ملوکسیکام;عوارض،نحوه مصرف و تداخل دارویی

ملوکسیکام از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی است ملوکسیکام معمولا برای تسکین علائم آرتریت تجویز می شود و به کاهش درد، ورم و سفتی عضلات کمک می کند با این حال اگر ملوکسیکام به شیوه صحیح مصرف نشود ممکن است به عوارض جانبی شدید و حتی خونریزی معده کشنده منجر شود.

برای آشنایی کامل با ملوکسیکام و عوارض جانبی آن در ادامه مطلب با مجله اینترنتی ماهتوتا همراه باشید.

ملوکسیکام چیست؟

ملوکسیکام (با نام انگلیسی: Meloxicam و نام تجاری: موبیک) از داروهای گروه NSAID است که با مسدود کردن آنزیم های مسئول تولید پروستاگلاندین عمل کرده و به تسکین علائم آرتریت از جمله درد، ورم و سفتی عضلات کمک می کند.

لازم به ذکر است پروستاگلاندین از عوامل ایجاد کننده التهاب در بدن به خصوص التهاب مفاصل می باشد و با کاهش این ماده از التهاب و عوارض آن کاسته می شود.

موارد مصرف ملوکسیکام

ملوکسیکام برای درمان درد یا التهاب ناشی از روماتیسم مفصلی و آرتروز در بزرگسالان، آرتریت ایدیوپاتیک، درمان روماتوئید نوجوانان و کودکان حداقل 2 سال و همچنین کاهش التهاب ناشی از پوکی استخوان تجویز می شود.

پزشک ممکن است از برخی برندهای خاص این دارو برای درمان درد متوسط تا شدید بزرگسالان استفاده کند، از آن جا که برندهای مختلف ملوکسیکام ممکن است ویژه بزرگسالان، کودکان با وزن بالاتر از محدوده خاص یا درمان برخی وضعیت های خاص باشد لازم است قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت شود.

برای دردهایی نظیر درد قاعدگی یا پریود بهتر است از داروهای دیگری همچون پروفن استفاده شود.

نکته مهم: داروی ملوکسیکام ممکن است با اسامی تجاری گوناگونی در بازار عرضه شود که در بالا تنها به یکی از آن ها اشاره شده است.

نحوه مصرف ملوکسیکام

ملوکسیکام خوراکی را طبق دستور پزشک که معمولا یک بار در روز است مصرف کنید و به همراه آن یک لیوان پر آب بنوشید مگر آن که پزشک توصیه دیگری کرده باشد.

یکی از عوارض مصرف ملوکسیکام ناراحتی معده است، برای جلوگیری از این مسئله می توانید این دارو به همراه غذا، شیر یا یک آنتی اسید میل کرده و حداقل 10 تا 30 دقیقه بعد از مصرف دراز نکشید.

اگر از شربت ملوکسیکام استفاده می کنید قبل از مصرف آن را خوب تکان داده و از قاشق مخصوص دوز استفاده کنید.

اگر از قرص های حل شدنی ملوکسیکام استفاده می کنید تا زمانی که قصد خوردن قرص را ندارید آن را از بسته خارج نکنید، هنگام مصرف قرص را سریع روی زبان قرار داده و بگذارید حل شود، سپس آن را با یا بدون مایعات ببلعید.

مقدار مصرف ملوکسیکام به شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان بستگی دارد و معمولا پزشک کمترین دوز موثر را برای مدت مشخص تجویز می کند، از مصرف این دارو برای مدت طولانی تر از این مدت اجتناب کنید.

افزایش دوز ملوکسیکام بدون مشورت با پزشک احتمال بروز زخم یا خونریزی معده را افزایش می دهد.

ملوکسیکام در فرم های مختلف از جمله قرص، کپسول، شربت یا قرص حل شونده و در برندهای گوناگون عرضه شود، بدون مشورت با پزشک فرم و برند آن را تغییر ندهید.

اثر بخشی کامل ملوکسیکام ممکن است دو هفته زمان ببرد، برای نتیجه بهتر این دارو را مرتب مصرف کنید.

در صورت شدید شدن علائم بیماری با پزشک مشورت کنید.

عوارض قطع ناگهانی ملوکسیکام

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک به ملوکسیکام از جمله عطسه، گرفتگی یا آبریزش بینی، خس خس سینه، مشکل تنفسی، کهیر، ورم صورت، لب ها ، زبان یا گلو با اورژانس تماس بگیرید.

در صورت بروز علائم سکته مغزی یا حمله قلبی بعد از مصرف این دارو با اورژانس تماس بگیرید، از جمله:

 • درد قفسه سینه که به فک یا شانه سرایت می کند
 • بی حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن
 • لکنت زبان
 • احساس تنگی نفس

در صورت مشاهده علائم زیر مصرف دارو را متوقف کرده و فورا با پزشک تماس بگیرید:

 • راش های پوستی حتی اگر خفیف باشد
 • تنگی نفس حتی با شدت کم
 • ورم یا افزایش وزن سریع
 • نشانه های خونریزی معده مانند مدفوع خونی یا قیری شکل، سرفه خونی یا استفراغ شبیه قهوه
 • مشکلات کبدی با علائمی همچون حالت تهوع، درد معده، خارش، احساس خستگی، علائم شبیه آنفلوآنزا، کاهش اشتها، تیره شدن ادرار، مدفوع به رنگ خاک رس، زردی (زرد شدن پوست یا چشم)
 • مشکلات کلیوی با علائمی همچون کاهش یا قطع ادرار، ادرار درناک یا مشکل ادرار، ورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا تنگی نفس
 • کاهش گلبول های قرمز خون یا کم خونی با علائمی همچون رنگ پریدگی پوست، احساس سبکی یا تنگی نفس، ضربان قلب سریع، مشکل تمرکز
 • واکنش های شدید پوستی با علائم تب، گلو درد، ورم در صورت یا زبان، سوزش در چشم، درد پوست که با راش های پوستی بنفش یا قرمز همراه است، این راش ها به خصوص به صورت یا قسمت فوقانی بدن پخش شده و باعث تاول و پوسته می شوند

عوارض جانبی شایع ملوکسیکام عبارتند از:

 • ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ، سوزش سر دل
 • اسهال، یبوست، گاز
 • سرگیجه
 • علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا

توجه داشته باشید:

 • در دوره مصرف ملوکسیکام احتمال بروز زخم معده و خونریزی زیاد است، این مشکلات ممکن است علائم هشدار دهنده ای نداشته و به مرگ بیمار منجر شوند.
 • مصرف این دارو ممکن است باعث احتباس مایعات و ورم شود که خطر بروز نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

موارد ذکر شده لیست کامل عوارض جانبی ملوکسیکام نمی باشد، توصیه می شود در صورت مشاهده هر گونه علائم مشکوک با پزشک مشورت کنید.

موارد احتیاطی مصرف ملوکسیکام

تداخل دارویی ملوکسیکام برخی داروهایی که ممکن است با ملوکسیکام تداخل داشته باشند عبارتند از: لیتیوم متوترکسات آمینوگلیکوزیدهایی مانند جنتامایسین سیکلوسپورین دیورتیک هایی همچون فوروزماید و تیازید رقیق کننده های خون مانند آسپرین، وارفارین، کلوپیدوگرل داروهای کورتون مانند پردنیزون کلستیرامین کلستیپول کولسولام سدیم پلی استایرن سولفونات داروهای ضد افسردگی سیتالوپرام، اس سیتالوپرام، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین، ترازودون، ویلازودون آلیسکیرن داروهای فشار خون، مهار کننده های ACE مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II مانند لوزارتان، والزارتان سیدوفوویر داروهای دیورتیک توجه داشته باشید: قبل از مصرف داروهای سرماخوردگی، ضد آلرژی یا ضد درد باید با پزشک مشورت کنید زیرا بسیاری از داروهای ترکیب حاوی داروهای شبه ملکوکسیکام هستند. به مصرف آسپرین با دوز کم که توسط پزشک و برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز شده – معمولا دوزهای بین 81 تا 325 میلی گرم در روز – ادامه دهید. توجه: موارد ذکر شده در بالا کامل نمی باشد و داروهای ذکر شده ممکن است با اسامی تجاری دیگری عرضه شده باشد، بنابراین برای جلوگیری از هر گونه تداخل دارویی توصیه می شود قبل از مصرف ملوکسیکام حتما پزشک را از لیست تمام داروهای مصرفی شیمیایی و گیاهی، مکمل ها، ویتامین ها و غیره مطلع کنید. دوز مصرف ملوکسیکام ملوکسیکام یک داروی تجویزی است و دوز مصرف آن تنها توسط پزشک و با توجه به شرایط پزشکی بیمار تعیین می شود، از مصرف خودسرانه یا کاهش و افزایش مصرف این دارو اجتناب کنید و حتما قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. به طور کلی مقدار دوز توصیه شده روزانه ملوکسیکام 7.5 میلی گرم می باشد اما پزشک ممکن است آن را به 15 میلی گرم نیز افزایش دهد. ملوکسیکام را می توانید با یا بدون غذا مصرف کنید، با این حال خوردن غذا خطر ناراحتی معده ناشی از دارو کاهش می دهد. دوز مصرف این دارو با توجه به وزن – به خصوص در کودکان و نوجوانان – تعیین می شود و در صورت افزایش یا کاهش وزن ممکن است نیاز به تغییر دوز باشد. در صورت فراموش کردن ملوکسیکام به محض یادآوری آن را مصرف کنید اما اگر تا روز بعد به یاد نیاوردید دوز را رد کرده و تا نوبت بعدی منتظر بمانید، از دو برابر کردن مقدار دارو اجتناب کنید. عوارض مصرف بیش از حد ملوکسیکام در صورت مصرف بیش از حد ملوکسیکام با اورژانس تماس بگیرید، برخی علائم اوردوز این دارو عبارتند از: آسم حالت تهوع استفراغ شبیه قهوه ورم معده درد یا احساس سوزش در قسمت فوقانی شکم تنفس آهسته یا کم عمق خواب آلودگی شدید اشکال دارویی ملوکسیکام قرص کاملوکس 7.5 و 15 میلی گرم قرص ملوکسیب 7.5 و 15 میلی گرم قرص ملوکسیکام 7.5 و 15 میلی گرم قرص ملوکسی فار 7.5 و 15 میلی دگرم قرص موبیک 7.5 و 15 میلی گرم قرص ملوکاکس 7.5 و 15 میلی گرم قرص موبیفارم 7.5 میلی گرم قرص روماتوبیک 7.5 و 15 میلی گرم قرص موبی فارم 15 میلی گرم منابع: webmd – drugs – everydayhealth

ملوکسیکام;عوارض،نحوه مصرف و تداخل دارویی

 • قبل از مصرف ملوکسیکام در صورت حساسیت به این دارو یا آلرژی به آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا سلکوکسیب یا هر گونه آلرژی دیگر به پزشک اطلاع دهید.
 • قبل از استفاده سابقه پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید به خصوص اگر از مشکلات یا بیماری های زیر رنج برده یا می برید:

– آسم (شامل سابقه تشدید مشکل تنفسی بعد از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)
– بیماری کبد یا کلیه
– مشکلات روده، معده یا مری (مانند خونریزی، زخم، سوزش سر دل مکرر)
– بیماری قلبی مانند سابقه حمله قلبی
– فشار خون بالا
– کلسترول بالا
– دیابت
– سکته مغزی
– اختلالات خونی مانند کم خونی، مشکلات خونریزی یا لخته شدن خون
– ضایعات در بینی (پولیپ بینی)
– احتباس مایعات بدن
– سابقه تشنج
– استعمال دخانیات

 • مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی از جمله ملوکسیکام ممکن است باعث بروز مشکلات کلیوی شود که در صورت کم آبی بدن، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی یا بالا بودن سن احتمال آن افزایش می یابد. برای جلوگیری از کم آبی بدن مایعات فراوان بنوشید و در صورت بروز تغییر در حجم ادرار به پزشک اطلاع دهید.
 • در دوره مصرف این دارو ممکن است دچار سرگیجه شوید و الکل یا ماری جوانا می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که تحت تاثیر دارو هستید از رانندگی، کار با ماشین آلات سنگین و هر گونه فعالیتی که به هوشیاری کامل نیاز دارد اجتناب کنید.
 • مصرف این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود، استفاده از الکل یا دخانیات به خصوص به همراه این دارو خطر خونریزی معده را افزایش می دهد.
 • از مصرف الکل و دخانیات اجتناب کرده و در صورت مصرف ماری جوانا با پزشک مشورت کنید.
 • قبل از عمل جراحی لیست داروهای خود را در اختیار پزشک یا دندانپزشک قرار دهید.
 • هرگز قبل یا بعد از عمل جراحی قلب به نام پیوند بای پس عروق کرونر از این دارو استفاده نکنید.
 • قرص حل شدنی این دارو ممکن است حاوی آسپارتام باشد. اگر به فنیل کتونوری یا هر بیماری دیگری که نیاز به محدود کردن میزان مصرف آسپارتام یا فنیل آلانین دارد مبتلا هستید با پزشک مشورت کنید.
 • این دارو ممکن است باعث افزایش حساسیت پوست به نور خورشید شود، در دوره مصرف سعی کنید کمتر در معرض آفتاب قرار گرفته و از دستگاه های برنزه کننده استفاده نکنید. هنگام بیرون رفتن از منزل حتما از ضد آفتاب و لباس های محافظ استفاده کرده و در صورت بروز آفتاب سوختگی، تاول یا قرمزی پوست سریع به پزشک اطلاع دهید.
 • افراد مسن نسبت به عوارض این دارو به خصوص خونریزی معده و مشکلات کلیوی حساس تر هستند.
 • ممکن است در دوره مصرف این دارو نیاز به انجام دوره ای آزمایش هایی همچون آزمایش شمارش خون، فشار خون، آزمایش عملکرد کبد و کلیه باشد.

ملوکسیکام در بارداری

ملوکسیکام ممکن است باعث تاخیر در تخمک گذاری شود به همین دلیل مصرف آن در خانم هایی که تحت درمان ناباروری هستند یا قصد بارداری دارند توصیه نمی شود.

خانم هایی که در سن باروری به سر می برند باید در مورد فواید و خطرات مصرف این دارو از جمله سقط جنین و مشکلات بارداری با پزشک مشورت کنند.

مصرف این دارو در سه ماه اول و سه ماه آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به جنین و اختلال در زایمان طبیعی توصیه نمی شود. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید حتما قبل از مصرف این دارو به پزشک اطلاع دهید.

ملوکسیکام در شیردهی

مشخص نیست که ملوکسیکام به شیر مادر منتقل می شود یا خیر، توصیه می شود قبل از شیردهی حتما با پزشک مشورت کنید.

ملوکسیکام برای سگ و گربه

ملوکسیکام برای کاهش درد و التهاب در سگ ها و گربه ها تجویز می شود.

این دارو علاوه بر تسکین درد آرتریت، برای درد عمل جراحی، درد دندان پزشکی، سرطان یا درد ناشی از جراحت در سگ ها نیز استفاده می شود.

از آن جا که احتمال بروز عوارض جانبی ملوکسیکام روی گربه ها زیاد است معمولا مصرف آن در گربه ها بسیار محدود بوده و تنها یک دوز در صورت نیاز تجویز می شود. برخی عوارض جانبی شامل کاهش اشتها، استفراغ، اسهال، خونریزی و زخم معده می باشد.

ملوکسیکام;عوارض،نحوه مصرف و تداخل دارویی

ملوکسیکام;عوارض،نحوه مصرف و تداخل دارویی

تداخل دارویی ملوکسیکام

برخی داروهایی که ممکن است با ملوکسیکام تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • لیتیوم
 • متوترکسات
 • آمینوگلیکوزیدهایی مانند جنتامایسین
 • سیکلوسپورین
 • دیورتیک هایی همچون فوروزماید و تیازید
 • رقیق کننده های خون مانند آسپرین، وارفارین، کلوپیدوگرل
 • داروهای کورتون مانند پردنیزون
 • کلستیرامین
 • کلستیپول
 • کولسولام
 • سدیم پلی استایرن سولفونات
 • داروهای ضد افسردگی سیتالوپرام، اس سیتالوپرام، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین، ترازودون، ویلازودون
 • آلیسکیرن
 • داروهای فشار خون، مهار کننده های ACE مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II مانند لوزارتان، والزارتان
 • سیدوفوویر
 • داروهای دیورتیک

توجه داشته باشید:

 • قبل از مصرف داروهای سرماخوردگی، ضد آلرژی یا ضد درد باید با پزشک مشورت کنید زیرا بسیاری از داروهای ترکیب حاوی داروهای شبه ملکوکسیکام هستند.
 • به مصرف آسپرین با دوز کم که توسط پزشک و برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز شده – معمولا دوزهای بین 81 تا 325 میلی گرم در روز – ادامه دهید.

توجه: موارد ذکر شده در بالا کامل نمی باشد و داروهای ذکر شده ممکن است با اسامی تجاری دیگری عرضه شده باشد، بنابراین برای جلوگیری از هر گونه تداخل دارویی توصیه می شود قبل از مصرف ملوکسیکام حتما پزشک را از لیست تمام داروهای مصرفی شیمیایی و گیاهی، مکمل ها، ویتامین ها و غیره مطلع کنید.

دوز مصرف ملوکسیکام

ملوکسیکام یک داروی تجویزی است و دوز مصرف آن تنها توسط پزشک و با توجه به شرایط پزشکی بیمار تعیین می شود، از مصرف خودسرانه یا کاهش و افزایش مصرف این دارو اجتناب کنید و حتما قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

به طور کلی مقدار دوز توصیه شده روزانه ملوکسیکام 7.5 میلی گرم می باشد اما پزشک ممکن است آن را به 15 میلی گرم نیز افزایش دهد.

ملوکسیکام را می توانید با یا بدون غذا مصرف کنید، با این حال خوردن غذا خطر ناراحتی معده ناشی از دارو کاهش می دهد.

دوز مصرف این دارو با توجه به وزن – به خصوص در کودکان و نوجوانان – تعیین می شود و در صورت افزایش یا کاهش وزن ممکن است نیاز به تغییر دوز باشد.

در صورت فراموش کردن ملوکسیکام به محض یادآوری آن را مصرف کنید اما اگر تا روز بعد به یاد نیاوردید دوز را رد کرده و تا نوبت بعدی منتظر بمانید، از دو برابر کردن مقدار دارو اجتناب کنید.

عوارض مصرف بیش از حد ملوکسیکام

در صورت مصرف بیش از حد ملوکسیکام با اورژانس تماس بگیرید، برخی علائم اوردوز این دارو عبارتند از:

 • آسم
 • حالت تهوع
 • استفراغ شبیه قهوه
 • ورم معده
 • درد یا احساس سوزش در قسمت فوقانی شکم
 • تنفس آهسته یا کم عمق
 • خواب آلودگی شدید

اشکال دارویی ملوکسیکام

قرص کاملوکس 7.5 و 15 میلی گرم
قرص ملوکسیب 7.5 و 15 میلی گرم
قرص ملوکسیکام 7.5 و 15 میلی گرم
قرص ملوکسی فار 7.5 و 15 میلی دگرم
قرص موبیک 7.5 و 15 میلی گرم
قرص ملوکاکس 7.5 و 15 میلی گرم
قرص موبیفارم 7.5 میلی گرم
قرص روماتوبیک 7.5 و 15 میلی گرم
قرص موبی فارم 15 میلی گرم

بیشتر بخوانید » اطلاعات قرص تادالافیل(Tadalafil)

منابع » webmddrugseverydayhealth

ارسال شده در ۳ تیر ۱۳۹۹
 • اشتراک گذاری :
 • 59

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب