چکیده کتاب ملت عشق الیف شافاک

چکیده کتاب ملت عشق الیف شافاک با نام اصلی چهل قاعده عشق (The Forty Rules of Love) یکی از پر محبوبترین کتاب های معنوی خارجی زبان است که به بیان آموزه های شرقی و تصوف پرداخته و ارتباط جالب و معناداری میان فرهنگ مدرن و معاصر غرب و تعالیم شرقی ایجاد کرده است.

نویسنده کتاب ملت عشق خانم الیف شافاک – نویسنده ترکیه ای – است که در این اثر ماندگار به زیبایی هر چه تمام تر رابطه معنوی و عشق و محبت مولانا به شمس تبریزی که شخصیت فوق العاده قوی دارد را به تصویر کشیده و اعتقادات شمس را در قالب چهل قانون بیان کرده که عشق و ایمان را آموزش می دهد و نحوه تاثیرگذاری او روی مولانا را بیان می کند.

او در این کتاب به جزئیات توجه زیادی داشته تا آن جا که هر فصل را با حرف B (ب) آغاز کرده است که در تعالیم تصوف جایگاه ویژه ای دارد.

عناوین این مقاله عبارت است از:

 • چکیده کتاب ملت عشق
 • گزیده ای از چهل قانون ملت عشق
 • جملات کتاب ملت عشق
 • درباره نویسنده کتاب ملت عشق
 • درباره مترجم کتاب ملت عشق

ملت عشق در لیست تاثیرگذارترین کتاب های تاریخ قرار گرفته است، این کتاب تاکنون بیش از 500 بار چاپ مجدد داشته، بیش از 750 هزار نسخه از آن در کشورهای فرانسه و ترکیه به فروش رفته است و به زبان های مختلف دنیا ترجمه شده است.

چکیده کتاب ملت عشق

کتاب ملت عشق در پنج فصل آماده شده و داستان کتاب در دو داستان موازی پیش می رود.

داستان اول درباره زندگی زنی میانسال به نام اللا است، او به همراه همسر و سه فرزندش در خانه ای مجلل در حومه شهر زندگی می کند و تمام آن چه یک زن برای خوشحال بودن به آن نیاز دارد را در اختیار دارد اما از زندگی اش راضی نیست.

اللا احساس روزمرگی می کند و خود را همانند کسی می بیند که در یک مرداب گیر افتاده و راکد مانده است. فرزندان نوجوانش هر چه بزرگ تر می شوند از او بیشتر فاصله می گیرند و همسرش مردی بی ایمان است که رفتار سردی با الا دارد.

داستان کتاب از بحث میان اللا و دخترش ژانت سر میز شام آغاز می شود، ژانت قصد دارد با پسری نامزد شود و اللا به این دلیل که سن دخترش کم است با این مسئله مخالفت می کند و معتقد است عشق احساسی زودگذر است.

در همین حین اللا که به تازگی در یک انتشارات مشغول به کار شده با دریافت یک نسخه خطی از کتابی به نام “کفر شیرین” که قرار است گزارشی برای آن بنویسد با تصوف شرقی آشنا می شود و به دنبال این اتفاق همه زندگی اش تغییر می کند.

همزمان با شروع خواندن کتاب کفر شیرین توسط اللا، داستان دوم کتاب که درباره آشنایی و رابطه معنوی و عمیق شمس تبریزی و مولانا می باشد آغاز می شود. مولانا که تا قبل از آشنایی با شمس یک عالم قرآنی و مورد احترام مردم بود به واسطه عشق و محبت به شمس زندگی اش متحول شده و از این تحول برای سرودن مثنوی الهام می گیرد.

اللا به مرور متوجه می شود عشق واقعی وجود دارد و دعا می کند که خداوند این عشق را به او نشان دهد یا برای همیشه او را بی احساس کند.

او کم کم کنجکاو می شود درباره عزیز زاهارا – نویسنده کتاب کفر شیرین – بیشتر بداند و ارتباط ایمیلی بین آن ها برقرار می شود.

داستان تحول درونی اللا شباهت زیادی به داستان آشنایی شمس و مولانا دارد. اللا، زاهارا را شمس زندگی خود می داند و پس از مطالعه چهل قاعده شمس تصمیم می گیرد با دل سپردن به زاهارا در مسیری جدید در زندگی اش قدم بگذارد و در نهایت خانه و خانواده اش را رها کرده و به دیدار زاهارا می شتابد.

بیشتر بخوانید: چکیده کتاب همسایه میلیونر

گزیده ای از چهل قانون ملت عشق

 • کلماتی که برای توصیف خداوند به کار می بریم، همچون آیینه ای است که خود را در آن می بینیم. هنگامی که نام خدا را می شونی، اگر به عشق و مهربانی به یادت بیاید بدین معناست که این صفات هم در درون تو وجود دارد.
 • صفات خدا را می توانی در هر ذره کائنات ببینی. چون او در همه جا هست.
 • در زندگانی اگر تنها و در گوشه ای منزوی بمانی، نمی توانی حقیقت را کشف کنی، فقط در آینه انسانی دیگر است که می توانی خودت را کامل ببینی.
 • به هر سو که می خواهی برو اما هر سفری را که آغاز می کنی، سیاحتی به درون بدان. آن کس که به درون خود سفر می کند، سرانجام ارض را طی می کند.
 • قابله می داند که زایمان بی درد نمی شود و برای آن که تویی تازه و نو ظهور کند، باید برای تحمل سختی ها و دردها آماده باشی.
 • اگر چشم انتظار احترام و محبت دیگرانی، در ابتدا این ها را به خودت بدهکاری. کسی که خودش را دوست داشته باشد ممکن نیست دیگران دوستش نداشته باشند. خودت را که دوست داشته باشی، اگر دنیا پر از خار هم شود، ناامید نشو چون به زودی خارها گل می شوند.
 • به هریک از ما صفاتی جداگانه عطا شده است. اگر خدا می خواست همه ما همانند هم باشیم، بدون شک همه را مثل هم می آفرید. پس به نظر و عقاید دیگران احترام بگذاریم.

جملات کتاب ملت عشق

 • زندگی عذابی تمام‌ نشدنی است. انگار همیشه بین زندگی و مرگ گیر کرده‌ ام، همیشه در برزخم.
 • عشق خدا به دریا می‌ ماند. هر انسانی به قدر ذاتش از آن آب بر می‌دارد. این‌ که هر کسی چقدر آب بر می‌ دارد به گنجایش ظرقش بستگی دارد. یکی ظرفش خمره است، یکی دلو، یکی کوزه، دیگری پیاله.
 • دنیا چاه پریشانی است در نبود شمس.

درباره نویسنده کتاب ملت عشق

الیف شافاک نویسنده رمان عرفانی ملت عشق از نویسندگان مشهور ترکیه است که سال 1971 در فرانسه متولد شده است.

خانم شافاک نویسندگی هفده اثر ادبی را در کارنامه هنری خود دارد، از جمله معروف ترین آن ها می توان به کتاب ملت عشق اشاره کرد که در سال 2009 توسط این نویسنده به دو زبان ترکی و انگلیسی منتشر شد.

درباره مترجم کتاب ملت عشق

کتاب ملت عشق تاکنون توسط افراد مختلف ترجمه شده است اما معروف ترین آن ها ملت عشق اثر ارسلان فصیحی می باشد.

این کتاب سال 1389 توسط آقای فصیحی از زبان ترکی به فارسی ترجمه شد اما سال 1394 توانست مجوز چاپ گرفته و منتشر شود.

منابع: medium – wikipedia

ارسال شده در ۲۴ بهمن ۱۴۰۰
 • اشتراک گذاری :
 • 90

  لینک دوستان

  دیدگاه ها

  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  از سراسر وب