طرز تهیه سس مایونز خانگی خوشمزه سالم و دل‌چسب 2022

طرز تهیه سس مایونز خانگی چیست؟ طرز تهیه سس مایونز خانگی خوشمزه سالم و دل‌چسب به چه صورت میباشد ؟ بهترین طرز سس مایونز خانگی چیست؟ ترفندهای تهیه سس مایونز خانگی خوشمزه چیست؟ مراحل تهیه سس مایونز خانگی خوشمزه سالم و دل‌چسب خوشمزه چیست؟ مواد لازم سس مایونز خانگی چه موادی هستند؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

سس مایونز یکی از پرطرفدارترین و خوشمزه‌ترین چاشنی هاست. خاستگاه این چاشتنی پرطرفدار فرانسه است. همه ما در بیشتر موارد سس مایونز را به‌صورت آماده می‌خریم. پیشنهاد ما به شما درست کردن این سس لذیذ در خانه است، می‌پرسید چرا؟ به سه دلیل: تازه است، درست کردن آن راحت است و دلیل سوم و مهم‌ترین دلیل اینکه حاوی هیچ ماده مضری نیست.

حتما بخوانید » طرز تهیه شکلات

اگر فقط یک بار خودتان در خانه این سس دل‌چسب را درست کنید، تفاوت را احساس می‌کنید و دیگر به‌دنبال محصولات آماده نخواهید بود. با طرز تهیه سس مایونز با مجله اینترنتی ماهتوتا همراه باشید.

ارزش غذایی سس مایونز خانگی

کالری ۱۶۶ کیلوکالری
چربی ۱۸ گرم
چربی اشباع شده ۲ گرم
کلسترول ۱۳ میلی‌گرم
سدیم ۵۴ میلی‌گرم
پتاسیم ۵ میلی‌گرم
ویتامین A ۲۰ واحد (iu)
ویتامین C ۰/۲ میلی‌گرم
کلسیم ۰/۱ میلی‌گرم
حتما بخوانید » طرز تهیه باتر چیکن

زمان و مواد لازم برای تهیه سس مایونز خانگی

زمان لازم برای آماده‌سازی مواد لازم: ۳ دقیقه
زمان لازم برای درست کردن سس: ۵ دقیقه
مواد لازم:
– ۲ عدد تخم‌مرغ بزرگ
– ۲ قاشق چای‌خوری آب لیموی تازه (یا سرکه)
– ۱ فنجان روغن طعم‌دار (مانند روغن زیتون سبک، روغن هسته انگور، روغن گردو یا بادام شیرین)
– مقدار کمی نمک دریایی با کیفیت خوب

حتما بخوانید » طرز تهیه بستنی

طرز تهیه سس مایونز خانگی و سالم

 • سفیده تخم‌مرغ را از زرده جدا کنید؛
 • سفیده تخم‌مرغ را به منظور دیگری (مانند تهیه مرنگ) کنار بگذارید و زرده تخم‌مرغ را درون ظرف گوشت‌کوب برقی بریزید؛
 • آب‌ لیموی تازه را هم به کاسه اضافه کنید و خوب هم بزنید؛

طرز تهیه سس مایونز- اضافه کردن آب لیمو

 • در حالی که مرتب هم می‌زنید به‌آرامی، چند قطره روغن را در کاسه بریزید؛
 • هنگامی که سس مایونز شروع به غلیظ شدن کرد، روغن را در یک جریان آهسته و مداوم به مخلوط اضافه کنید؛
 • اگر روغن شروع به متراکم شدن کرد، ریختن آن را متوقف کرده و سس مایونز را تندتند هم بزنید تا روغن به‌طور کامل در آن مخلوط شود؛

طرز تهیه سس مایونز - افزودن روغن

 • اگر سس مایونز خیلی غلیظ به نظر می‌رسد، مقداری آب به آن اضافه کنید تا به قوام موردنظر شما برسد. هر بار حدود یک قاشق چای‌خوری آب اضافه کنید؛
 • پس از مخلوط شدن کامل روغن، سس مایونز باید غلیظ و پف‌دار باشد؛
 • آن را با نمک دریایی دانه ریز با دقت مزه‌دار کنید؛
 • وقتی سس مایونز را درست کردید، آن را به یک ظرف دربسته منتقل کنید و در یخچال نگهداری کنید. این سس مایونز در یخچال تا یک هفته دوام می‌آورد.

استفاده از سس مایونز به عنوان پایه سس‌‌های دیگر

سس مایونز خانگی به‌دلیل طعم خنثی، پایه‌ای عالی برای تهیه سس مایونز با طعم‌های مختلف است. در این قسمت چند ایده برای درست کردن سس‌هایی با طعم‌های مختلف به شما می‌دهیم:

حتما بخوانید » طرز تهیه مافین

 • آئولی (سس مایونز سیر): سس مایونز را با روغن زیتون درست کرده و در انتها دو حبه سیر خردشده را با آن مخلوط کنید.
 • سس لیمو: پیاز قرمز خردشده، سیر و آب لیمو را به سس مایونزتان اضافه کنید.

حتما بخوانید » طرز تهیه ترافل

نکاتی برای تهیه سس مایونز خانگی

 • برای درست کردن سس مایونز از غذاساز یا مخلوط کن استفاده نکنید. برای این دستورالعمل لازم است حتما از گوشت‌کوب‌برقی استفاده کنید.
 • روغن با کیفیت بالا را انتخاب کنید. ماده اصلی مایونز روغن است؛ بنابراین یک روغن با کیفیت بالا انتخاب کنید. روغن آووکادو یکی از گزینه‌های مناسب برای درست کردن سس مایونز است. روغن آووکادو طعمی بسیار خنثی دارد. همچنین می‌توانید از روغن زیتون معمولی نیز استفاده کنید. از مصرف روغن زیتون فوق بکر یا روغن دانه صنعتی با کیفیت پایین (کلزا، هسته انگور، بادام زمینی و…) اجتناب کنید.
 • ممکن است تخم‌مرغ خام حاوی باکتری سالمونلا باشد که می‌تواند باعث بیماری شود. اگر به‌خاطر استفاده از تخم‌مرغ خام نگران هستید، می‌توانید از تخم‌مرغ‌های پاستوریزه استفاده کنید.
 • قبل از درست کردن سس مایونز خانگی تخم مرغ‌ها را بیرون از یخچال بگذارید تا به دمای محیط برسند. استفاده از تخم‌مرغ سرد باعث می‌شود که سس مایونز شما به غلظت دلخواهتان نرسد.
 • همیشه در ابتدا آب لیمو را اضافه کنید. آب لیمو به تجزیه پروتئین زرده تخم‌مرغ کمک می‌کند. زرده تخم‌مرغ حاوی امولسیفایر طبیعی (لسیتین) است که به غلیظ شدن سس و مخلوط شدن بهتر مواد کمک می‌کند.
 • سس مایونز را با نمک دریایی با کیفیت خوب مزه‌دار کنید و هر بار فقط یک پیمانه کوچک به آن اضافه کنید. سس مایونز به‌سادگی ممکن است شور شود؛ پس نمک را هم کم‌کم به آن اضافه کنید و هر بار مزه آن را تست کنید.
 • از فریز کردن سس مایونز خودداری کنید.
 • فقط از آب لیموی تازه استفاده کنید.

طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز

حتما بخوانید » طرز تهیه پیده

مشکلات رایج در هنگام درست کردن سس مایونز خانگی

حتما بخوانید » طرز تهیه سالمون

اگر به دلایلی در سس مایونز شما مواد به‌خوبی و به‌طور یکنواخت باهم مخلوط نشده‌اند، می‌توانید به‌راحتی با هریک از این روش‌ها آن را برطرف کنید:

 • آب جوش: کافی است ۱ قاشق غذاخوری آب داغ جوش را به ظرف خود اضافه کنید و سریع دوباره مخلوط کنید. ممکن است در ابتدا کمی رقیق‌تر از حالت معمول به نظر برسد، اما به‌مرور و با مخلوط شدن کامل مواد، به غلظت دلخواه خواهید رسید.
 • زرده تخم‌مرغ: یک زرده تخم‌مرغ دیگر به ظرف خود اضافه کرده و مخلوط کنید. زرده اضافی همه مواد را باهم مخلوط می‌کند و سس مایونز غلیظ‌تری ایجاد می‌کند.

حتما بخوانید » طرز تهیه ترافل

طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز طرز تهیه سس مایونز

کلام آخر

طرز تهیه سس مایونز را مطالعه کردید. مشاهده کردید که فقط با ۴ ماده‌ای که در خانه دارید و صرف ۵ دقیقه از وقت خود، می‌توانید این سس مایونز را درست کنید. به این ترتیب می‌توانید همیشه یک سس مایونز تازه و سالم در اختیار داشته باشید.

حتما بخوانید » طرز تهیه واویشکا

آیا تا به حال سس مایونز فرانسوی را در خانه درست کرده اید؟ تجربیات و نظرات‌تان در مورد طرز تهیه این سس پرطرف‌دار را با مجله اینترنتی ماهتوتا و کاربران عزیزمان در میان بگذارید.

حتما بخوانید » غذای سریع

حتما بخوانید » طرز تهیه ناچو

حتما بخوانید » طرز تهیه دسر

حتما بخوانید »طرز تهیه گولاش

حتما بخوانید » طرز تهیه کروسان

حتما بخوانید » طرز تهیه گلت

حتما بخوانید » طرز تهیه الویه


در ادامه بخوانید » طرز تهیه باقلوا


ارسال شده در ۲۹ مهر ۱۴۰۰
 • اشتراک گذاری :
 • 16

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب