. می توانید اطلاعاتی که می خواهید را آنلاین و از طریق وبسایت آنها به دست آورید.

انتخاب مدرسه مناسب

آمار داشته باشید.

مدارس باید آمار معلمان، نحوه امتحانات، نحوه ایجاد اشتغال در آینده و هر آنچه که مهم است را در اختیار والدین بگذارند. با دفتر مدرسه تماس بگیرید و از آنها این اطلاعات را درخواست کنید.

انتخاب مدرسه مناسب

از گزینه های احتمالی خود بازدید کنید.

هیچ تحقیق و مطالعه ای جای دیدار یا بازرسی حضوری را نمی گیرد. با مدرسه مورد نظر خود تماس بگیرید و از آنها درخواست ملاقات داشته باشید. هنگامی که به مدرسه می روید، فرزند خود را همراه ببرید و مطمئن شوید ملاقات در روزی باشد که بتوانید با مدیران، معلمان و یا در صورت امکان با والدین دانش آموزان صحبت کنید. این یک زمان مناسب برای شناخت بهتر مدرسه است تا تصمیم بگیرید که آیا برای فرزند شما مثمر ثمر خواهد بود.

به کلاس های درس و آثار هنری روی دیوار نگاه کنید یا در صورت امکان یک معلم را در حال درس دادن تماشا کنید تا بتوانید تعامل بین دانش آموز و معلم را مشاهده کنید. اگر مدرسه ای شما را از بازدید قبل از ثبت نام منع کرد، یک امتیاز منفی برای آن در نظر بگیرید. به این دلیل که این نوع مدارس شیوه های تدریس را شفاف سازی نمی کنند و ممکن است در آینده برای نگرانی های شما پاسخگو نباشند. بپرسید چرا اجازه نمی دهند که پیش از ثبت نام از مدرسه بازدید کنید؟ مدرسه ای را انتخاب کنید که برای شما همه چیز را شفاف سازی کند و عوامل آنجا تلاش کنند تا نگرانی های شما را برطرف کنند. در این صورت انتخاب مدرسه خوب و مناسب برای شما بسیار راحت خواهد بود.

انتخاب مدرسه مناسب

سوالات واقعی و به جا بپرسید.

قبل از اینکه از مدرسه دیدن کنید، لیستی از سوالات را بر اساس آنهایی که فکر می کنید ارزشمند هستند، ایجاد کنید. زمانی که به آنجا رسیدید سوالات خود را مطرح کنید. سوالاتی از قبیل ساعات شروع و پایان، نوع ناهار و سرو آن، برنامه های زبان خارجی، نوع ورزش ها و …

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، درباره چگونگی آموزش معلمان، جزئیات تکالیف و نحوه برخورد با دانش آموزان ضعیف نیز بپرسید.

انتخاب مدرسه مناسب

پیشنهادهای اطرافیان درباره مدرسه را بپرسید.

شما ممکن است دوستانی داشته باشید که فرزندان خود را در مدرسه ای خوب ثبت نام کرده اند. از آنها تحقیق کنید، شاید بخواهید مورد انتخابی خود را با مدرسه آنها مقایسه کنید. نظرات و پیشنهادات اطرافیان راهنمایی خوبی برای انتخاب مدرسه مناسب فرزند شماست.

انتخاب مدرسه مناسب

در جریان جزئیات برنامه ها و ثبت نام مدرسه باشید.

جزئیات زیادی وجود دارد که به تصمیم گیری شما کمک می کند. اگر مورد انتخابی شما یک مدرسه خصوصی است، در مورد هزینه های مالی، شرایط پذیرش و دیگر کمک های مالی مطلع شوید. در واقع اطمینان حاصل کنید که از لحاظ مالی قادر به پرداخت هزینه های تحصیلی فرزند خود هستید.

انتخاب مدرسه مناسب

یک تدبیر جایگزین داشته باشید.

حتی اگر یک مدرسه رویایی پیدا کنید، گاهی اوقات ممکن است فرآیندهای سخت گیرانه یا حتی مشکلات مالی مانع ثبت نام شما شوند. بنابراین سعی کنید گزینه های دیگری هم مد نظر داشته باشید تا مجبور نشوید فرزند خود را به مدرسه ای کمتر از ایده آل خود بفرستید.

انتخاب مدرسه مناسب

 انتخاب مدرسه برای فرزندان کوچکتر (گزینه های مناسب برای فرزندان مهد کودک، پیش دبستانی و دبستان)

تصمیم بگیرید چه نوع محیطی برای کودک شما مناسب است.

برای پیش دبستانی ها گزینه و رویکردهای زیادی وجود دارد زیرا ممکن است برای آنها بیشتر به دنبال مرکز بازی باشید تا تحصیلی… اما سعی کنید آنها را در یک محیط شلوغ با فعالیت ها و همکلاسی های زیاد که روی مهارت های خاص تمرکز دارند، ثبت نام کنید.

انتخاب مدرسه مناسب

ساختار آموزشی مناسب را انتخاب کنید.

همانطور که قبلا گفته شد گزینه های زیادی برای فرزندان کوچکتر نیز وجود دارد.
هدف از برنامه های مبتنی بر بازی باید توسعه مهارت های کودک باشد. بسیاری از این برنامه ها به بخش های مختلف مانند خانه و آشپزخانه، بازی های علمی، ساخت کاردستی، میز آب و شن، فضایی برای خواندن، فضایی برای خانه سازی و اسباب بازی و … تقسیم می شوند. این باعث می شود آنها مهارت های خود را از طریق بازی ها به دست آورند.

بعضی از مراکز نیز تنها روی برنامه های آکادمیک متمرکز هستند و آموزش بیشتری ارائه می دهند. این مراکز با هدف آماده سازی کودک برای مراحل بعدی مدرسه پیش می روند و برای والدینی مناسب است که تنها خواستار آموزش هستند و از برنامه های مبتنی بر بازی ترس دارند.

انتخاب مدرسه مناسب

در مورد فلسفه آموزشی که برای شما مهم است، تصمیم گیری کنید.

فلسفه های مختلفی برای چگونگی آموزش بهتر به کودکان و آماده سازی آنها برای موفقیت وجود دارد.

مونتسوری؛ این یک روش است که در رم گسترش یافت. این یک متد است که به بچه ها اجازه می دهد تا با سرعت خودشان یاد بگیرند و در هر سطح تحصیلی که هستند کار کنند. اگر جایی را پیدا نکردید که با این روش آموزش دهند، می توانید به آنها این روش را معرفی کنید تا آموزش بهتری داشته باشند. این روش تاکید کمتری بر هدایت کودکان توسط معلم دارد و به کودکان اجازه می دهد پازل ها و اسباب بازی ها را خودشان بررسی کنند که به وسیله تکمیل موفقیت آمیز یک وظیفه جایزه می گیرند. این یک انتخاب عالی برای والدینی است که می خواهند فرزندانشان مهارت های رهبری و استقلال را فرا گیرند.

روش دیگری نیز وجود دارد که روی مطالعه، یادگیری خلاقانه، آواز خواندن و بازیگری متمرکز است. بسیاری از آموزش و پرورش های دیگر کشورها روی این روش و همچنین همکاری کودکان تاکید دارند. یکی از چیزهایی که در مورد این متد منحصر به فرد است، عدم وجود رسانه ها از قبیل رایانه ها، ویدئوها، لوازم الکترونیکی و تمرکز روی کارهای علمی مانند تست زدن، انجام تکالیف و حتی مطالعه است.

انتخاب صحیح مدرسه

متدی دیگر که یک سبک است که کودکان را تشویق می کند تا با یادگیری مبتنی بر پروژه آشنا شوند. درسها بر اساس علاقه آنهاست و به جای اینکه معلمی آنها را هدایت کند، ممکن است از دانش آموز بخواهد که خارج از خانه به تحقیق بپردازد و درباره چیزهایی که به آنها علاقه مند است، سوال مطرح کند و پاسخ آنها را از تحقیق خود به دست بیاورد. این روش امروزه در ایران استفاده نمی شود و در کشورهای کمی رایج است، اما شما می توانید از این متد برای فرزندان خود خارج از مرکز آموزشی استفاده کنید و با آنها درباره علاقه هایشان تحقیق و پرس و جو کنید.

انتخاب مدرسه خوب

کارکنان و مدیران مرکز آموزشی را ارزیابی کنید.

انجام این کار بسیار مهم است، زیرا آنها کسانی هستند که برنامه های درسی را برنامه ریزی می کنند، ارزش ها را تقویت می کنند و فرزند شما را تادیب می کنند. با آنها ملاقات کنید و روش ها و دیدگاه های آنها را درباره چیزهای مهم بپرسید.

انتخاب مدرسه خوب

در مدرسه گردش کنید.

هنگامی که به مدرسه می روید، فرزندتان را با خود ببرید، امکانات آنجا را مشاهده کنید، درباره مدرک تحصیلی معلمان بپرسید و

سعی کنید تشخیص دهید مدرسه چه نوعی دارد و با برنامه روزانه و نوع مشارکت والدین آشنا شوید.

3. انتخاب مدرسه برای فرزندان بزرگتر (پایه ششم به بعد)

عوامل اجتماعی و عاطفی را در نظر بگیرید.

در حالی که یک کودک ممکن است دوستان زیادی نداشته باشد، بچه های بزرگتر به دنبال یک مدرسه راهنمایی یا دبیرستان با محصلین زیاد هستند که با آنها وارد رابطه دوستی شوند و این عوامل اجتماعی و احساسی مهمی است که بر سلامت آنها تأثیر می گذارد. اگر فرزند شما در حال حاضر دارای دوستان زیادی است که تاثیر مثبتی بر زندگی آنها دارند، ممکن است بخواهید این روند ادامه داشته باشد. اما برخی مواقع برعکس بوده و دوستان تاثیر منفی بر خلق و خوی آنها خواهند گذاشت. همچنین، کارهایی مانند قلدری می تواند در فرزندان بزرگتر برجسته شود. مدرسه ای پیدا کنید که یک سیاست قوی ضد درگیری داشته باشد و به فرزند شما کمک کند تا مهارت های اجتماعی فراوانی کسب کند.

وجود یک مشاور راهنما در مدرسه می تواند یکی از عوامل مهم در جلوگیری از مواردی مانند قلدری باشد.

انتخاب مدرسه خوب

پیشنهادات انتخابی فرزند خود را نیز در نظر بگیرید.

فرزند شما در این سن شروع به بهبود و توسعه علاقه مندی های خود می کند اما بیشتر مدارس بدون در نظر گرفتن علاقه نوجوانان همیشه درس هایی مانند ریاضی، فیزیک، انگلیسی، شیمی و دیگر درس ها را ارائه می دهند. دوره های فناوری، زبان های خارجی و دیگر ارائه های ویژه می تواند برای آینده فرزندان شما مفید باشد. از آنها بپرسید دوست دارند چه نوع مدرسه ای را انتخاب کنند تا با علایق و منافع آنها هماهنگ باشد. همچنین ایده خوبی است که از ویژگی های مدرسه در مورد برنامه های آنها برای استعداد دانش آموزان، تقویت و پرورش استعدادها و بودجه موجود برای حمایت دانش آموزان بپرسید.

انتخاب مدرسه خوب

درباره برنامه ریزی مدارس برای تحصیلات دانشگاهی بپرسید.

فرزند شما در دبیرستان شروع به بررسی و تصمیم گیری می کند، اینکه آیا می خواهد به دانشگاه برود یا تجارتی راه بیاندازد. مطمئن شوید که مدرسه انتخابی برای فرزند دبیرستانی شما مشاور و راهنما برای هر دو گزینه داشته باشد، یعنی برای آنها که می خواهند کار کنند گزینه های کارآموزی مناسب در اختیارشان بگذارند و بعضی دیگر که به دنبال تحصیلات دانشگاهی هستند را برای کلاس های کنکور، تست و … تشویق کنند.

اگر قبل از ثبت نام مدرسه مطمئن هستید که فرزند شما به تجارت و کار علاقمند است، برای او مدرسه های فنی و حرفه ای یا جایی که به مهارت های فنی اهمیت زیادی می دهند را در نظر بگیرید.

برای فرزندی که علاقه به تحصیلات دانشگاهی دارد، از مدرسه درخواست کنید که به شما ایده هایی برای انتخاب رشته و اینکه امکان موفقیت بیشتر در کدام رشته وجود دارد، بدهند. مدرسه انتخاب کنید که دانش آموزان را به چالش بکشند و آنها را برای تحصیلات عالی و به دست آوردن مدارک بالای دانشگاهی آماده و تشویق کنند.

انتخاب مدرسه خوب

در جریان فعالیت های اضافه بر سازمانی که مدارس ارائه می دهند، باشید.

زمانی که فرزندان شما به مدرسه راهنمایی یا دبیرستان می روند، ممکن است علاقه خاصی به یک ورزش خاص، نواختن آلات موسیقی یا بازیگری نشان دهد. مدارسی که قادر به حمایت از علایق غیر درسی فرزند شما باشند، می توانند تجربه تحصیلی بیشتری را در اختیار آنها قرار دهند و آنها را به نوجوانان بالغ تبدیل کنند.
همچنین امتیاز های مدارس در رقابت های ورزشی را در نظر بگیرید.

انتخاب مدرسه خوب

درباره اینکه شما مدرسه دولتی می خواهید ثبت نام کنید یا غیر انتفاعی، تصمیم بگیرید.

تفاوت میان دو مدرسه دولتی و غیر انتفاعی بسیار قابل توجه است که اولین مورد به لحاظ بودجه است. مدارس خصوصی خدمات بیشتری ارائه می دهند و نقش بیشتری در آموزش و پرورش فرزند شما دارد. اگر انتخاب شما مدرسه دولتی باشد باید سطح توقعات خود را پایین بیاورید و برای خدمات بیشتر فرزند خود را در کلاس های آموزشی دیگر ثبت نام کنید. همچنین در صورت انتخاب مدارس غیر انتفاعی باید از تمکن مالی داشته باشید و از پس مخارج و کمک های مالی فرزند خود بربیایید.

انتخاب مدرسه خوب

برای بعضی‌ها بیشتر شبیه یک مسابقه دو است؛ آن هم دوی استقامت. همان که باید حسابی خودت را آماده کرده باشی. همان که باید بدوی و خسته نشوی. همان که خیلی‌ها به خط پایانش نمی‌رسند و آن هایی هم که از خط پایان عبور می‌کنند، حسابی از نا و نفس افتاده‌اند. مقصود از این شبه مسابقه، همان ماجرای قدیمی انتخاب بهترین مدرسه و ثبت‌نام دانش‌آموز است.

همان که با تعطیلی مدرسه‌ها آغاز می‌شود و پدر و مادرها باید در کنار هزار و یک کار دیگر، از صبح تا شب بدوند و بگردند و تلاش کنند تا یک مدرسه مناسب و باب میل خود و جیبشان  ـ البته از نگاه خودشان ـ بیابند و تازه وقتی مدرسه پیدا شد، باید آن دویدن اساسی ـ مانند صد متر آخر مسابقه ـ را شروع کنند تا با صد اما و اگر و شاید، فرزند دلبندشان را در آن مدرسه خوشنام و نشان، ثبت‌نام کنند.

معیارهای انتخاب مدرسه

بعضی‌ها فقط می‌خواهند مدرسه نزدیک به خانه‌شان باشد و موضوع دیگری برایشان مطرح نیست، اما گروهی هم هستند که تا از چند و چون فعالیت‌های آموزشی و تربیتی معلم‌ها و مربیان سر درنیاورند، دلشان آرام نمی‌گیرد. برخی هم به امکانات و فضای مناسب آموزشی توجه بیشتری نشان می‌دهند و گروهی از والدین ترجیح می‌دهند مدرسه‌ای را برای ثبت‌نام انتخاب کنند که خیلی به دانش‌آموزان سخت نگیرد.


حتما بخوانید »نحوه آموزش صحیح آداب معاشرت به فرزندانمان را بیاموزیم


بنابراین باید گفت معیارهای انتخاب مدرسه خوب، بسیار متفاوت است و موردی که از نظر برخی مثبت به حساب می‌آید، برای گروهی دیگر امتیازی منفی تلقی می‌شود.

دکتر پروین ناظمی، روانشناس با اشاره به این موضوع، می‌گوید: معیارهای انتخاب مدرسه، در مقاطع تحصیلی مختلف با یکدیگر تفاوت دارد و والدین باید با توجه به نیازهای کودک و نوجوان، بهترین مدرسه را انتخاب کنند.

این روانشناس توضیح می‌دهد:
در دوره دبستان یکی از مهم‌ترین معیارها برای انتخاب مدرسه، فضایی است که در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد تا آن ها بتوانند آزادی عمل، تحرک و جنب‌وجوش کافی داشته باشند. بنابراین مهم است به این موضوع هم توجه داشته باشیم که دانش‌آموزان دبستانی باید  زنگ ورزش یا تفریح، فضا و امکانات مناسبی در اختیار داشته باشند. علاوه بر این، معلم کلاس اول دبستان نیز نقش بسیار مهمی در ادامه فعالیت‌های آموزشی کودک دارد و می‌تواند انگیزه ادامه تحصیل را در وجود او شکل دهد یا به آن ضربه بزند.

محمد الهی نیز با تأکید بر نقش معلم پایه اول، یادآور می‌شود: نقش معلم در سال اول دبستان بسیار مهم است، زیرا اگر دانش‌آموز در این سال، معلم خوبی داشته باشد جذب درس و مدرسه خواهد شد و حتی تا پایان دوره تحصیلش هم او را به یاد خواهد داشت.

او معتقد است در مقاطع بالاتر، به تدریج کادر اداری و مدیریتی مدرسه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا اگر بهترین معلم‌ها و دبیران در مدرسه‌ای حضور داشته باشند که مدیریت خوب و یکپارچه‌ای ندارد، روند آموزشی و تربیتی دانش‌آموز دچار آسیب خواهد شد، اما مدیریت قوی می‌تواند یک کادر معمولی را هم با برنامه‌ریزی و هماهنگی به خوبی پیش ببرد و نتایج خوبی برجای گذارد.

دکتر ناظمی درخصوص معیارهای والدین می‌افزاید: یکی دیگر از نکات مهم  انتخاب مدرسه مناسب در دوره دبستان، نزدیک بودن مدرسه به خانه است. زیرا کودکان در سال‌های نخست تحصیل توانایی بیدار شدن صبح خیلی زود را ندارند و در مسیر طولانی خانه تا مدرسه خسته و دلزده می‌شوند.

انتخاب مدرسه مناسب,مدرسه خوب والدین باید با توجه به نیازهای کودک و نوجوان، بهترین مدرسه را انتخاب کنندبا وجود این، بسیاری از پدر و مادرها به اشتباه تصور می‌کنند اگر فرزندشان به مدرسه خوبی برود که تا خانه‌شان فاصله زیادی دارد، بهتر است، اما چنین شیوه‌ای از نظر کارشناسان توصیه نمی‌شود.

این روانشناس به دانش‌آموزانی اشاره می‌کند که دوره دبستان را پشت‌سر گذاشته‌اند و می‌خواهند وارد مقاطع بالاتر شوند و می‌گوید: در این سنین هدایت و پرورش روحی، روانی و اخلاقی دانش‌آموزان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و با توجه به این‌که آن ها در سنین بلوغ هستند، پایه رفتارهای صحیح، عزت نفس و اعتماد به نفس‌شان در همین دوره شکل می‌گیرد. بنابراین نحوه برخورد مسئولان مدرسه و شرایطی که برای‌ دانش‌آموزان ایجاد می‌شود در این باره بسیار مهم است.


حتما بخوانید »تربیت کودکان سخت‌کوش و جاه طلب با 10 روش علمی


 از طرفی، پدر و مادرهایی که می‌خواهند فرزندشان را ثبت‌نام کنند معمولا شناخت دقیق و درستی از کادر اداری و معلم‌های مدرسه ندارند و به همین دلیل ممکن است فقط با دیدن فضا و ساختمان، حیاط و امکانات فیزیکی مدرسه در این مورد تصمیم بگیرند.

الهی با اشاره به این موضوع، می‌گوید: اگر پدر و مادرها بخواهند کمی تخصصی‌تر در این‌ باره تصمیم‌گیری کنند، می‌توانند با والدین کسانی که در همان مدرسه درس خوانده یا می‌خوانند، صحبت کرده و نظر آن ها را جویا شوند تا بتوانند درخصوص وضع علمی و رفتار معلم‌ها و کادر اداری اطلاعات به نسبت درستی به دست آورند.

این کارشناس آموزشی بر این باور است که نوع رفتار، سابقه، مهارت و تجربه کادر ادرای و مدیریتی مدرسه اهمیت زیادی دارد. اولیای دانش‌آموزانی که از مقطعی به مقطع بالاتر می‌روند نیز به گفته وی، معمولا از کادر مدرسه قبلی‌شان مشورت می‌گیرند و براساس نظر آن ها که مورد اعتمادشان هستند، تصمیم‌گیری می‌کنند.

آموزش و پرورش در کنار هم

این روزها در بیشتر مدارس، تأکید و توجه زیادی به موضوع آموزش فشرده و سنگین درسی می‌شود و بسیاری از والدین هم طرفدار چنین برنامه‌هایی هستند. در صورتی‌که به گفته دکتر ناظمی، تمام این برنامه‌ها باید براساس شرایط روحی دانش‌آموز و توانایی‌هایش طراحی شود تا او را خسته و دلزده نکند. یادمان باشد چنین برنامه‌های سنگین و سختی، انگیزه درس خواندن را از دانش‌آموزان و به خصوص دبستانی‌‌ها می‌گیرد.

هر سال، مدرسه ها که باز می شود، انگار با شروع درس و مدرسه موجی از مشکل ها و سوال های بی پاسخ به سوی والدین، به خصوص آنهایی که کودکشان کلاس اولی هستند، هجوم می آورد. جالب اینکه گاهی حتی دیگر زمینه های زمینه های زندگی کودک هم با رفتنش به مدرسه از روال عادی خارج می شود. کم نیستند والدینی که برای مشاوره می آیند و نمی دانند با بچه ای که تا به حال لجباز و بدغذا نبوده یا مشکل هایی از این قبیل نداشته، چه کنند.


کودک
قبل از بررسی هر مشکلی باید بپذیریم کودکی که از خانه راهی مدرسه می شود و به طور همزمان درگیر چند مشکل خواهد شد و تا او بتواند خود را با این مشکل ها سازگار کند، امکان دارد دچار حالت های عاطفی نامناسبی شود. کودک قطعا به تدریج می تواند این مشکل های نسبتا بزرگ را حل کند اما نیاز دارد او را درک کنیم.

جدا شدن از محیط امن خانوادگی، مواجه شدن با مقررات محیط مدرسه، روبرو شدن با نظم و ترتیبی که لازمه آموزش است و کوشش ذهنی ارادی در درک و فهم مطالب برای موفقیت در امور تحصیلی از جمله مشکل های بچه ها در بدو ورود به مدرسه است.

والدینی که کلاس اولی در خانه دارند امسال مهرماه برای شان با هر سال متفاوت بوده است. آنها سعی کردند که فرزند خود را برای مدرسه آماده کنند و از خرید وسایل گرفته تا صحبت درباره مدرسه، کارهایی را انجام دادند که فرزندشان با دل قرص تری پا به مدرسه بگذارد.یک روانشناس بالینی نیز چند مورد را مورد توجه قرار داده است که با رعایت آنها کودک شما می تواند سال تحصیلی خوبی را آغاز کند و آن را به سرانجام برساند. با رعایت این موارد کودک شما در مدرسه و ارتباط با فضای آن موفق تر خواهد بود؛

شروع مدرسه برای کودک یک مقطع بسیار مهم است

نکاتی برای افزایش موفقیت کودک در مدرسه

تنظیم ساعات خواب

اگر کودک شما جزو بچه هایی است که پیش از این ساعات خواب منظمی داشته است از این جهت مشکلی نخواهید داشت اما در غیر این صورت بهتر است او را کم کم به ساعات خواب و بیداری جدید عادت دهید. به این شکل که هر شب او را وادار کنید که نیم ساعت الی سه ربع زودتر به رختخواب برود و از طرف دیگر صبح را یک ربع تا نیم ساعت زودتر از روز قبل از خواب برخیزد. به این شکل او به تدریج و با کمترین مقاومت به ساعات جدید عادت می کند. بهترین ساعات خواب برای کودکان مدرسه ای بین 9 شب تا 6 صبح است.


حتما بخوانید »40 کودک خارق العاده ای که جهان را دگرگون کردند


مهارت های ارتباط جمعی

برای اینکه کودک شما با مدرسه راحت وفق پیدا کند و دوران تحصیلی خوبی را پشت سر بگذارد باید او را با مهارت های ارتباطی مخصوصا ارتباط جمعی آشنا کرده باشید. اما اگر پیش از این به این مساله توجه کافی نداشتید بهتر است از همین امروز دست به کار شوید و او را در ارتباط مثبت با هم سالان و هم کلاسی هایش راهنمایی کنید. برای این کار می توانید از معلمان و اولیای مدرسه نیز کمک بگیرید. برای کودکانی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند این ارتباط گرفتن دشوارتر است

دوری از والدین

یکی از مشکلاتی که کودک با پا گذاشتن به مدرسه با آن مواجه می شود دوری طولانی مدت از والدین است. او که پیش از این همیشه در کنار پدرومادرش بوده است حالا باید در یک محیط غریبه و با تعدادی از دانش آموزان در یک محیط به نام کلاس ساعات طولانی را بگذراند. این دوری برای کودک کمی سخت و استرس آور است مگر اینکه پیش از این کودک در مهدکودک و پیش دبستانی دوری از والدین را تجربه کرده باشد تا در مدرسه بتواند با آن راحت تر کنار بیاید.

یکی از مشکلاتی که کودک با مدرسه رفتن با آن مواجه می شود دوری از والدین است

 آموزش برنامه ریزی

شروع مدرسه برای کودکان یک مقطع بسیار مهم است. کودک با مدرسه آموزش را به صورت جدی آغاز می کند و سبک جدیدی از زندگی را نیز تجربه خواهد کرد. او حالا لازم دارد که مفاهیمی مانند آداب نشستن بر سر کلاس، گوش دادن به درس، اجازه گرفتن از معلم برای خارج شدن از کلاس، احترام به قوانین و زندگی جمعی را فرابگیرد و خودش را با برنامه جدید زندگی اش که شامل بیدارشدن در ساعت خاص، برنامه ریزی برای رسیدگی به دروس، استراحت و بازی است، تطبیق دهد. والدین در این امور می توانند راهنمای خوبی برای فرزندان خود باشند و این مفاهیم را به او آموزش دهند.


حتما بخوانید »کودک درون را چگونه فعال کنیم؟


کتاب هایی که به شما کمک می کنند

کتاب هایی در این زمینه وجود دارد که اگر والدین علاقه مند باشند می توانند آنها را مطالعه کنند. در این کتاب ها مسائل مختلف مربوط به مدرسه رفتن کودک به صورت جزئی مطرح شده است. اینکه در موارد مختلف والدین چه باید بکنند و چه بگویند و نیاز به آموزش چه موضوعاتی وجود دارد با طرح سوال و و راه حل های مناسب و کاربردی ارائه شده است. یکی از این کتاب های مفید «چگونه فرزند خود را برای سال اول دبستان آماده کنیم؟» نام دارد؛ نوشته «مریم احمدی شیرازی» که «موسسه مادران امروز» آن را منتشر کرده است.

تغییرات را بشناسید

والدین برای اینکه بتوانند به کودک خود کمک کنند تا سال تحصیلی خوبی را آغاز کند و به سرانجام برساند باید در مورد فضای مدرسه، قوانین، تغییرات شیوه های آموزشی و کتاب های درسی اطلاعات کافی داشته باشند. در صورت نداشتن تسلط کافی بر این مباحث نمی توانید راهنمای خوبی برای فرزندتان باشید. بهترین کار این است که با ارتباط موثر با معلم او از این موارد اطلاع حاصل کنید.

ویژگی های مدرسه خوب (از لحاظ مدیریتی و نرم افزاری)

1- مدیر مدرسه خوب دارای برنامه آموزشی و تقو یم اجرایی سالانه فعالیت ها و… می باشد.

2- عوامل آموزشی مدرسه خوب با دانش آموزان دوست و رفیق هستنــــد به نحوی که دانــش آمـــوز زیبا ترین احساس را در این محیط دارد.

3- دانش آموزان در کارهای گروهی و فعالیت های آموزشی ـ تربیتی مثل شورای دانش آموزی، اقامه نماز، انجمن علمی و. .. باعلاقه شرکت دارند.

4- معلمین و همه افرادی که با دانش آموز سر و کار دارند از سواد کافی برخوردارند و با مسایل تعلیم و تربیت و روانشناسی آشنایی دارند.

5- کارهای مدرسه خوب تقسیم شده و هر یک از افراد نسبت به نقشی که در آن دارند هم توانایی لازم و هم آشنایی کامل دارند.

6- مدیر و دبیرا ن مدرسه خوب با فرایند یاد دهی – یادگیری و روانشناسی تربیتی آشنایی دارند.

7- دانش آموزان در امور مختلف مشارکت دارند و نسبت به آن چه در آموزشگاه می گذرد احساس مسئولیت می نمایند.

8- تعامل مناسبی بین عوامل آموزشگاه و دانش آموزان و اولیاء برقرار است.

9- شورای دبیرا ن فعال بوده و در این شورا مسائل گذشته و روز و برنامه های آینده به بحث و بررسی گذاشته می شو د.

10- مدرسه خوب با اداره آموزش و پرورش و سایر سازمان ها ارتباط موثر و مطلوبی دارد.

11- در مدرسه خوب فعالیت ها و اقدامات هدفمند است و درتما م فعالیت ها نظم و انضباط حا کم است.

12- نظام مشاوره ای مدرسه خوب، کارا و اثربخش است.

13 – مدرسه خوب دانش آموز را با مهارت های زندگی آشنا کرده به نحوی که پس از اتمام هر دوره تحصیلی به راحتی می تواند، وارد جامعه شود.

14 – در مدرسه خوب، میراث فرهنگی، وطن دوستی، احترام به نیاکان و تاریخ و پرچم و. .. گرامی داشته می شو د.

15- مجموعه امور مدرسه خوب با سازماندهی مناسب مدیر هماهنگ است.

ویژگی های مدرسه خوب (از لحاظ کالبدی و سخت افزاری)

1- فضای آموزشی مدرسه خوب (کلاس درس) متناسب با سن و پایه تحصیلی دانش آموزان محرک و جذاب باشد.

2- مدرسه خوب دارای محیطی زیبا و با طراوت و نشاط آور است.

3 – درمدرسه خوب ابعاد کلاس ها و صندلی ها استاندارد متناسب با سن دانش آموزان می باشد.

4- فضای فرهنگی، هنری و فن آوری برای رفع نیازهای علمی و تحقیقی دانش آموزان مهیا می باشد.

5- مدرسه خوب به شکوفایی استعداد و توانایی جسمی دانش آموزان اهتمام دارد و در جهت تامین فضا و امکانات ورزشی کوشا می باشد.

6- در مدرسه خوب فضای نمازخانه رغبت انگیز، سالن ها وسیع و تمیز، سرویس های بهداشتی تمیز و استاندارد می باشد.

7– در مدرسه خوب مکان نشستن راحت بوده سیستم های گرمایی و برودتی مناسب و کلاس ها به دور از سر و صد ا و دارای نورکافی می باشند.

8- در و دیوار و حیاط و رنگ مدرسه خوب، دارای پیام آموزشی و تربیتی هستند.

9- در مدرسه خوب با تامین سرویس ایاب و ذهاب به سلامت جسمی دانش آموزان توجه کافی می شود.

10- مدرسه خوب به بهداشت روحی دانش آموزان توجه کافی دارد و با ایجاد کتابخانه، آزمایشگاه، اتاق خلاقیت و سالن سمعی و بصری در جهت تامین آن می کوشد.

11 – مدرسه خوب دارای امکانات آموزشی و آزمایشگاهی از قبیل رسانه های دیداری و شنیداری، تجهیزات آزمایشگاهی و. .. می باشد.

12- محیط آموزشی گویای معماری ایرانی و اسلامی و دارای پیام فرهنگی هنری است.


حتما بخوانید »هرگز عاقل نشو همیشه دیوانه بمان مبادا بزرگ شوی کودک بمان


راه کارها و پیشنهادات

ستادی

1- طراحی و راه اندازی وبلاگ با عنوان مدرسه خوب.

2- نصب تابلوی LCD که پیام های مدرسه خوب، معلم خوب و والدین خوب را ارائه کند.

3- درج شعارهای مرتبط با موضوع مدرسه خوب روی بخشنامه ها.

4- تشکیل جلسه خاص با روسای آموزش و پرورش مناطق تابعه با موضوع مدرسه خوب.

منطقه ای (اجرایی)

1- همایش مدیران با دعوت از اعضای کمیسیون مدرسه خوب.

2- انتخاب یک یا چند ویژگی به عنوان میثاق منطقه ای.

3- تشکیل تیم مشاوره ای در اداره شهرستان / منطقه برای نیل به مدرسه خوب.

انتخاب مدرسه

1- همایش اولیاء و مدرسه.

2- انتخاب یک ویژگی به عنوان میثاق مدرسه ای.

3- برگزاری همایش دانش آموزی با عنوان مدرسه خوب و دانش آموزان.

برای بعضی‌ها بیشتر شبیه یک مسابقه دو است؛ آن هم دوی استقامت. همان که باید حسابی خودت را آماده کرده باشی. همان که باید بدوی و خسته نشوی. همان که خیلی‌ها به خط پایانش نمی‌رسند و آن هایی هم که از خط پایان عبور می‌کنند، حسابی از نا و نفس افتاده‌اند. مقصود از این شبه مسابقه، همان ماجرای قدیمی انتخاب بهترین مدرسه و ثبت ‌نام دانش‌آموز است. در مطلب قبل درباره انتخاب مدرسه و معیارهای متفاوت برای خانواده ها صحبت شد، در ادامه به موارد دیگر می پردازیم:

وی ادامه می‌دهد: علاوه بر این، باید به موضوع آموزش مهارت‌های زندگی هم توجه داشته باشیم که متاسفانه گاهی در مدارس ما نادیده گرفته می‌شود و به همین دلیل دانش‌آموزان پس از پایان دوره تحصیل، فقط درس‌های‌شان را به خوبی بلد هستند؛ ولی مهارت تصمیم‌گیری، حل مساله، قدرت ابراز وجود، خودآگاهی و… را ندارند. بنابراین بهتر است مدارس ما بخشی از وقت و کارشان را به آموزش این مسائل اختصاص دهند تا دانش‌آموزان را آماده ورود موفق به جامعه کنند.


حتما بخوانید »کودکانی که دلتنگ مادرانشان می‌شوند


 معیارهای اساسی انتخاب مدرسه کدامند؟

همچنین بعضی از پدر و مادرها با صراحت می‌گویند حذف زنگ ورزش یا کم شدن آن به نفع فرزندان‌شان است و پایه درسی‌ آن ها را تقویت می‌کند. در حالی که دکتر ناظمی این نظر را قبول ندارد و یادآور می‌شود: بچه‌ها به دلیل شرایطی که دارند، به فعالیت‌های بدنی نیازمندند تا بتوانند به نیازهای درونی‌شان جهت دهند و انرژی‌شان را به شکل صحیح تخلیه کنند.

بنابراین حذف زنگ ورزش و کم‌اهمیت به حساب آوردن آن اشتباه بزرگی است که متاسفانه در بعضی از مدارس اتفاق می‌افتد؛ پس خوب است والدین هنگام انتخاب مدرسه به این نکته هم توجه کنند.

امکانات مدرسه تا چه حد مهم است؟

گروهی از والدین به ظاهر مدرسه و امکانات فیزیکی آن توجه زیادی نشان می‌دهند و در مقابل، عده دیگری چنین امکاناتی را ضروری نمی‌دانند.

آقای الهی اما وجود چنین خدمات و امکاناتی را در بهبود وضع مدرسه مؤثر می‌داند و می‌گوید: زمانی که امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی و کلاس‌های هوشمند در مدرسه‌ای وجود داشته باشد، هم یادگیری دانش‌آموزان بهتر خواهد شد و هم کار انتقال مطالب برای معلم راحت‌تر است.

بنابراین وجود امکانات مناسب هم باید یکی از معیارهای انتخاب مدرسه باشد زیرا در این دوره اگر معلم غیر از گچ و تخته و کتاب، امکان دیگری در دسترس نداشته باشد، به خوبی نمی‌تواند اطلاعات را به دانش‌آموزان منتقل کند و در نتیجه، محصلان دچار افت تحصیلی می‌شوند. اما مدرسه‌ای که وسایل کمک درسی مجهزی دارد، از نظر تحصیلی وضع بهتری خواهد داشت و دانش‌آموزانش هم بهتر و بیشتر رشد خواهند کرد.

مدرسه خوب,مهم‌ترین معیار برای انتخاب مدرسه مدرسه‌ای که وسایل کمک درسی مجهزی دارد، از نظر تحصیلی وضع بهتری خواهد داشتبا این حال، در این مورد هم نباید افراط کرد، زیرا مدارسی هم هستند که امکانات خیلی خاصی ندارند، اما عملکردشان مناسب و گاه بهتر از دیگر مدارس است.

بنابراین نباید فراموش کنیم پیدا کردن یک مدرسه خوب کار به نسبت سختی است و در خانواده‌های مختلف، معیارهای متفاوتی دارد، اما این وظیفه پدر و مادر است که در این مورد تحقیق کنند و بهترین مدرسه را برای فرزندشان بیابند.

 اگر در محدوده نباشید، بازنده‌اید

هوا بس ناجوانمردانه گرم است، اما پدر و مادرها چاره‌ای ندارند، باید بیابند و فرزندشان را حضوری و گاه پس از امتحانات کتبی و شفاهی در مدرسه ثبت‌نام کنند. در میان والدینی که پوشه به دست در حیاط و راهروهای مدرسه ایستاده‌ و راه می‌روند، بعضی‌ها خوشحال و راضی، کارها را انجام می‌دهند، فرزندشان ثبت‌نام می‌شود و به خانه برمی‌گردند و بعضی‌های دیگر هم سرگردان و مستأصل در کار این ماراتن نفسگیر می‌مانند و به این فکر می‌کنند که چطور باید مسئولان مدرسه را راضی کرد تا این دانش‌آموز هم در همان مدرسه ثبت‌نام شود؟

یکی با اخم و ناراحتی به فرزندش یادآوری می‌کند «بچه! چقدر گفتم یه کم بیشتر درس بخون؛ اگه فقط یه ذره بیشتر تلاش کرده بودی حالا اوضاع طور دیگری بود»، دیگری از دور بودن خانه‌شان می‌گوید و مادری هم انگار پایش به زمین چسبیده باشد، حیران و متحیر کنار حیاط ایستاده و سکوت کرده است.


مسائل احساسی را به کودکان آموزش دهیم؟چرا و چگونه؟


در این میان پدر و مادرهایی که موفق نمی‌شوند فرزندشان را در مدرسه دلخواه ثبت‌نام کنند، معمولا به قانون‌هایی اشاره می‌کنند که مسئولان و مدیران مدارس با استناد به آن ها از ثبت‌نام دانش‌آموز خودداری کرده‌اند و خیلی‌ها بر این باورند که این‌ها همه بهانه است تا جایی برای دانش‌آموزان آشنا خالی بماند.

تعیین محدوده جغرافیایی، پر بودن ظرفیت کلاس‌ها و شرط معدل از مواردی است که هنگام ثبت‌نام در بعضی از مدارس به آن ها اشاره‌ می‌شود و همین‌ها هم دلیلی است برای ثبت‌نام نکردن دانش‌آموزان. بنابراین اگر بخواهیم به انتخاب مدرسه مناسب فکر کنیم، می‌بینیم والدین در مورد مدارس دولتی عادی امکان انتخاب زیادی ندارند.

محمد الهی، کارشناس آموزشی نیز با تائید این مطلب می‌گوید: قرار گرفتن خانه دانش‌آموز در محدوده جغرافیایی تعیین ‌شده، یکی از قوانینی است که برای ثبت‌نام در مدارس دولتی عادی باید به آن دقت شود. با توجه به این‌که تمام مدارس دولتی عادی، محدوده جغرافیایی ثبت‌نام دارند، به نظر می‌رسد والدین اختیار زیادی در این زمینه نخواهند داشت؛ مگر این‌که پس از مراجعه به ستاد ثبت‌نام و تکمیل فرم‌های ویژه، نسبت به ثبت‌نام دانش‌آموز اقدام کنند.

در غیر این صورت کار خاصی از دست والدین ساخته نیست، مگر این‌که به یک شیوه قدیمی متوسل شوند؛ تهیه اجاره ‌نامه تقلبی، اجاره‌نامه‌ای که در ظاهر نشان می‌دهد آن ها در محدوده جغرافیایی مدرسه ساکن هستند که البته این کارشناس آموزشی می‌گوید در بعضی مدارس درباره این آدرس‌ها هم تحقیق می‌شود تا مسئولان مدرسه نسبت به درست بودن آن ها اطمینان پیدا کنند.


حتما بخوانید »مکافات انتخاب و دیگر هیچ،چشم سگ


0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا